تور دبی: هشدار نسبت به اقدام امارات برای توسعه سواحل خود و پیشروی آن به سمت ابوموسی

به گزارش افق بسطام، ایسنا/ براساس اخبار واصله، هشدار نسبت به اقدام امارات برای توسعه سواحل خود و پیشروی آن به سمت ابوموسی صورت گرفت.

تور دبی: هشدار نسبت به اقدام امارات برای توسعه سواحل خود و پیشروی آن به سمت ابوموسی

با تور دبی در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

دکتر راضیه لک، رئیس پژوهشکده علوم زمین در نشست افتتاح کرسی یونسکو با موضوع مخاطرات زمین شناختی ساحلی با بیانکه در پیوست این کرسی از مطالعه در مورد خلیج فارس با عنوان Persian Gulf استفاده شده، اضافه نمود: این سند در سایت های سازمان های بین المللی بارگذاری شده است و این یک موفقیت برای ایران محسوب می گردد که از سوی یک نهاد بین المللی نام خیلج فارس به ثبت رسیده است.

وی از جمله مخاطرات زمین شناختی ساحلی به مخاطرات ساحلی و دریایی استان هرمزگان اشاره نمود و اضافه نمود: بالا آمدن سطح آب دریا، تغییر اقلیم و خشک شدن برخی منطقه ها ساحلی، طوفان های گرد و غبار، مخاطرات زیست محیطی و آلودگی منطقه ها ساحلی و دریایی، آسیب تماشا زیست بوم های حساس ساحلی، طوفان های حاره ای، لغزش های دریایی، مخاطرات مرتبط با فرسایش و رسوب گذاری و سونامی از جمله این مخاطرات ساحلی بشمار می فرایند.

لک اطلاعات پایه را از احتیاجهای اولیه برای پایش این مخاطرات ذکر کرد و ادامه داد: برای پیشگیری و مقابله و یا سازگاری با مخاطرات دریایی احتیاج به اطلاعات پایه مختلف در محیط های ساحلی و دریایی داریم که این اطلاعات به وسیله ارگان های دریایی به مانند سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان شیلات، سازمان محیط زیست، سازمان زمین شناسی، سازمان جغرافیایی ارتش و بعلاوه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی فراوری می شوند.

وی نمونه تهیه این نقشه ها را سازمان زمین شناسی دانست که بیش از یک دهه اطلاعات ارزشمندی از بستر خلیج فارس در مورد رسوبات آن تهیه نموده است.

وی نقشه اطلس آلودگی های این حوضه آبریز برای 63 عنصر را از دیگر اطلاعات پایه در مورد خلیج فارس عنوان نمود که از سوی سازمان زمین شناسی تهیه شده است.

مطالعات رسوبات خلیح فارس

رئیس پژوهشکده زمین شناسی به بیان برخی مطالعات اجرا شده از سوی سازمان زمین شناسی در مورد رسوبات خلیج فارس پرداخت و ادامه داد: ما در مطالعاتی که بر روی رسوبات دو منطقه بین بندرعباس و قشم و همچنبن در بوشهر خلیج فارس داشتیم، رسوبات مربوط به 6900 سال گذشته را مشاهده کردیم و این نشان از وقوع یک رخداد بزرگ در این منطقه ها دارد.

وی در این باره شرح داد: ما در مغزه هایی که از این منطقه ها برداشت کردیم، متوجه شدیم که در رخدادی که 6900 سال قبل اتفاق افتاده، رسوبات این حوضه آبریز وارونه شده، بگونه ای که قلوه های سنگ بسیار بزرگی همراه با رسوبات نرم با خود آورده است.

لک افزود: زمانی که مقاله این مطالعات را در یک همایش بین المللی دریایی در بوشهر ارائه کردم، چند نفر از متخصصان این سوال را مطرح کردند که این رسوبات می تواند مربوط به طوفان نوح باشد و این ایده را در فکر ما ایجاد کرد که احتمال داده می گردد که این رسوبات مربوط طوفان نوح باشد.

ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس

وی ضمن هشدار به ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس گفت: ساخت و ساز جزایر مصنوعی از سوی کشور امارات یکی از مسائلی است که از سوی این کشور با اهداف توریستی در حال اجرا است.

وی ادامه داد: علاوه بر ساخت این جزایر شاهد ساخت یکسری ساختارهای موازی با خلیج فارس هستیم که هیچ هدف توریستی ندارد و رصد ما نشان داد که این ساختارها موازی با دریا موجب افزایش نرخ رسوب گذاری تا 100 برابر می گردد.

رئیس پژوهشکده زمین شناسی با بیان اینکه کشور امارات در حال ساخت این استراکچرهای موازی ساحل است، افزود: این امر می تواند خطری برای ما در آینده باشد، چرا که اگر امارات بتواند با این ساختارها، ساحل خود را توسعه دهد، شاید در آینده ادعایی در مورد جزیره ابوموسی داشته باشد.

سونامی در خلیج فارس

وی سونامی را مجموعه ای از موج های بسیار طولانی دانست که گاهی فاصله بین دو قله موج به صدها کیلومتر می رسد و گفت: در دریای عمان یعنی از تنگه هرمز تا مرز بین ایران و پاکستان امکان سونامی وجود دارد. بیشترین امکان برای آن، وجود گسلی بزرگ است که زمینلرزه ای شدید را در این ناحیه ایجاد می نماید و در نتیجه آن با جابجایی آب کف دریا، احتمال وقوع پدیده ای همچون سونامی در تمامی نقاط ساحل مکران وجود دارد.

به گفته وی آثار تاریخی بجا مانده نشان می دهد که در منطقه مکران شامل ایران و پاکستان، زلزله های بزرگی اتفاق افتاده است، نمونه آن در نوامبر 1945 و در منطقه سابداکشن زون مکران در نزدیکی سواحل پاکستان است که با بزرگی 8.1، سونامی را بوجود آورد که سواحل عمان را تحت تاثیر قرار داد.

لک خاطر نشان کرد: بر اثر این سونامی، در نواحی ساحلی پاکستان بیشترین ارتفاع امواج سونامی به حدود 13 متر رسید و حدود 4 هزار نفر کشته شده و در کراچی نیز ارتفاع امواج به حدود 2 متر رسید، ضمن آنکه در پسنی و اورماره شکست های اساسی و عمده ای در زمین پدید آمد و در برخی نقاط تا حدود یک متر و نیم زمین پایین افتاده بود.

وی تاکید نمود: دو زلزله سالهای اخیر جزیره قشم شاید مثال بارزتری از اهمیت توان لرزه خیزی گسل های زون زاگرس در بستر دریا باشد. مرکز کانونی این دو زلزله در داخل جزیره قشم واقع شده است و با این حال ره گیری و شناخت دقیق این گونه گسل ها جهت برآورد بیشینه زلزله احتمالی اتفاق افتاده، حائز اهمیت است.

این محقق حوزه زمین شناختی خاطر نشان کرد: گسل های شناخته شده در منطقه و رو مرکز زلزله های اتفاق افتاده نشان از ادامه فرایند گسل ها در بستر دریا دارد.

رخداد فاجعه زیست محیطی برای جنگل های حرا همچون دریاچه ارومیه

لک با اشاره به ساخت پل خلیج فارس شرح داد: ما یکسری مطالعات دقیق برای آنالیز زیر بستر در خلیج فارس انجام دادیم و نتایج نشان داد که در تنگه خوران طی هزاران سال حتی یک متر رسوبات در این منطقه نشست نداشته است و این امر حاکی از یک جریان بسیار شدید جزر و مدی در این منطقه است که رسوبات با مد وارد این تنگه می گردد و با یک جریان جزری، این رسوبات از تنگه خوران خارج می گردد و از این طریق یک سازوکار بالانسی میان اندازه رسوبات وارد شده و خارج شده در جنگل های حرا وجود دارد.

وی افزود: حال اگر به هر دلیلی در تنگه خوران جلوی این فرایند ورود و خروج رسوبات جلوگیری گردد، این رسوبات در جنگل حرا باقی خواهد ماند.

این محقق حوزه زمین شناسی خاطر نشان کرد: با احداث پل خلیج فارس در این منطقه، ساختارهایی در بستر دریا ایجاد خواهد شد که می تواند عاملی برای تغییر شرایط رسوبات وارد شده به جنگل های حرا باشد و احتمال می رود که یک عاملی برای آسیب رساندن به این جنگل ها باشد و ایجاد پل می تواند شرایطی همچون شرایط دریاچه ارومیه ایجاد کند.

لک یادآور شد: از این رو توصیه می گردد که برای ساخت این پل حتما مطالعات دقیق تری در تنگه خوران صورت گیرد تا پلی در راستای توسعه پایدار در این منطقه ایجاد گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1849

به "تور دبی: هشدار نسبت به اقدام امارات برای توسعه سواحل خود و پیشروی آن به سمت ابوموسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور دبی: هشدار نسبت به اقدام امارات برای توسعه سواحل خود و پیشروی آن به سمت ابوموسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید