آموزش بورس قدرتمندترین ابزار موفقیت در سرمایه گذاری

به گزارش افق بسطام، بدون آموزش در بورس سرمایه گذاری نکنید. جمله ای که از هر فعال بورسی و حتی آن هایی که تازه وارد بازار سرمایه شده اند، می شنوید. احتمالاً شما هم همان اولین باری که بعد از دریافت کد بورسی، سامانه معاملات آنلاین را پیش رویتان باز کردید، متوجه شدید که حتماً ضروری است جایی برای یادگیری پیدا کنید. مدل خریدوفروش سهام احتمالاً اولین چیزی است که باید در بورس یاد بگیرید، اما خیلی از سهامداران صرفاً به همین مورد اکتفا می نمایند و بدون اینکه اصول بازار را بدانند، پا به عرصه معاملات آنلاین سهام می گذارند.

آموزش بورس قدرتمندترین ابزار موفقیت در سرمایه گذاری

آموزش، ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد

حسین معنوی، کارشناس بازار سرمایه صحبت هایش را با این جمله آغاز نموده و می گوید در چنین بازار پرهیجانی، کسانی که تازه وارد بورس می شوند، ممکن است خطای زیادی در خریدوفروش شان داشته باشند. آن ها یک یا دو ماه در بورس می مانند و زمانی متوجه اشتباهشان خواهند شد که بخش زیادی از سرمایه شان را از دست داده اند. اینجاست که چنین افرادی از ورود به بورس منصرف می شوند. آموزش بورس می تواند درصد خطاهای سرمایه گذاری را کاهش دهد. چنین کاری در وهله اول به نفع خود سهامدار است تا با خطای کمتر، سود بیشتری نصیب سرمایه اش کند. در وهله دوم این موضوع به نفع بازار خواهد شد. کسانی که در بورس سود می نمایند، اشتیاق بیشتری به دعوت دیگران برای سرمایه گذاری در این بازار دارند و خودشان هم در بورس ماندگار خواهند بود.

معنوی می گوید کسانی که در بورس آموزش دیده اند، رفتارهای هیجانی کمتری دارند؛ از همین رو دوره های آموزشی می تواند تا حد قابل توجهی بازار را به سمت عقلانیت راهنمایی کند، اما به هر صورت نباید طبیعت بازار را فراموش کرد. در بازارهای دیگر مثل مسکن، طلا و ارز نمی توان دارایی را با یک کلیک فروخت؛ اما در بازاری مثل بورس، همه چیز با چند کلیک انجام می گردد و این موضوع ممکن است حتی افراد آموزش دیده را هم با هیجان روبرو کند.

فرهنگ سازی بازار سرمایه

معنوی درباره لزوم ارتقاء فرهنگ سرمایه گذاری در بورس می گوید: تعداد سهامداران نسبت به جمعیت کشور در دو سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است. اگر سال 97 بین مردم می رفتید و می گفتید من سرمایه گذار بورس هستم، موضوعی نامأنوس به حساب می آمد. آن موقع نهایتاً 200 هزار نفر در عرضه های اولیه شرکت می کردند. به همین خاطر نمی توانیم انتظار داشته باشیم فرهنگ سازی سریع اتفاق بیافتد. این موضوع باعث شده با همه اقداماتی که انجام گرفته و کلاس ها و دوره های مختلف آموزشی، همچنان عده ای بدون دانش کافی پا به عرصه سرمایه گذاری در بورس بگذارند.

در کشورهایی که سابقه بازار سرمایه بیشتر است؛ تعداد کسانی که در بورس فعالیت می نمایند هم آمار بالاتری دارد. با این وجود شاهد رفتار هیجانی و سرمایه گذاری بدون دانش و آگاهی نیستیم. در کشورهای دیگر عموم سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری مستقیم در سهام، سراغ صندوق های سرمایه گذاری می فرایند. آن ها به جای تشکیل سبد دارایی از سهام شرکت های مختلف، دارایی هایشان را در صندوق های مختلف سرمایه گذاری می نمایند. با این کار ریسک سرمایه گذاری آن ها کاهش پیدا می نماید و رفتارهای هیجانی در بورس چنین کشورهایی به مراتب کمتر است.

کدام مرکز آموزش بورس اعتبار بیشتری دارد؟

کلاس های غیرحضوری برای آموزش بورس مزایای بیشماری دارد. افرادی که فرصت شرکت در دوره های حضوری را ندارند، به سادگی می توانند در دوره های آنلاین ثبت نام نموده و مراحل آموزش را طی نمایند. برای دریافت آموزش آنلاین بورس ، موسسات و آکادمی های متعددی فعال هستند. مرجع آموزش بورس که با عنوان آموزین فعالیت می نماید، یکی از مراکز معتبری است که دوره های متنوعی برای بورس آموزان ارائه می نماید.

دوره ها و محتواهای موجود در آموزین متناسب با سه سطح مخاطب برنامه ریزی شده است. سطح مقدماتی مختص افرادی است که اطلاعاتی از بورس و بازارهای اقتصادی ندارند. سطح پیشرفته مربوط به کسانی که با فضاهای کلی سرمایه گذاری و بازارهای اقتصادی آشنا هستند و سطح حرفه ای هم مناسب مخاطبانی که شناخت خوبی از بازار سرمایه و اصول سرمایه گذاری دارند، طراحی شده است.

نکته قابل توجه درباره آموزین، دوره های خودآموزین است. در واقع مخاطبان خودآموزین محدود به زمان نیستند و به سادگی می توانند با برنامه ریزی دلخواه شان فیلم های دوره آموزشی را مشاهده نمایند. کیفیت بالای ویدیوهای آموزشی و بهره مندی از اساتید حرفه ای از جمله مزایای شرکت در خودآموزین است. بورس آموز در این دوره ها پس از مشاهده و فراگیری مطالب یک جلسه، باید تمرین های مربوط به آن جلسه را انجام دهد و در سایت بارگذاری کند. استاد دوره پس از آنالیز تمرین و برطرف اشکالات احتاقتصادی، امکان دسترسی به مطالب آینده را به مخاطب خواهد داد. در این دوره ها امکان ارتباط مستقیم با اساتید به منظور برطرف اشکال و پرسش وپاسخ نیز وجود دارد.

در آموزین مباحث متنوعی شامل آشنایی با صورت های اقتصادی، ، مجامع و افزایش سرمایه شرکت ها، تحلیل تکنیکال کلاسیک، تحلیل بنیادی، تکنیک های تابلوخوانی و فیلترنویسی، روانشناسی معاملات و آشنایی با بازار آینده ارائه شده است.

آموزش های تخصصی نظیر فیبوناچی و الگوهای هارمونیک، استراتژی معاملاتی ایچیموکو، پرایس اکشن، تئوری امواج الیوت، تحلیل بنیادی پیشرفته و ارزشگذاری شرکت ها از جمله دوره های پرطرفدار آموزین است.

علاوه بر ارائه مطالب آموزشی متنوع، علاقه مندان می توانند متناسب با شرایط و احتیاج روز بازار، از وبینارهای تحلیلی که به آنالیز شرایط سرمایه گذاران و شرکت ها می پردازد، بهره مند شوند.

این مدرس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به شرایط شیوع ویروس کرونا می گوید: با توجه به شرایط به وجود آمده، سلامت در اولویت بالاتری نسبت به آموزش واقع شده است و به همین خاطر چاره ای جز اکتفا به کلاس های آنلاین نیست. معنوی تاکید می نماید در این شرایط و با توجه به بعد جغرافیایی، می توان روی آموزش آنلاین حساب باز کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1144

به "آموزش بورس قدرتمندترین ابزار موفقیت در سرمایه گذاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش بورس قدرتمندترین ابزار موفقیت در سرمایه گذاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید