هنرنگاری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد ، ثبت استاد محمود فرشچیان در فهرست گنجینه های زنده بشری

به گزارش افق بسطام، در جلسه کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس هنر نگارگری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد.

هنرنگاری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد ، ثبت استاد محمود فرشچیان در فهرست گنجینه های زنده بشری

به گزارش افق بسطام به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در این جلسه که امروز چهارشنبه 1 اسفند به ریاست محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور برگزار گردید، چهار هنرمند از جمله بیژن کامکار نوازنده ساز رباب، علی محمد اعتباری رودی به عنوان آخرین بازمانده دانش سنتی ساخت آسباد، علی اکبر بهاری استاد سرنا نوازی کردی خراسان و محمود فرشچیان در هنرنگارگری به عنوان حاملان میراث فرهنگی در فهرست گنجینه های زنده بشری قرار گرفتند.

در این جلسه 40 پرونده از سوی استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و کهگلیویه وبویراحمد ارائه شد که از این تعداد 20 پرونده میراث ناملموس و 4 نفر به عنوان حاملان زنده بشری برای ثبت در فهرست میراث ملی ناملموس انتخاب شدند.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور که در این جلسه حضور داشت به 10 پرونده میراث ناملموس خراسان رضوی اشاره نمود و اضافه کرد: در جلسه صبح امروز پژوهشگران خراسان رضوی با ارائه 10 پرونده ارزشمند از آداب و رسوم کردهای خراسان بخش مهمی از میراث ناملموس این منطقه را به ثبت رساندند. به طوری که چاروک های کردی خراسان، دانش و مهارت ساخت زیورهای مرجانی، مراسم آخر چهارشنبه کردهای خراسان، یانگی های کردی خراسان، مقام لو، مقام موسیقی اللامزارو مقام موسیقی تورغه در فهرست میراث ناملموس کشور واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

او همچنین به پرونده های ارائه شده از استان آذربایجان شرقی اشاره نمود و اضافه کرد: در این جلسه مهارت سنتی کوفته تبریزی، داستان عاشیقی عاشیق عباس توفارقانلی و گولگز، مراسم شروع برداشت محصول در اویوخلوی میانه، کوچ سنتی عاشیر ایل قره داغ، فنون سنتی پخت نان محلی یوخا، داستان عاشیقی عاشیق قوربانی داستان عامیانه عاشیق خسته قاسیم مهارت گره چینی و شیشه و رسم تهیه آب چهل یاسین در مراسم نوروز در روستای میاب با تایید کارشناسان ارشد میراث ناملموس به ثبت رسیدند.

طالبیان همچنین به فنون ساخته تخته (تخت) استان کهگیلیویه و بویراحمد اشاره نمود و اضافه کرد: در جلسه کمیته ثبت ملی میراث ناملموس جدای از اینکه فنون ساخته تخته به ثبت رسید که هنر نگارگری نیز به عنوان هنر ملی در فهرست میراث ناملموس اضافه شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 33

به "هنرنگاری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد ، ثبت استاد محمود فرشچیان در فهرست گنجینه های زنده بشری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرنگاری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد ، ثبت استاد محمود فرشچیان در فهرست گنجینه های زنده بشری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید