هزارپا الهام بخش ربات چابک شد

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، گروهی از فیزیکدانان، مهندسان و ریاضی دانان انستیتو فناوری جورجیا سعی کردند با تقلید حرکات هزارپا نظریه جدیدی از حرکت چندپایان توسعه دهند.

هزارپا الهام بخش ربات چابک شد

آنها پس از آزمایش های متعدد متوجه شدند ربات هایی که پاهای بیشتری دارند می توانند بدون فناوری های اضافی کنترلی یا حسگری، روی سطوح ناهموار با چابکی حرکت کند.

دانیل گلدمن از دانشکده فیزیک در این باره می گوید: هنگامیکه یک هزارپا را در حال حرکت می بینیم در حقیقت شاهد حیوانی هستیم که در دنیای متفاوت از دنیا حرکتی ما زندگی می نماید. حرکات ما به طور کلی تحت تاثیر اینرسی است. اگر فرد پایش را بچرخاند، روی آن باید تکیه کند و به سمت جلو برود. اما در دنیا هزارپایان، اگر یکی از بخش ها و اعضای بدن آنها متوقف گردد، موجود زنده به طور آنی متوقف می گردد.

محققان این نظریه را ارائه نموده اند که طبق آن افزودن یک جفت پا به ربات توانایی آن برای طی کردن سطوح چالش برانگیز را بیشتر می نماید.

این نظریه به ایجاد پاهای رباتیکی منجر شد که به طور موفقیت آمیزی بدون احتیاج به حسگرها برای آنالیز محیط عمل می کردند. اگر یکی از پاها از کار می افتاد، بقیه آنها همچنان به حرکت خودادامه می دادند.

باکسی چانگ محقق پست دکتری فیزیک در این باره می گوید: در یک ربات دوپای پیشرفته حسگرهای متعددی ضروری است تا ابزار کنترل گردد. اما در موارد استفاده ای مانند جستجو و نجات، اکتشاف مریخ یا حتی میکرو ربات ها، به ربات با قابلیت حسگری محدود احتیاج است. دلایل زیادی برای ایجاد یک ابزار بدون حسگر وجود دارد. ممکن است حسگرها گرانقیمت و ظریف باشند یا محیط به سرعت تغییر کند و حسگر نتواند به سرعت واکنش نشان دهد.

محققان برای آنالیز این نظریه یک سطح بسیار ناهموار ایجاد کردند و ربات را وادار به ناوبری در آن کردند. آزمایش ها با رباتی با 6 پا شروع شد و در هر مرحله 2 پا اضافه و در نهایت به 16 عدد رسید. محققان متوجه شدند هرچه تعداد پاها بیشتر می گردد، چابکی ربات برای حرکت در مسیر بدون حسگرها بیشتر می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1402 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2061

به "هزارپا الهام بخش ربات چابک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزارپا الهام بخش ربات چابک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید