ژاپن تایمز: روابط ژاپن با ایران فوق العاده محبت آمیز است

به گزارش افق بسطام، روزنامه ژاپن تایمز در گزارشی با اشاره به سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران، آن را نشانی از روابط بسیار محبت آمیز سنتی میان دو کشور دانست.

ژاپن تایمز: روابط ژاپن با ایران فوق العاده محبت آمیز است

این نشریه روز چهارشنبه در مطلبی خاطر نشان کرد تاکئو فوکودا نخست وزیر وقت ژاپن در سال 1978 میلادی از ایران دیدار کرد اما اینکه بعد از 40 سال یک نخست وزیر از ژاپن به ایران سفر می نماید چیزی از ارزش های روابط دو کشور کم نکرده است و دو کشور همواره نوعی روابط بسیار خوب و سنتی و محبت آمیز داشته اند.

روزنامه ادامه می دهد که سفر آبه در شرایطی خاص به ایران صورت می گیرد و برای همین اهمیت آن بسیار زیاد است ژاپن و ایران مسایل زیادی دارند که راجع به آنها گفت و گو نمایند که طیفی از موضوعات دوجانبه و منطقه ای و بین المللی را شامل می گردد.

ژاپن تایمز می نویسد: درباره برجام دو کشور رایزنی هایی انجام خواهند داد به هر صورت ایران در طول یک سال گذشته به رغم خروج آمریکا از این توافق به تعهداتش پایبندی نشان داده است و توکیو امیدوار است این روند ادامه یابد.

به نوشته این روزنامه، آبه در جریان دیداری هم که ماه گذشته میلادی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توکیو انجام داد، از بابت افزایش تنش ها میان ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرد.

ژاپن تایمز تاکید می نماید نخست وزیر ژاپن به دلیل آنکه کشورش روابط نزدیکی هم با آمریکا دارد، در شرایط بسیار دشواری قرار گرفته است هدف توکیو این است که با بکارگیری سیاستی فعال از تشدید این تنش ها جلوگیری کند.

گزارش اضافه می نماید که ژاپن توانسته است در سال های اخیر از شرکای نفتی ایران باشد خریدهای فراوانی از ایران انجام داده و یک مشتری سنتی نفت ایران است و طبیعتاً به این بخش از همکاری نیز توجه خاصی می گردد.

ژاپن تایمز در نوشته خود آورده است که برای دولت ژاپن میانجیگری از آن جهت اهمیت دارد که این کشور بتواند از حیات توافق هسته ای سال 2015 میلادی موسوم به برجام حراست کند و اجازه ندهد تا این توافق در میان این تنش ها بی اثر گردد.

بر اساس گزارش رسانه های ژاپنی، شینزو آبه نخست وزیر این کشور قرار است از چهارشنبه آینده به مدت سه روز به ایران سفر کند.

  • ایرنا
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 94

به "ژاپن تایمز: روابط ژاپن با ایران فوق العاده محبت آمیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن تایمز: روابط ژاپن با ایران فوق العاده محبت آمیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید