کشت 200هکتار دانه روغنی کاملینا در استان همدان

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران/همدان مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از 200 هکتار کشت دانه روغنی کاملینا در این استان اطلاع داد.

کشت 200هکتار دانه روغنی کاملینا در استان همدان

علی بایگانه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این مقدار کشت کاملینا در شهرستان هایی چون رزن، همدان و بهار به صورت پراکنده واقع شده است.

وی با بیان اینکه یکی از محصولاتی که در اراضی آیش سطح استان برای کشت آن اقدام به برنامه ریزی شده بحث دانه های روغنی است، اضافه نمود: از دانه های روغنی می توان برای کشت در اراضی دیم استفاده کرد که در همین رابطه در حال حاضر در استان همدان گلرنگ و کاملینا دو محصولی بوده که توسعه کشت آن در اراضی دیم در برنامه است.

بایگانه با اشاره به اینکه گلرنگ سابقه چندین ساله در استان همدان البته در سطوح کم داشته گفت: اما از سال گذشته استقبال از کشت این محصول در استان افزایش یافته و سال گذشته دو هزار هکتار گلرنگ در سطح استان کشت شد.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان از این کشت بسیار راضی هستند و در سال زراعی نو هم استقبال از کشت دانه روغنی گلرنگ بیشتر هم شده که در حال حاضر در حال تامین و تدارک نهاده های آن هستیم.

بایگانه با اشاره به اینکه کاملینا قابل استفاده در صنایع روغن کشی است، خاطر نشان کرد: در زمینه کاملینا به عنوان یکی از دانه های روغنی با مشارکت شرکتی که در این زمینه در استان کرمانشاه تخصصی در حال فعالیت است یک دوره آموزشی در استان برگزار گردید و در همین رابطه اطلاعاتی در اختیار همکاران در سطح مراکز قرار دادیم که خوشبختانه کاملینا هم در اراضی دیم در حال افزایش و توسعه است.

وی با بیان اینکه کشت کاملینا به عنوان دانه روغنی کم آب بر در اراضی دیم گزینه خوبی به شمار می رود یادآور شد: خوشبختانه با این فرایند توسعه کشت کاملینا نشان می دهد اگر کشاورزان با راه و روش کشت این گیاه اطلاع بیشتری پیدا نمایند و یک بازار هدف مشخصی داشته باشند حتما برای کشت آن استقبال خواهند کرد و تا حدودی می گردد در تناوب دیم این گیاه را وارد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1788

به "کشت 200هکتار دانه روغنی کاملینا در استان همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت 200هکتار دانه روغنی کاملینا در استان همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید