پلتفرم مدرسه دیجیتال ملی، راهکاری جامع برای مدارس کشور در آموزش دیجیتال

به گزارش افق بسطام، امروزه شاهد آموزش به شیوه های گوناگون و با استفاده از روش های پیشرفته هستیم و روش های سنتی آموزش و تحصیل رو به فراموشی هستند؛ شیوه های مدرنی که برای آموزش مورد استفاده قرار می گیرند نسبت به شیوه های سنتی و قدیمی بسیار کارآمدتر بوده و بسیاری از افراد ترجیح می دهند که فرزندانشان از شیوه های نوین و به روز برای تحصیل خود استفاده نمایند. مدرسه دیجیتال ملی یک پلتفرم جامع آموزشی است که بسیار مورد استقبال مدارس و خانواده ها قرار گرفته و به همین دلیل تصمیم بر معرفی و آنالیز آن داریم.

پلتفرم مدرسه دیجیتال ملی، راهکاری جامع برای مدارس کشور در آموزش دیجیتال

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

در صورتی که گام های اصلی فعالیت مدارس را 1. منبع درسی، 2. برنامه ریزی، 3. آموزش، 4. تعامل و 5. ارزیابی بدانیم، پیاده سازی این عوامل بصورت غیر حضوری، مستلزم وجود ابزاری است که امکانات و قابلیت ها را در کنار هم به مدارس، معلمین، دانش آموز و والدین ارائه نماید. در این رویکرد، کلاس آنلاین تنها بخش کوچکی از یک نظام آموزشی خواهد بود.

مدرسه دیجیتال ملی پلتفرم جامع آموزشی است که با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه و وزارت آموزش و پرورش توسعه یافته و در جهت سهولت نظام آموزشی به ارائه خدمات به مدارس، دانش آموزان و معلمین می پردازد.

مدرسه دیجیتال ملی 4 سامانه برای کاربران خود فراهم آورده است که شامل مدرسه، دانش آموز، معلم و والدین می شود که برای هر کدام از این چهار مورد، ویژگی های منحصر به فردی در نظر گرفته شده است و می توانند در کنار یکدیگر بصورت جامع مورد استفاده مدارس، معلمین، دانش آموزان و والدین قرار گیرد.

امکاناتی که مدرسه دیجیتال برای کاربران فراهم آورده است

این پلتفرم دارای بخش های اصلی کلاس آنلاین، نقشه راه، فیلم های آموزشی، شبکه اجتماعی، و ارزیابی است.

کلاس آنلاین: امکان برگزاری کلاس های آنلاین بر پایه فزونین ابزارهای روز جهان همچون BigBlueButton ، Adobe Connect و Hezareh و با در نظر دریافت سرور اختصاصی برای هر مدرسه به منظور تقویت زیرساخت و ارائه خدمات با ثبات و بدون قطعی، مهمترین دغدغه مدیران و معلمین را رفع ساخته است. برگزاری کلاس های آنلاین در این پلتفرم صد در صد رایگان بوده و تنها با عضویت رایگان در شبکه مدارس هوشمند در سامانه www.doreh.ir امکان استفاده از این قابلیت فراهم می شود.

نقشه راه: در بخش نقشه راه، امکان برنامه­ریزی هفتگی به وسیله میکرو طبقه­بندی موضوعات درسی و تخصیص آنها به برنامه هفتگی وجود دارد .همچنین میتوان به برنامه هفتگی ، وظایف پیوسته ای چون مشاوره درسی ، تکالیف ، تمرینات و حتی امکان برگزاری ازمون از مباحث تدریس شده در هر هفته را برنامه ریزی کرد.

محتوای آموزشی: دانش آموزان با استفاده از این پلتفرم به محتوای آموزشی آفلاین میکرو طبقه بندی دسترسی خواهند داشت؛

شبکه اجتماعی: شبکه اجتماعی، فضایی به منحصر است که طبق فرآیندهای درسی طراحی شده است و امکان تعامل بین دانش آموزان، معلمین و مدارس را فراهم می آورد. یکی از مهمتری ویژگی های شبکه اجتماعی دانش آموزی مدرسه دیجیتال ملی، امکان بارگذاری پست های پیوست دار است که امکان ضمیمه کردن انواع فایل های اکسل، ورد، ویدیو، صوت و متن در کنار عکس را ممکن می سازد.

ارزیابی: روشهای متنوع ارزیابی در پلتفرم مدرسه دیجیتال یاری خواهد نمود تا دانش آموزان به شکل مستمر به وسیله سوالات امتیاز دار در شبکه اجتماعی ،آزمون های زمان بندی شده سراسری ،آزمون های مبحثی ،تمرینهای تالیفی و تکالیف ارایه شده از طرف معلمین سنجیده شده و پیشرفت تحصیلی آنها ارزیابی و نتیجه آن به طور اتوماتیک در کارنامه دیجیتال آنها درج شود .

عضویت رایگان در شبکه مدارس هوشمند کشور و ایجاد مدرسه دیجیتال اختصاصی

برای ایجاد مدرسه دیجیتال اختصاصی توسط مدارس، سه گام اصلی وجود دارد.

1) عضویت در شبکه مدارس هوشمند به وسیله سایت www.doreh.ir

2) تکمیل اطلاعات مدرسه در سایت

3) ورود به پنل و راهبری مدرسه دیجیتال اختصاصی

فیلم های راهنمای مراحل عضویت و ساخت مدرسه دیجیتال اختصاصی در سامانه مدرسه دیجیتال ملی با نام www.doreh.ir وجود داشته و مدارس می توانند به راحتی مدرسه دیجیتال اختصاصی خود را راه اندازی نموده، کلاس ها و دانش آموزان را ثبت و پس از استفاده و در صورت رضایت، صورتحساب صادر شده در پنل خود را در انتها هر ماه واریز کنند.

برای ایجاد مدرسه دیجیتال اختصاصی هیچ گونه پیش پرداختی احتیاج نیست و مدارس پس از عضویت، امکان بکارگیری پنل را داشته و هزینه استفاده از امکانات پلتفرم بازاء تعداد دانش آموزان در انتها هر ماه محاسبه می شود. گفتنی است استفاده از قابلیت برگزاری کلاس های آنلاین در پلتفرم مدرسه دیجیتال ملی رایگان است.

چرا مدرسه دیجیتال ملی؟

امروزه نرم افزارها و اپلیکیشن های متعددی جهت آموزش به بازار عرضه شده و بسیاری از آنها مدعی کیفیت و فزونی هستند، در عمل اما، بسیاری از آنها تنها یک بستر کلاس آنلاین بصورت وبینار و یا بستر پیغام رسان می باشند که مبتنی بر احتیاج دانش آموز و مدارس طراحی نشده و جوابگوی احتیاجهای آنها نیست و مدارس مجبور به استفاده از نرم افزارهای مختلف جهت دستیابی به رضایت نسبی می باشند. در طراحی پلتفرم مدرسه دیجیتال ملی که توسط برنامه نویسان متخصص آموزش، طراحی و پیاده سازی شده تمامی امکانات مورد احتیاج مدرسه و یک نظام آموزشی را در کنار هم قرار داده و یک جا در اختیار کاربران قرار می دهد.

گفتنی است مبلغ استفاده از خدمات غیر رایگان پلتفرم بازاء هر دانش آموز ماهیانه 30.000 تومان بوده است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حمایت از مدارس نیمی از هزینه های مدارس ثبت شده در سامانه Doreh.ir را تقبل نموده و مدارس تنها مبلغ 15.000 تومان برای هر دانش آموز می پردازند. فرصت ویژه اینکه در صورتی که مدارس تا تاریخ 22 شهریور اقدام به ایجاد مدرسه اختصاصی خود در سامانه کنند امکان برخورداری از حمایت 70% وزارت کار را داشته و تنها مبلغ 9000 تومان ماهیانه بازاء هر دانش آموز در طول یک سال تحصیلی پرداخت خواهند کرد.

مدیران و موسسان مدارس می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سامانه www.doreh.irو سایت madresehdigital.org مراجعه کنند.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1045

به "پلتفرم مدرسه دیجیتال ملی، راهکاری جامع برای مدارس کشور در آموزش دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلتفرم مدرسه دیجیتال ملی، راهکاری جامع برای مدارس کشور در آموزش دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید