کسب آمادگی و انتخاب وسایل لازم برای سفر به جنگل

به گزارش افق بسطام، سفر به جنگل ، یکی از لذت بخش ترین مقاصدی است که یک توریست می تواند برای خود انتخاب کند. نمی دانیم، شما هم اهل سفر کردن به این نقاط هستید یا نه؟ بعضی از افراد شیفته گشت و گذار در نقاط جنگلی هستند و دوست دارند با ماجراجویی های خود به دل طبیعت بزنند. بعضی هم معتقدند که رفتن به نقاط جنگلی و ماندن در آنجا، رنج و زحمت زیادی دارد و نباید وقت و انرژی را صرف جنگیدن با پشه های جنگلی، چادر زدن و… کرد. البته این دسته از افراد اشتباه می نمایند. دلیل بی علاقگی آنها به نقاط جنگلی فقط ریشه در این دارد که دقیقا نمی دانند چطور باید برای رفتن به نقاط مذکور و سفرهایی از این دست آماده شوند. اگر آنها هم با وسایل مورد نظر برای سفر در جنگل آشنا شوند و آمادگی کامل داشته باشند، قطعا همه چیز برای شان مطلوب و دوست داشتنی خواهد بود. در ادامه از آمادگی و لوازم ضروری برای سفر به جنگل برای تان گفته ایم. با مجله توریستی خبرنگاران همراه باشید:

کسب آمادگی و انتخاب وسایل لازم برای سفر به جنگل

سفر به جنگل

1.درباره سفرتان به یکی از آشنایان اطلاع بدهید

سفر به جنگل ، مجذوب نماینده و پرماجراست اما محتمل است در این سفر، خطراتی نیز شما را تهدید نمایند یا ممکن است، ماجراهایی پیش بینی نشده به وقوع بپیوندند و شما را در دردسر بیاندازند. پس بهتر است، قبل از اینکه رهسپار مقصد خود شوید، درباره سفرتان به اقوام و آشنایان در این باره اطلاع بدهید تا حواس شان به شما باشد و در صورت بروز خطر یا احتیاج داشتن به یاری، سریعا به سمت تان بیایند و نجات تان بدهند.

2.همه چیز را درباره مقصدتان قبل از سفر بدانید

همان طور که می دانید، سفر کردن به نقاط جنگلی با کمی ریسک همراه است. پس باید تمام احتمالات پیش رو قبل از سفر با خود آنالیز کنید تا دچار مشکل و دردسر نشوید. برای مثال، شرایط آب و هوا را در طول زمانی که قرار است در جنگل باشید حتما آنالیز کنید. علاوه بر آب و هوا، موقعیت مکانی و جغرافیایی جنگل و مسائلی از این دست، باید بدانید که هدف تان از سفر چیست. یعنی قرار است در جنگل پیاده روی داشته باشید، کوه نوردی کنید یا فقط چادر بزنید و در سکوت دراز بکشید و به صدای طبیعت گوش کنید. با معین کردن برنامه سفرتان و فکر کردن درباره همه چیز، آمادگی تان برای سفر زیاد می گردد و اوقات بهتری خواهید داشت. لوازم ضروری سفر

3.از یک راهنمای محلی یاری بگیرید

از راهنمای محلی یاری بگیرید و برای رفتن به عمق جنگل، بی گدار به آب نزنید. بهتر است با کسی به کمپینگ و جنگل نوردی بروید که می تواند شما را از مسیرهای مناسب به داخل مقصد برساند. حتما می دانید که رفتن به جنگل، اصول و ترفندهای خود را دارد. امکان دارد کسی که با این ترفندها آشنایی نداشته باشد، با خطراتی پیش بینی نشده رو به رو یا خدای نکرده در جنگل گم گردد. پس اگر قرار است به جنگل نوردی بروید حتما با فردی در این سفر همراه شوید که محلی است و آن منطقه را به خوبی می شناسد یا حداقل تجربه مناسبی از جنگل گردی دارد. با این کار سلامتی تان را در سفر نسبت به خطراتی نظیر گم شدن، تضمین خواهید کرد. برای جنگل گردی باید تخصص و مهارت داشته باشید. اگر شخصی که شما را همراهی می نماید از پیچ و خم راه خبر داشته باشد، سفر برای تان ساده تر و شیرین تر خواهد شد. قیمت بلیط هواپیما

4.وسایل و لباس های مناسب به همراه داشته باشید

بسته به اینکه سفرتان به نقاط جنگلی، چندروزه است، وسایل و لباس هایی هم که با خود می برید کاملا متفاوت خواهد بود. اما جعبه یاری های اولیه از واجب ترین وسایلی است که فارغ از تعداد روزهای سفرتان باید حتما با خود به همراه داشته باشید. یادتان باشد که جنگل ها معمولا مرطوب و خیس هستند. ضمن اینکه حشرات و جانوران زیادی در آنجا زندگی می نمایند. پس بهتر است، لباس هایی با خود به همراه داشته باشید که شما را از شر حشرات و رطوبت جنگلی حفظ می نمایند. جوراب، کفش مناسب، بلوز آستین بلند، شلوار و کلاه از ضروریات سفر به جنگل هستند.

یادتان نرود که باتری، پاوربانک و منابع شارژ کردن وسایل برقی و الکترونیکی هم با خود به همراه داشته باشید. در این صورت، مسئله ای برای برقراری ارتباط با خارج از جنگل نخواهید داشت و در صورت احتیاج به یاری، امکان تماس گرفتن با دیگران برای تان مقدور خواهد بود. سفرهای جاده ای با بچه ها

5.در انتخاب کوله پشتی دقت کنید

یکی از ضروری ترین ابزارها در هر سفری از جمله سفر به جنگل، انتخاب کوله پشتی مناسب است. باید نوعی از کوله پشتی را با خود به همراه داشته باشید که امکان گشت و گذار هوا در آن وجود دارد. یعنی وقتی آن را روی شانه های می اندازید، در ناحیه پشت که با کمرتان در ارتباط است، امکان چرخش و گردش هوا وجود داشته باشد. به مقدار کوله پشتی هم دقت کنید و موردی را با خود به همراه داشته باشید که حملش راحت تر است. نکته دیگر در انتخاب کوله پشتی، این است که وسیله مورد نظرتان ضدآب باشد تا در طول سفر و در مجاورت آب و باران و…، به آن آسیبی نرسد. برای خرید یک کوله پشتی خوب حتما هزینه کنید. این هزینه به نفع تان خواهد بود و ضرر نمی کنید. زیرا اگر کوله ای بد و بی کیفیت داشته باشید، در طول سفر اذیت خواهید شد.

6.در سفر به جنگل به مقدار کافی آب بنوشید

همان طور که می دانید، نقاط جنگلی دارای آب و هوای مرطوب هستند. بنابراین، تعریق در این مکان ها هم بسیار زیاد است. پس باید حواس تان به تامین آب بدن تان باشد. به مقدار کافی آب بنوشید و حتی اگر احساس تشنگی دیر به دیر بر بدن تان غالب می گردد باز هم آب بنوشید تا بعد از تعریق زیاد در آب و هوای جنگلی، مریض و بی انرژی نشوید. بی آب شدن بدن یا اصطلاحا دی هیدراته شدن، خطرات زیادی در پی دارد که ساده ترین آنها سردرد است. زمانی که بی آب شدن بدن شدید می گردد، امکان بروز خطرات بسیار جدی و وحشتناکی مانند سکته و مرگ هم به وجود می آید. پس آب بنوشید و مقداری آب با خود به همراه داشته باشید. اگر می بینید که حمل آب، کار دشواری است و راه طوری است که نمی توانید آب را با خود حمل کنید، دستگاه های تصفیه آب مناسب سفر تهیه کنید تا آب رودخانه و… را برای تان پاک و فیلتر کند.

7. وسایل برپا کردن آتش را همراه داشته باشید

آتش درست کردن در جنگل را هم در نظر داشته باشید. این کار باعث می گردد که برای گرم کردن غذا یا جوشاندن آب به مشکل برنخورید. علاوه بر اینها، دور کردن حشرات و ایجاد حال خوشی که روشن کردن آتش در جنگل به وجود می آورد هم از جمله دلایل دیگری هستند که می توان برای آتش درست کردن در جدول در نظر گرفت. پس وسایل لازم برای برپایی آتش را به همراه داشته باشید. یادتان باشد که در منطقه ها جنگل، هوا مرطوب است. پس نمی توان از کبریت برای درست کردن آتش استفاده کرد. فندک یا وسایلی که رطوبت روی آنها بی اثر است با خود به همراه ببرید.

در آخر سفر به جنگل

وسایل بسیاری را باید به لیست لوازم ضروری سفر به نقاط جنگلی خود اضافه کنید. مثلا: غذاهای مناسب، قطب نما برای جهت یابی، چراغ قوه، چاقو و ابزارهای مشابه آن و… . قبل از اینکه راهی سفر شوید، یک لیست تهیه کنید و بنا به نقطه ای که به آن رهسپار می شوید و ویژگی هایی که دارد، لوازم و وسایل ضروری تان را در آن یادداشت کنید. با این کار احتمال غافل گیری در جنگل به حداقل می رسد و همه چیز همراه تان خواهد بود. سفر به جنگل ، مجذوب نماینده و شیرین است و تجربه بسیار جالبی خواهد بود.

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1794

به "کسب آمادگی و انتخاب وسایل لازم برای سفر به جنگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب آمادگی و انتخاب وسایل لازم برای سفر به جنگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید