کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی با هوشمندسازی کنترل نقشه های معماری

به گزارش افق بسطام، خبرگزاری خبرنگاران- معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: هوشمندسازی کنترل نقشه های معماری برای نخستین بار در کشور به وسیله شهرداری تهران درحال انجام است که این اقدام موجب کاهش زمان صدور پروانه می گردد.

کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی با هوشمندسازی کنترل نقشه های معماری

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، جلسه آنالیز خروجی پروژه تحقیق و پژوهش در توسعه مدل هوشمند کنترل نقشه معماری در فرآیند صدور پروانه شهرداری تهران با رویکرد مدل سازی اطلاعات ساختمان با حضور حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، حامد سلیمی مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه برگزار گردید.

حمیدرضا صارمی در مورد این جلسه گفت: هوشمندسازی کنترل نقشه های معماری برای نخستین بار در کشور درحال انجام است که این اقدام به کاهش زمان صدور پروانه یاری شایانی می نماید، چراکه یکی از گلوگاه های اصلی طولانی شدن زمان صدور پروانه، کنترل نقشه های معماری در دفاتر خدمات الکترونیک شهر است. معاونت شهرسازی به منظور حل این مسئله، طی قراردادی با یکی از دانشگاه های مطرح، پروژه هوشمندسازی کامل فرایند صدور پروانه را شروع نموده که در این جلسه گزارش کامل اقدامات، ارائه شد و نحوه ادامه کار در فاز دوم مورد آنالیز نهاده شد.

وی ادامه داد: در گام اول این پروژه، 14 پارامتر از جمله ابعاد پارکینگ، ابعاد راه پله، ابعاد آسانسور و ... به عنوان شاخص اصلی تعریف شده است که به صورت هوشمند به وسیله سامانه کنترل می شوند، اکنون گام اول به انتها رسیده و این پروژه در گام های بعدی قابل ارتقاء است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در تشریح اهداف این پروژه گفت: بخش عمده ای از زمان طولانی صدور پروانه مربوط به تأییدهای مکرر دفاتر خدمات الکترونیک شهر، کنترل های شهرداری های منطقه ها در زمان اعلام عوارض و صحت سنجی دفاتر خدمات است که با اجرای پروژه مذکور، این فرایند حذف می گردد. به طور کلی هدف و جهت گیری پروژه کنترل ضوابط معماری شهرداری است.

صارمی توضیح داد: آنالیز های اجرا شده نشان داده که برای موفقیت در این حوزه باید از بستر BIM (مدل سازی اطلاعات ساخت) که یک مدل سه بعدی مبتنی بر پایگاه های داده ای با اطلاعات دیجیتال است، بهره گیری کنیم. این اقدام می تواند به تسریع پروژه، کاهش دوباره کاری ها و کاهش هزینه یاری کند. در واقع این روش، نوعی ساخت به صورت مجازی است که در آن سعی و خطا صورت می گیرد و پس از احصاء مسائل و حل آن ها، اجرایی می گردد.

وی، یکپارچگی نقشه ها،کنترل اتوماتیک ضوابط، نظامندکردن رواداری های مجاز، مدیریت پروژه، اصلاح فرایندها، کاهش مراودات، حذف چانه زنی ها و در نهایت تسریع و تسهیل فرایند اخذ پروانه های ساختمانی را از دیگر مزایای پروژه توسعه مدل هوشمند کنترل نقشه معماری بیان کرد.

معاون شهردار تهران اضافه نمود: در جلسه ای که داشتیم به مشاور پروژه تأکید کردیم که مدل ها باید ساده سازی شوند، به سطح امنیت اطلاعات توجه گردد و گام های بعدی این پروژه به سرعت در دستور کار قرار گیرد. ضمن اینکه اجرای آن در تهران باید بسیار قوی باشد، چراکه قطعاً الگویی برای سایر شهرهای کشور خواهد بود. بعلاوه باید توجه داشته باشیم که ما می خواهیم کار مردم را تسهیل کنیم نه اینکه با پیچیده شدن امور، گره ای به کار مردم بیندازیم.

در ادامه، اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن تأیید پروژه هوشمندسازی کنترل نقشه معماری در فرآیند صدور پروانه، گفت: این اقدام، اتفاق خوبی است، ما نیز در مجلس برای قانونگذاری بر روی این موضوع کار خواهیم کرد، با اجرای این پروژه به صورت کامل، درصد بالایی از ساخت و ساز در شهر، هوشمندسازی می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1806

به "کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی با هوشمندسازی کنترل نقشه های معماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی با هوشمندسازی کنترل نقشه های معماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید