10 نکته طلایی در نحوه برخورد با افراد بی ادب

به گزارش افق بسطام، اگر تابه حال در ساعات اوج ترافیک رانندگی نموده و یا در یک فروشگاه شلوغ سرگردان شده باشید، خیلی خوب می دانید که افراد بی ادب همه جا هستند. خواه به صورت یک نظر توهین آمیز یا یک رفتار تحقیرآمیز آن را ببینید، بی ادبی فراگیر است. در خیلی از مواقع این رفتار منفی بر روی ما نیز اثر می گذارد؛ پس بهتر است نحوه برخورد با افراد بی ادب را فرا بگیریم.

10 نکته طلایی در نحوه برخورد با افراد بی ادب

شما نمی توانید رفتار شخص دیگری را کنترل کنید اما همچنین نمی خواهید که با بی ادبی و توهین روبرو شوید. پس چه واکنشی نشان می دهید؟ زمانی پیش می آید که شما با رفتاری سمی، چه از طرف غریبه ای بداخلاق یا دوستی کج خلق روبرو شوید. در اینجا چند متد واقعی ارائه شده که افراد باهوش برای مقابله با فرد بی ادب استفاده می نمایند.

اصول و نحوه برخورد با افراد بی ادب

1. بی ادبی چیز جدیدی نیست

به نظر می رسد که بی ادبی بخشی از ماهیت بشر است. انسان ها از زمان شروع تمدن بشر درباره گستاخی شکایت نموده اند، حتی افلاطون نیز در خصوص بی احترامی و بدرفتاری جوانان سخن گفته است. بی ادبی به راحتی می تواند برای بسیاری از مردم به عادت تبدیل گردد. رفتار بی ادبانه مسری است و گرایش به رفتار منفی را دامن می زند، اما اگر بدانیم که این رفتار منفی مانع بهره وری، شادمانی و سلامت ماست، به اهمیت انتها دادن به این نوع رفتار پی خواهیم برد. بی ادبی چیز جدیدی نیست، اما ما مجبور به ادامه این چرخه باطل نخواهیم بود. پس در برابر افراد گستاخ و بی ادب نباید رفتاری مشابه آنان داشته باشیم.

2. جریان بی ادبی را متوقف کنید

اگر اجازه دهید رفتار بی ادبانه مانند بیماری شیوع پیدا خواهد نمود. یک رفتار گستاخانه به راحتی می تواند گسترش یافته و دلیل رفتار بی ادبانه دیگری گردد. درنتیجه گسترش خوی بد و رفتار ناپسند به دنبال آن اتفاق خواهد افتاد. به راحتی می توان فهمید که چگونه این اتفاق می افتد. راننده ای بی ادب در راستا رفتن به سرکار راه شما را می بندد و باعث احساس آزرد گی و سرخوردگی در شما می گردد. شما این احساسات منفی را سر همکار خود خالی خواهید کرد. همین طور همکارتان رنجیده خاطر شده و با دیگران بی ادبانه و با بداخلاقی رفتار می نماید و به همین ترتیب این زنجیره پیش می رود. شما این توانایی را دارید که چرخه بی ادبی را متوقف کنید، باکمی همدلی به همراه مهربانی می توانید رفتار بی ادبانه را خنثی کنید.

3. از بی ادبی دیگران رنجیده خاطر نشوید

اولین قدم برای متوقف کردن چرخه بی ادبی این است که از اینگونه رفتارها دلگیر نشوید. وقتی که در حال کشمکش با جهان هستیم، همه ما روزهای بد و خوبی داریم. حال اینکه خالی کردن این حس سر جهان، یعنی سر نزدیک ترین شخص به شما، بسیار وسوسه انگیز است.

این برای همه ما رخ داده است. بنابراین درک اینکه شاید فرد متخلف تنها روز بدی را گذرانده است، دید واقع بینانه تر به قضایا می دهد. وقتی که شما با رفتار گستاخانه افراد روبرو می شوید شاید آن ها با مسائل سختی دست و پنجه نرم می نمایند. اغلب می توانید با پاسخ منفی ندادن به رفتار گستاخانه افراد چرخه بی ادبی را متوقف کنید.

نحوه برخورد با افراد بی ادب - رنجیده خاطر نشوید

4. با مهربانی واکنش نشان دهید

اجازه ندهید فرد بی ادب باعث گردد که شما جواب گستاخانه تری بدهید. یکی از بهترین راه های خنثی کردن بی ادبی و رفتار ناشایست، مثبت ماندن است. این به شخص مقابل فرصتی می دهد تا آرام گرفته و رفتار خود را مطابق با رفتار شما تعدیل کند. محبت پادزهری شگفت انگیز برای بی ادبی است. داشتن رفتار محبت آمیز به شخصی که گستاخ است یا به دیگران توهین می نماید می تواند به شدت سخت باشد، اما با نشان دادن رفتاری مناسب می توانید آنها را وادار کنید تا از شما پیروی نمایند. حتی اگر این روش به کار نیامد، باز هم می توانید به خودتان افتخار کنید که از استانداردهای خود کوتاه نیامده اید و رفتار بی ادبانه ای از شما سر نزده است. در عوض خونسردی خودتان را حفظ نموده اید.

5. در برابر یک فرد سخت گیر، شوخ طبع باشید

فرد سخت گیر و بی ادب این توانایی را دارد که تنش و نگرانی برای خودش و اطرافیانش ایجاد کند. به یاد داشته باشید که احتمالاً این افراد به دلیل مسائلی که از سر گذرانده اند عصبانی و آشفته هستند و به همین خاطر رفتار بی ادبانه دارند. شوخی به جا و درست می تواند بحث را منحرف نموده، تنش ایجادشده را کم کند و اجازه دهد تا همگی بخندند این بهترین نحوه برخورد با افراد بی ادب است.

شما می توانید این کار را با پیدا کردن راهی برای خندیدن در خصوص یک شرایط مشترک، یا با شوخی درباره تجربه مشترکی که به همه مربوط است انجام دهید. شوخی های فروتنانه نیز می تواند فرد را خلع سلاح کند. پیدا کردن راهی که بتوان کمی شوخی به بحث افزود این فرصت را به فرد می دهد تا دکمه تنظیم مجدد را زده و رفتارش را بهتر کند.

بیشتر بدانید: 21 مورد از بارزترین خصوصیات افراد منفی نگر

نحوه برخورد با افراد بی ادب - شوخ طبع باشید

6. رفتار شخص را به او گوشزد کنید

روش تاکتیکی دیگر برای توقف چرخه بی ادبی این است که رفتار شخص را به او گوشزد نموده و از او بخواهید تا این رفتار را متوقف کند. اگر نتوانستید از رفتار گستاخانه مداوم شخصی دور شوید، باید موضوع را مستقیماً مطرح کنید. نیازی نیست که سوءاستفاده های پی در پی یک شخص را تحمل کنید. نباید اجازه دهید تا فردی با بی احترامی با شما رفتار کند.

درباره آنچه اتفاق می افتد صحبت کنید. آیا شخص متوجه می گردد که رفتارش تا چه اندازه به شما صدمه می زند؟ شاید او متوجه نباشد که تا چه اندازه رفتارش آهانت آمیز است. با مطلعی دادن، این فرصت برای شخص ایجاد می گردد تا عذرخواهی نموده و سعی کند محترمانه تر رفتار کند.

7. از کوره در نروید

وقتی کسی شما را اذیت می نماید اولین رفتار غریزی شما مقابله به مثل است، اما به یاد داشته باشید که همواره رفتار خود را کنترل کنید. مهم نیست که فرد دیگر چگونه رفتار می نماید، شما طرز رفتار خود را داشته باشید. آرامش خود را حفظ کنید. اگر شخصی شما را ناراحت کرد نفس عمیقی بکشید و به خودتان فضا بدهید تا آرام شوید. به یاد داشته باشید که نباید خود را تا سطح آن ها پایین بیاورید و کاری انجام دهید که اوضاع را بدتر کند. به بیان دیگر شأن خود را حفظ نموده و از نزاع دوری کنید.

8. همدلی کنید

همدلی کردن مستلزم این است تا درک کنید که چرا شخصی بی ادبانه رفتار می نماید. شاید آن شخص با موقعیت سختی در زندگی شخص خود دست و پنجه نرم می نماید یا نگران سر آمدن ضرب الاجل هایی است که در محل کارش انباشته شده است. اگر شما راهی پیدا کنید تا نشان دهید که او را درک نموده و به آنچه با آن روبرو است اهمیت می دهید، فرد حس خواهد نمود که در روبرو با مشکل تنها نیست.

اگر کسی را می شناسیدکه دوران سختی را می گذراند، بگویید که او را درک می کنید. او را به خاطر داشتن روز بد یا سرزنش کردن دیگران قضاوت نکنید. راهی پیدا کنید تا به وی بگویید که شما هم روزهای بدی در زندگی داشته اید و می توانید با آن شخص همذات پنداری کنید.

اگر فردی دچار لغزشی آنی در رفتار خود شد، رفتار بدی که داشته را به او گوشزد کنید. با این کار فرد از رفتار منفی خودش مطلع می گردد. الیته اگر شخص عصبانی تر شد، رهایش کنید. هیچ راهی وجود ندارد تا فردی را وادار به رفتار مناسب کنید.

9. الگوی خوبی باشید

مردم انگیزه های درونی مختلفی برای رفتارشان دارند. برخی افراد از رفتار گستاخانه به عنوان راهی برای تحت تسلط درآوردن دیگران یا نشان دادن قدرت استفاده می نمایند. این افراد ممکن است شما را تحریک نمایند تا رفتار بدی از خود نشان دهید و وجهه خود را در مقابل دیگران خراب کنید. بنابراین اجازه ندهید تا از دیدن عصبانی شدن شما احساس رضایت نمایند. سعی کنید که الگوی خوبی باشید

10. از اشخاص بی ادب دوری کنید

وقتی در اجرا کردن تمامی موارد گفته شده با شکست روبرو شدید؛ بهترین راه این است که از آن موقعیت دور شوید. اگر شما تمام راهکارهای موجود برای مطلع سازی فرد بی ادب از اعمال و رفتارش را به کار بردید و سودی نداشت، احتمالا این فرد قابلیت رفتار بانزاکت و مناسب با دیگران را ندارد.

با اجتناب از افرادی که بر حسب عادت، گستاخ و بی ادبند، از مخاطب آن ها قرار دریافت دوری نموده و به آن ها فرصت کمتری می دهید تا شما را هدف رفتار گستاخانه خود قرار دهند. نبود مخاطب موقعیت تنش زا را نیز خنثی خواهد نمود. اگر تمامی اطرافیان این اشخاص از آن ها فاصله بگیرند شاید این باعث گردد که به خودشان بیایند. حتی اگر هم اثری بر فرد بی ادب نداشته باشد، حداقل یاری می نماید تا بقیه اطرافیانش روز بهتری داشته باشند.

جمع بندی

گستاخی و بی ادبی برای برخی تبدیل به عادت شده است، اما شما باید با راهکارهای مناسب با این افراد مقابله کنید. اکنون می دانید که چگونه با یک فرد بی ادب برخورد کنید.

اگر از رفتار این افراد ناراحت می شوید، توصیه می کنیم علاوه بر انجام راهکارهای ذکر شده، مطلب 6 روش کاربردی برای مقابله با افرادی که ناراحتمان می نمایند را نیز مطالعه فرمایید. شما چه روشی را برای برخورد با افراد گستاخ پیشنهاد می کنید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1027

به "10 نکته طلایی در نحوه برخورد با افراد بی ادب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته طلایی در نحوه برخورد با افراد بی ادب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید