چه اتفاقاتی در زمستان برای بدن می افتد؟

به گزارش افق بسطام، هوای سرد تاثیرات زیادی روی بدن ما دارد از جمله ضعیف شدن چشم ها،کاهش راحت تر وزن و…

چه اتفاقاتی در زمستان برای بدن می افتد؟

سیمرغ: هوای سرد معمولاً ما را به ماندن در فضاهای بسته وا می دارد و در برابر ویروس ها و عفونت ها آسیب پذیرترمان می نماید، اما جدا از این ها، هوای سرد می تواند آثار حیرت انگیزی بر بدن داشته باشد. البته همه آن ها تأثیرات بدی نیستند، مثلاً در ماه های سرد سال پایین نگه داشتن وزن بدن کار ساده تری است. در ادامه می خواهیم ببینیم در زمستان چه اتفاقاتی برای بدن رخ می دهد.

1- زبان شما بیشتر از حد معمول کار می نماید

سرمای هوا لب ها را خشک می نماید و این باعث می گردد برای مرطوب کردن لب هایتان آن ها را بیشتر زبان بزنید. این کار شاید موقتاً تسکین تان دهد، اما این عادت در واقع باعث ترک خوردن لب ها می گردد. بزاق دهان به سرعت از روی لب ها بخار می گردد که با این اتفاق لب ها از قبل هم خشک تر می گردد. علاوه بر این، بزاق دهان آنزیم های زیادی دارد که برای پوست حساس لب ها زیاد از حد قوی اند و ممکن است آن را اذیت نمایند.

2- امکان بروز دندان درد

اگر دندان های حساسی داشته باشید ممکن است در هوای سرد دندان هایتان تیر بکشند. هوای سرد می تواند تا عمق دندان ها نفوذ کند و باعث دندان درد گردد. دندانپزشکان توصیه می نمایند در فضای باز از بینی نفس بکشید و یک شال دور دهان تان بپیچید تا گرم بماند و دندان هایتان از سرمای زمستان در امان باشند.

3- امکان بالا رفتن قند خون

هوای سرد باعث می گردد بدن هورمون اضطراب بیشتری فراوری کند، امری که موجب افزایش قند خون می گردد. در بسیاری از افراد، با کاهش دمای هوا قند خون بالا می رود چون وقت هایی که هوا سرد است رغبت کمتری به بیرون رفتن و ورزش کردن داریم. از آنجایی که فعالیت بدنی باعث کاهش قند خون می گردد، پزشکان توصیه می نمایند زمستان ها در خانه ورزش کنید تا قند خون تان تحت کنترل بماند.

4- امکان کاهش وزن

درست است که بسیاری از افراد در زمستان وزن اضافه می نمایند، اما در عین حال، کالری سوزی برای بدن در هوای سرد راحت تر است. وقی بدن سعی می نماید خود را با سرمای هوا وفق دهد، در بدن حرارت فراوری می گردد و انرژی بیشتری مصرف می گردد. بدن وقتی به خاطر سرمای هوا به لرزه می افتد، کالری بیشتری می سوزاند تا بتواند حرارت فراوری کند.

5- امکان بیشتر شدن چین و چروک روی صورت تان

نمی توانیم زمستان را مقصر تمام چین و چروک های صورت مان بدانیم اما پوست ما در فصل سرما آسیب پذیری بیشتری در برابر صدمات پیدا می نماید. از آنجایی که در ماه های سرد سال از رطوبت هوا کاسته می گردد، پوست آغاز به خشک شدن می نماید. در این حالت پوست نمی تواند به اندازه کافی در خود آب نگه دارد، در نتیجه خشک و مستعد چین و چروک های بیشتری می گردد.

6- امکان ضعیف شدن چشم ها

چشم های ما در زمستان بیشتر در خطرند تا در تابستان. در فصل سرما ما اغلب فراموش می کنیم از عینک آفتابی ای استفاده کنیم که جلوی پرتوهای فرابنفش را بگیرد، اما نور خورشیدی که از برف بازتاب پیدا می نماید می تواند آسیب جدی ای به چشم های ما وارد کند. لایه اشکی نازکی که چشم های ما را می پوشاند به خشکی هوا و باد بسیار حساس است و این شرایط می تواند چشم ها را به طرز دردناکی خشک کند. پزشکان توصیه می نمایند در زمستان در فضای باز از قطره اشک مصنوعی بهره ببرید.

7- راحت تر آب بدن تان را از دست می دهید

در ماه های زمستان ما به ندرت تشنه می شویم و اغلب فراموش می کنیم که به اندازه کافی آب بنوشیم. چون در هوای سرد کمتر عرق می کنیم، میل کمتری به نوشیدن آب پیدا می کنیم و تصور می کنیم بدن مان به اندازه کافی آب دارد. اما اینکه کمتر احساس تشنگی می کنید معنی اش آن نیست که بدن شما به آب کمتری احتیاج دارد و هر روز باید به اندازه مورد احتیاج بدن تان آب بنوشید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1213

به "چه اتفاقاتی در زمستان برای بدن می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه اتفاقاتی در زمستان برای بدن می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید