بچه ها افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می نمایند

به گزارش افق بسطام، وزیر آموزش و پرورش با بیان این که بچه ها افغانستانی بدون هیچ تفاوت و تمایزی در مدارس ایران به تحصیل ادامه خواهند داد، اظهار کرد: انعقاد تفاهم نامه مشترک در حوزه آموزش و پرورش بین دو کشور ضرورت دارد.

بچه ها افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می نمایند

به گزارش خبرنگاران، محسن حاجی میرزایی در ملاقات با سردار رحیمی معاون وزیر معارف جمهوری افغانستان که در سالن شهید رجایی ساختمان وزارت آموزش و پرورش برگزار گردید، با خیر مقدم به معاون وزیر معارف جمهوری افغانستان، اظهار کرد: این ملاقات فرصت مغتنمی برای توسعه همکاری های دو کشور است.

وزیر آموزش پرورش، با عرض تسلیت جان باختگان حادثه بمب گذاری مدرسه سیدالشهدای کابل و کشته شدن تعداد زیادی از دانش آموزان افغانستانی، گفت: در زمان وقوع این حادثه، ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی، به ملت و دولت افغانستان تسلیت گفته و مراتب تأسف و تألم دولت و ملت ایران را به اطلاع دولت و مردم افغانستان رساندم. آرزو می کنم هرچه زودتر در کشور دوست و برادرمان (که دارای اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی هستیم)، نزاع و جنگ از بین برود و شاهد آرامش و صلح باشیم.

حاجی میرزایی، با اشاره به اهمیتی که دولت جمهوری اسلامی ایران، برای آموزش بچه ها اتباع افغانستانی ساکن ایران، قائل است، اظهار کرد: بر اساس دستور تاریخی رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) در خصوص تحصیل بچه ها اتباع افغانستانی، دولت جمهوری اسلامی ایران، برای آموزش بچه ها افغانستانی که در ایران زندگی می نمایند، از هیچ کوششی دریغ ننموده است؛ در بازدیدهای خود از مدارس، مدارسی را شاهد بودم که نیمی از دانش اموزان آن بچه ها افغانستانی بودند که در کنار بچه ها ایرانی، بدون هیچ تفاوت و تمایزی، مشغول به تحصیل بودند و در حال حاضر 474 هزار کودک افغانستانی در ایران به تحصیل اشتغال دارند.

حاجی میرزایی توضیح داد: کتاب های دانش آموزان مدارسی که از سوی وزارت آموزش و پرورش، مجوز گرفته و استانداردهای ایمنی و... ما را رعایت نموده باشد، تأمین خواهیم کرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید درباره آموزش اتباع بزرگسال افغانستانی، گفت: در حوزه سواد آموزی هم آموزش اتباع افغان را در دستور کار داریم و این امکان را فراهم نموده ایم تا اتباع افغانستانی، در کلاس های درس نهضت سوادآموزی شرکت نمایند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: انتظار داریم در کنار این همکاری ها، فعالیت های دو کشور بر اساس یک گفت وگوی مشترک، انجام گرفته و با انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک، هر چه زودتر زمینه فعالیت های مشترک بین دو کشور در حوزه آموزش و پرورش بصورت قاعده مند استمرار یابد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وزیر آموزش و پرورش گفت: تمامی برنامه ها و فعالیت هایی که از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران برای آموزش بچه ها و اتباع بزرگسال افغانستانی، اجرا شده است، فارغ از هر نوع نگاه سیاسی وصرفاًدر راستای اهداف انسان محبت آمیز و احترام به اشتراکات فرهنگی و دینی دو کشور بوده است و از این به بعد هم بر همین اساس این فعالیت ها استمرار پیدا خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1538

به "بچه ها افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید