اجرای طرح های حمایتی توسط دولت با هدف بهبود معیشت

به گزارش افق بسطام، حمایت از معیشت مردم همواره در اولویت کاری دولت قرار داشته به طوری که در هفت سال گذشته به ویژه پس از شیوع کرونا، طرح های حمایتی مختلفی اجرا شده و در بودجه سال 1400 نیز منابعی قابل توجه برای آن اختصاص یافته است.

اجرای طرح های حمایتی توسط دولت با هدف بهبود معیشت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، سیاست حمایت از اقشار آسیب پذیر و تامین حداقل معیشت در قالب طرح های مختلف توسط دولت تدبیر و امید اجرا شده است و در ماه های باقی مانده از دولت دوازدهم نیز در دستور کار واقع شده است. رییس جمهوری نیز چندی پیش در جلسه هیات دولت به آن اشاره کرد و گفت: تلاش برای رونق و جهش تولید، مقابله با بیماری کرونا، خنثی سازی و پایان دادن به تحریم های ظالمانه، مبارزه با فساد و شفاف سازی، چابک سازی دولت، بهبود معیشت و تامین سلامت مردم از اهداف مهم دولت است که با یاری مردم تا آخرین روز فعالیت دولت به طور جدی دنبال خواهد شد.

حسن روحانی تاکید کرد: رسیدگی و توجه به شرایط معیشت مردم از مهمترین اهداف و برنامه های دولت دوازدهم است که با وجود همه مسائل برای یاری رساندن به آسیب دیدگان با تمام توان خود به صحنه آمده است.

چالش ها و معضلات بسیاری پیش روی دولت قرار داشته که از میان آنها، بیماری کرونا مهمترین چالشی است که دولت سال گذشته و امسال با آن روبرو بوده است و تلاش کرده در برابر این تکانه های اقتصادی با پرداخت تسهیلات، همسان سازی حقوق و پرداخت بیمه بیکاری یاری گر مردم باشد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

بازنشستگان جزو گروه های کم برخوردار جامعه هستند که حمایت از آنها با همسان سازی و متناسب سازی حقوق در دولت تدبیر و امید عملی شد. مطالبه هشت ساله ای که در طول این سال ها بر زمین مانده بود با معین تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در فروردین امسال مطرح شد و با دستور رییس جمهوری در دستور کار قرار گرفت.

براساس قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، بین 500 تا 800 هزار تومان افزایش می یابد، به این صورت که بازنشستگان با 30 سال خدمت 2 میلیون و 800 هزار تومان و با 35 سال خدمت، سه میلیون تومان دریافت می کنند.

پرداخت تسهیلات کرونایی

بحران کرونا بخش های مختلف کشور را با مسائل زیادی همراه کرده که در این میان کسب وکارهای مختلفی دچار زیان شدند. دولت برای حمایت از کسب و کارها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد و از سیزدهم خردادماه ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات شروع و مهلت زمانی تشکیل پفراینده و پرداخت تسهیلات به کسب وکارهای بیمه نشده تا پایان شهریور و کسب و کارهای بیمه شده تا 15 شهریورماه 1399 تمدید شد.

برابر آخرین آمار تا به امروز 230 هزار و 667 میلیارد ریال برای 50 درصد از متقاضیان پرداخت شده است.

بیمه بیکاری کرونایی

بیمه بیکاری کرونا یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری به شمار می رود. برای همین منظور سامانه ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir راه اندازی شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند.

مطابق آخرین آمار 864 هزار و 200 نفر در این سامانه ثبت نام کردند. همچنین طی سه ماه، یک میلیون و 52 هزار و 852 مورد مقرری برای 717 هزار و 352 نفر مشمول، پرداخت شده است.

پرداخت وام یک میلیون تومانی

پرداخت تسهیلات بانکی به شکل وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه بگیر نیز از دیگر مصوبات حمایتی دولت است.

بر اساس این طرح، خانوارهایی که یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومان دریافت می کنند مشمول این مصوبه بودند. مبلغ وام یک میلیون تومان و نرخ کارمزد چهار درصد است که اقساط آن از ابتدای تیر ماه به مدت 30 ماه و هر قسط 35هزار تومان از یارانه سرپرست خانوار کسر می شود و تا کنون 6 قسط آن از حساب یارانه بگیران اخذ شده است.

پرداخت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی خانوار

در ادامه حمایت های معیشتی دولت از اقشار آسیب پذیر جامعه، مقرر شد همه افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده اند و درآمد ثابت نداشتند مشمول دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا شوند. همچنین در مجموع 11 میلیون خانوار معادل 29 میلیون و 700 هزار نفر تسهیلات یک میلیون تومانی دریافت کنند.

طبق آخرین آمار بیش از بر 6 میلیون و 993 هزار و 380 سرپرست خانوار در دو مرحله پرداخت تسهیلات به یارانه بگیران معیشتی، از تسهیلات یک میلیون تومانی بهره مند شده اند.

کسر اقساط این یارانه از یارانه معیشتی بنزین بوده و قرار است از این ماه مبلغ 30 هزار تومان از حساب سرپرستان خانوار کسر شود.

مهلت سه ماهه در پرداخت اقساط قرض الحسنه

همچنین درادامه حمایت های کرونایی و با توجه به آسیب دیدن مشاغل و فرایند درآمدزایی خانوارها، بانک مرکزی با هدف حمایت از وام گیرندگان، گفت که پرداخت اقساط وام های قرض الحسنه برای مدت سه ماه به تعویق می افتد.

بر این اساس، قرار شد اقساط وام های قرض الحسنه در ماه های اسفند 98، فروردین 99 و اردیبهشت 99 دریافت نشود و بدون وضع هر گونه جریمه یا کارمزد به پایان دوره پرداخت اقساط منتقل شود.

حمایت از اجاره نشین ها

در ادامه برای حمایت از اجاره نشین ها مقرر شد، تمام قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ هشتم تیرماه 99 هنوز تمدید نشده بود، در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستاجر تا سه ماه پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پایان شیوع کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید شد.

حداکثر افزایش میزان اجاره بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا 25 درصد، سایر کلان شهرها (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه) تا 20 درصد و سایر شهرهای کشور تا 15 درصد معین شد.

یارانه معیشتی بنزین

با افزایش قیمت بنزین در 24 آبان ماه سال گذشته دولت تصمیم گرفت 29 تا 30 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را بین 18 میلیون خانوار (60 میلیون نفر) تقسیم کند.

سبد حمایت معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت می شود. خانواده یک نفره 55 هزار تومان، خانواده دو نفره 103 هزار تومان، خانواده سه نفره 138 هزار تومان، خانواده 4 نفره 172 هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می کنند.

تا کنون 13 مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار مشمول دریافت این سبد واریز شده است.

یاری هزینه 200 تا 600 هزار تومانی

پرداخت مبلغ 200 الی 600هزار تومان به یک میلیون خانوار با جمعیت سه میلیون نفر که عضو کارمند یا بازنشسته نداشته و تحت پوشش بیمه یا نهادهای حمایتی هم نیستند (ماهانه 350 میلیارد تومان به این بند اختصاص می یابد) از دیگر حمایت های معیشتی دولت است.

میزان یاری بین 200 هزار تا 600 هزار تومان بسته به بعد خانوار به این ترتیب که خانوار یک نفره 200 هزار تومان، دو نفره 300هزار تومان، سه نفره 400 هزار تومان، چهار نفره 500 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 600 هزار تومان، در چهار مرحله پرداخت شده است که آخرین مرحله آن 31 خرداد 99 توسط سازمان هدفمندسازی یارانه ها، واریز شد.

یارانه معیشتی 100 و 120 هزار تومانی

آخرین حمایت معیشتی دولت پرداخت یاری هزینه یکصد هزار تومانی به خانوار فاقد درآمد ثابت است. براساس اطلاعیه وزار ت تعاون در خصوص حمایت معیشتی از اقشار کم درآمد و فاقد درآمد ثابت، طبق تفاهم اجرا شده بین مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه مبنی بر حمایت از این قشر، سازمان برنامه و بودجه مصوبه مذکور را به وزارت تعاون ابلاغ کرد.

حمایت معیشتی 120 هزار تومانی ماهیانه به ازای هر نفر، به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، تعلق می گیرد. همچنین حمایت معیشتی 100 هزار تومانی به ازای هر نفر، شامل خانوارهایی می شود که هیچ یک از اعضای آن ها حقوق ماهانه دریافت نمی کنند، بیمه پرداز نبوده و در زمره دهک های پایین باشند، همچنین شامل خانوارهایی است که بسته حمایت معیشتی 200 تا 600 هزار تومان دریافت کرده اند.

بنابراین کارکنان بخش دولتی، نیمه دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می شوند، در زمره این گروه نیستند.

حمایت معیشتی 100 و 120 هزار تومان از آذرماه به مدت چهار ماه پرداخت می شود. اولین مرحله واریزی نیز ساعت 24 روز 27 آذرماه به حساب خانوارهای مشمول این طرح واریز شد.

افزایش 42 درصدی اعتبار حمایت از اقشار آسیب پذیر در بودجه 1400

دولت تدبیر و امید حمایت های معیشتی خود را در لایحه بودجه سال آینده نیز مدنظر قرار داده است. طبق لایحه بودجه 1400 دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر تحت پوشش دستگاه های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور اعتباری معادل 38 هزار و 710 میلیارد تومان پیش بینی شده که در مقایسه با اعتبار امسال که رقم 27 هزار و 257 میلیارد تومان است، 42 درصد افزایش داشته است.

این میزان از محل اعتبارات تبصره (14) لایحه بودجه سال 1400 کل کشور، معادل 13 هزار و 400 میلیارد تومان بابت کاهش فقر مطلق بوسیله پرداخت مستمری به مددجویان تحت پوشش دستگاه های حمایتی به تعداد سه میلیون و 240 هزار خانوار است که نسبت به سال گذشته 32 درصد رشد خواهد داشت.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده، اعتبار برای ردیف سازمان بهزیستی کشور به مبلغ سه هزار و950 میلیارد تومان با رشد 25 درصدی نسبت به سال گذشته پیش بینی شده است.

اعتبار پیش بینی شده برای ردیف کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز برابر با 6 هزار و 460 میلیارد تومان است که رشد 29 درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

علاوه براین از دیگر حمایت های پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آینده ارائه تسهیلات اشتغال به مددجویان تحت پوشش دستگاه های حمایتی از محل اعتبارات تبصره (16) لایحه بودجه سال 1400 کل کشور به مبلغ هشت هزار و 200 میلیارد تومان است.

براساس لایحه بودجه سال 1400 اعتباری معادل یک هزار و 700 میلیارد تومان بابت اجرای قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده که 31 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

همچنین در بخش مسکن محرومان نیز دولت اعتبار پنج هزار میلیارد تومانی را برای تامین مسکن محرومان در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی کرده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1263

به "اجرای طرح های حمایتی توسط دولت با هدف بهبود معیشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح های حمایتی توسط دولت با هدف بهبود معیشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید