واگذاری سهام سرخابی ها در بازار سهام قطعی شد

به گزارش افق بسطام، واگذاری سرخابی ها در بازار سرمایه معضلی بود که مسوولان از سال های گذشته برای اجرایی شدن آن دست به گریبان بودند و سرانجام در دولت سیزدهم ضمن مشخص تکلیف عرضه سهام دو باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال و درج نماد این 2 باشگاه در فرابورس، واگذاری آن ها به خط سرانجام رسید.

واگذاری سهام سرخابی ها در بازار سهام قطعی شد

به گزارش ایرنا، بعد از انجام پیگیری های اجرا شده برای واگذاری سرخابی ها و انتشار اخبار ضد و نقیض از این اتفاق، میثم فدایی، مدیر عامل فرابورس ایران به خبرنگار ایرنا چندی پیش گفت: تا چند روز گذشته فرایند عرضه سهام این دو باشگاه در انتظار حسابرسی صورت های مالی آن ها بود، اما اکنون و متناسب با اقدامات اجرا شده، صورت های مالی حسابرسی شده دو باشگاه ارائه شده است، با توجه به چنین اتفاقی باید قیمت سهام آن ها در هیات واگذاری مشخص تکلیف شود و بر این اساس به احتمال زیاد تا هفته آینده قیمت سهام سرخابی ها مشخص خواهد شد.

ارزش گذاری سرخابی ها در هیات واگذاری

به دنیال سخنان مدیر عامل فرابورس ایران، ارزش گذاری سرخابی ها طبق وعده داده شده در تاریخ 23 بهمن ماه انجام و ارزش نهایی باشگاه پرسپولیس 3 هزار و 210 میلیارد تومان و ارزش نهایی باشگاه استقلال 2 هزار و 780 میلیارد تومان اعلام شد که این ارزش گذاری، از سوی کارشناسان رسمی دادگستری از دارایی های این دو باشگاه و به ویژه دارایی نامشروط که برند دو باشگاه بوده، انجام شد و به تصویب اعضای هیئت واگذاری رسید.

درج نماد، گام انتهای واگذاری سرخابی ها در فرابورس

بعد از اجرای این اقدام، واگذاری سرخابی ها یک گام به مرحله اجرا نزدیک تر شد و مسوولان در پی اجرای مرحله بعد یعنی ثبت 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس بودند که این اقدام در روز شنبه (30 بهمن ماه) انجام شد و مسوولان درج نماد سرخابی ها در بازار پایه فرابورس را گام انتهای واگذاری عنوان کردند.

در ابتدا و بعد از ثبت این 2 باشگاه در سازمان بورس، از درج نماد سرخابی ها در تاریخ یکم اسفند ماه خبر دادند، در حالی که این اقدام اجرایی نشد و وجود برخی از مسائل بر سر راه این اقدام منجر به اعلام زمان های مختلف برای این اتفاق در فرابورس شد.

بعد از پیگیری های فراوان هواداران 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس برای تعویق اجرا شده در درج نماد سرخابی ها، حسین قربانزاده، رییس سازمان خصوصی سازی در تاریخ 2 اسفند ماه و در گفت وگویی کوتاه با ایرنا گفت: امیدوارم تا انتها هفته نماد سرخابی ها در بازار پایه فرابورس درج شود که این اقدام به معنی ورود حتمی باشگاه های استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: پس از درج نماد سرخابی ها در فرابورس، افزایش سرمایه آن ها باید به تصویب مجامع عمومی فوق العاده و بعد هیات واگذاری برسد.

شروط پنج گانه برای درج نماد سرخابی ها در فرابورس

در ادامه انتظار هواداران و علاقمندان عرضه سرخابی ها در فرابورس، میثم فدایی یکشنبه شب (7 اسفند ماه) در توییتی نوشت: هیات مدیره فرابورس با هدف حمایت از انجام اصلاحات بنیادین در راهبری، ارتقای شفافیت و بهبود حاکمیت شرکتی باشگاه های پرسپولیس و استقلال و با توجه به وظایف قانونی در مورد حفاظت از سرمایه آحاد سرمایه گذاران، جلسه تشکیل داده و مصوب کرد که پس از رفع شروط پنج گانه، درج نماد انجام می شود.

وی در مورد این پیش شرط ها گفت: تکمیل اعضای هیات مدیره 2 باشگاه و مشخص تکلیف شرایط ثبتی آنها، مشخص تکلیف برند 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس که باید مالکیت برند هر دو باشگاه به خودشان منتقل شود و مشخص تکلیف کمپ ناصر حجازی و مرغوبکار از جمله این شروط است.

شایعات رسانه ها از لغو واگذاری سرخابی ها

اعلام این صحبت ها از سوی مدیر عامل فرابورس ایران چنین حدس هایی را ایجاد کرد که واگذاری سرخابی ها در یک قدمی لغو شدن واقع شده است و ممکن است برای همیشه این اتفاق تاریخی به باد فراموشی سپرده شود، این در حالیست که در این زمینه پیگیری هایی از سوی خبرنگار ایرنا انجام و مشخص شد که نه تنها واگذاری سرخابی ها متوقف نشده است بلکه باشگاه ها به تکاپو افتاده اند تا هر چه سریعتر شروط فرابورس را برای درج نماد محقق کنند.

عرضه سهام سرخابی ها در روز های آینده

طبق صحبت های مطرح شده قرار بر این است تا عرضه سهام سرخابی ها در روز های آینده به روش افزایش سرمایه صرف سهام با سلب حق تقدم انجام شود.

اعلام زمان دقیق واگذاری سرخابی ها

هنوز زمان زیادی از این خبر خبرگزاری ایرنا نگذشته بود که حسین قربان زاده روز گذشته در نشست خود با پیشکسوتان پرسپولیس گفت: 15 اسفند 10 درصد از سهام این دو باشگاه به مردم واگذار می شود.

وی همچنین گفت: نماد دو باشگاه از پانزدهم تا سی ام فروردین سال بعد باز شده و امکان خرید و فروش فراهم خواهد شد.

قربان زاده ادامه داد: واگذاری سرخابی ها یا 15 اسفند همزمان با میلاد امام حسین (ع) رخ می دهد یا من دیگر در سازمان خصوصی سازی نخواهم بود. در سه شب گذشته خون دل خوردم و نمی توانم بگویم چه اتفاقی افتاده است چرا که عده ای گفته اند تحت هیچ شرایطی اجازه نمی دهیم چنین اتفاقی رخ دهد.

واگذاری سرخابی ها به مقصد رسید

اعلام چنین صحبتی، خوش بینی های زیادی را در میان هواداران این تیم برای اجرای حتمی عرضه سهام سرخابی ها در فرابورس ایجاد کرد و در نهایت رییس سازمان خصوصی سازی بعداز ظهر روز گذشته از درج نماد سرخابی ها در بازار پایه فرابورس خبر داد و گفت: گشایش نماد دو باشگاه 15 اسفند مصادف با سوم شعبان و روز میلاد امام حسین (ع) خواهد بود.

رییس سازمان خصوصی سازی گفت: عملا با درج آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه دو باشگاه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم دولت، همه مردم در این مرحله می توانند، در روز گشایش نماد دو باشگاه که 15 اسفند مصادف با سوم شعبان و روز میلاد امام حسین (ع) خواهد بود، سهامدار این باشگاه ها شوند.

به گزارش ایرنا، مطابق اطلاعیه منتشر شده، نماد باشگاه های استقلال و پرسپولیس که 9 روز گذشته در سازمان بورس ثبت شده بودند، در گروه فعالیت های ورزشی در بازار پایه و تابلوی نارنجی فرابورس درج شدند.

عملا با درج آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه دو باشگاه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم دولت، همه مردم در این مرحله می توانند، در روز گشایش نماد دو باشگاه که 15 اسفند مصادف با سوم شعبان و روز میلاد امام حسین (ع) خواهد بود، سهامدار این باشگاه ها شوند.

در جلسه امروز دو موضوع مهم به تصویب رسید؛ ابتدا هیئت واگذاری با حضور سه وزیر اقتصاد، دادگستری و ورزش به اتفاق آراء، سرمایه حدود 10 درصدی این دو باشگاه را افزایش داد و سپس نماد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بازار پایه فرابورس درج شد.

مطابق اطلاعیه فرابورس پس از این جلسه نماد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که 9 روز پیش در سازمان بورس ثبت شده بودند، با کد 9312 در گروه فعالیت های ورزشی در بازار پایه و تابلوی نارنجی فرابورس درج شدند. با این مصوبه با درج آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه دو باشگاه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم دولت، همه مردم در این مرحله می توانند در روز گشایش نماد دو باشگاه سهامدار این دو باشگاه شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1866

به "واگذاری سهام سرخابی ها در بازار سهام قطعی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری سهام سرخابی ها در بازار سهام قطعی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید