پختن غذا در ظروف مسی واقعا مفید است؟

به گزارش افق بسطام، مس قطعا علاوه بر زیبایی، فوایدی برای پخت وپز دارد. اما بسیاری از ما فکر می کنیم هر نوع غذایی را می توانیم در ظروف مسی بپزیم و برای سلامتی ما مفید است. پیش از هرکار این تفکر غلط را کنار بگذاریم. ورود بیش از حد مس به بدن موجب مسمویت و بعضی از بیماری هاست.

پختن غذا در ظروف مسی واقعا مفید است؟

مس بهترین رسانای گرما است و به سرعت گرم می گردد و گرم می ماند. این ویژگی برای بسیاری از آشپزها بی همتاست و آن ها را به استفاده از این نوع ظروف تشویق می نماید. از آن گذشته این روزها آبکش های مسی، کفگیرهای مسی، کاسه های مسی و سایر لوازم آشپزخانه مسی در فروشگاه ها وجود دارد و بسیاری از افراد از آن استفاده می نمایند. بنابراین بیش از هر چیزی باید در خصوص آن اطلاعات کسب کنیم.

برای طبخ غذا در ظروف مسی به نکات زیر توجه کنید:

  • ما با دو نوع مس روبرو هستیم. مس هایی که با پوشش قلع وجود دارند و به همین علت نباید نگران مسمویت مسی باشیم. در این حالت به علت این پوشش، متخصصان می گویند که از لوازم آشپزخانه تیز استفاده نکنید تا این پوشش را وارد غذا نکنید.
  • خوراکی های خیلی شور، ترش، شیرین، گوشت و چرب را نباید در ظروف مسی به مدت طولانی نگه داشت.

در این زمینه بخوانید:

باورهای غلطی درباره لبنیات که باید کنار بگذارید

از عادت های بد خود خسته شده اید؟ این راه ها را امتحان کنید

  • در شرایطی که ما با ظروف مسی، به طور مستقیم و بدون محافظت قلع سر و کار داریم، باید بدانیم که مس واکنش پذیر است. اسیدهایی مانند سرکه و گوجه فرنگی می توانند مس را به مواد غذایی وارد نمایند و در طول زمان سمی باشند.
  • ظروف مسی پوشانده شده با قلع نباید به تنهایی گرم شوند و حتما باید دمای داخل آن زمانی که خالی است از حرارت متوسط بالاتر نرود. اگر قلع به صورت خالی داغ گردد، به علت اینکه درجه ذوب آن پایین(230 درجه سانتیگراد) است، می تواند خطرناک باشد. با مراقبت، یک پوشش قلعی می تواندتا چند سال سالم بماند.
  • یکی از جدیدترین روکش های ظروف مسی، از جنس استیل است. تابه مسی تبدیل به قابلمه ای با ویژگی های تمام قابلمه های استیل شده است و تنها از ویژگی رسانایی مس استفاده شده است.
  • کاسه های مسی که در ابزار آشپزی جدید وجود دارند در بسیاری از موارد برای مخلوط کردن تخم مرغ ها استفاده می شوند که به ایجاد حالت فومی تخم مرغ یاری می نمایند و خطری ندارند.
  • مهم ترین ویژگی که روی کیفیت تابه های مسی اثر می گذارد، ضخامت تابه های مسی است. بهترین حالت 2 تا 3 میلی متر بودن آن است. اگر بیش از این مقدار ضخیم باشد این تابه خیلی سریع گرمای خود را از دست می دهد.
  • بدن به مقادیری مس احتیاج دارد تا سالم بماند اما ورود بیش از حد مس به بدن مخصوصاً در بچه ها، با شدت بیشتری موجب مسمومیت می گردد. بنابراین این ادعا که مس برای بدن مفید است درست است اما مانند هر عنصر لازمی نباید از حد مجاز آن بیشتر گردد.

اطلاعات علمی از finecooking و seriouseats

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1177

به "پختن غذا در ظروف مسی واقعا مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پختن غذا در ظروف مسی واقعا مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید