بیمه ها چقدر به پلاسکو خسارت دادند؟

به گزارش افق بسطام، با فرا رسیدن دومین سالروز حادثه پلاسکو، با اینکه مجموع این ساختمان بیمه نبود اما بسیاری از واحدهای تجاری این ساختمان به دلیل مالکیت سرقفلی، فقط می توانستند بیمه نامه های اموال خریداری نمایند؛ از این جهت شرکت های بیمه موظف به ایفای تعهدات بیمه ای خود بودند که در این بین شرکت های بیمه آسیا، البرز و نوین از ایفای تعهدات کامل خود خبر داده اند.

بیمه ها چقدر به پلاسکو خسارت دادند؟

به گزارش افق بسطام، بسیاری از شرکت های بیمه ای درگیر حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو هستند، چراکه این ساختمان واحدهای زیادی داشت و هر یک به نحوی با شرکت های بیمه در ارتباط بودند. اما این شرکت های بیمه اکثرا در ارتباط با مواردی مانند بیمه اموال بیمه نامه داشتند. علت هم این بود که صاحبان واحدهای ساختمان پلاسکو در واقع تنها مالک سرقفلی مغازه هایشان بودند و طبق قانون نمی توانستند واحدشان را بیمه نمایند.

به گفته رییس کل وقت بیمه مرکزی، از مجموع 600 واحد صنفی مستقر در ساختمان پلاسکو فقط 160 واحد یعنی حدود 25 درصد بیمه (بیمه اموال) بودند و براساس برآوردهای تقریبی می توان گفت که کل تعهدات صنعت بیمه درباره آتش سوزی این ساختمان حدود 40 میلیارد تومان است. بدیهی است که این مبلغ گوشه بسیار کوچکی از کل خسارت وارده به افراد را پوشش می دهد و با این اوصاف می توان گفت که بسیاری از کسبه آن ساختمان پس از این حادثه کل سرمایه خود را از دست داده اند.

موضوع اصلی بیمه ساختمان پلاسکو این بود که کسبه این ساختمان هرکدام فقط مالک سرقفلی واحدهایی بودند که در اختیار داشتند. از این جهت آنها فقط حق بهره برداری و فعالیت مالی را در این مجموعه داشتند؛ بنابراین بیمه کردن ساختمان در حیطه وظایف آنها نبوده و این کاسبان شاید نهایتا اموال خود را بیمه نموده باشند. از آنجاکه مالکیت ساختمان پلاسکو در اختیار بنیاد مستضعفان بود تنها نهادی که می توانست آن ساختمان را بیمه کند هم خود بنیاد مستضعفان بود که البته این کار را انجام نداده بود.

این نهاد البته طبق قانون مختار است اموالش را بیمه کند یا نکند؛ اما حتی اگر بنیاد مستضعفان هم بیمه ساختمان را تقبل می کرد، باز چیزی نصیب کسبه پلاسکو نمی شد، چراکه آنها فقط مالک سرقفلی واحدهایشان بودند.

کدام بیمه ها باید به پلاسکو خسارت می دادند و چقدر پرداخت کردند؟

بسیاری از شرکت های بیمه از جمله بیمه ایران، آسیا، البرز، سامان و نوین در این حادثه بیمه نامه هایی را صادر خساراتی را پرداخت کردند که افق بسطام بعد از فرارسیدن دومین سالروز این حادثه بزرگ به سراغ شرکت های بیمه مربوطه رفته است تا میزان تعهدات و خساراتی که پرداخت نموده اند را جویا گردد.

یکی از بزرگترین بیمه هایی که در این حادثه برای واحدهای پلاسکو بیمه نامه صادر نموده، بیمه آسیا است. این شرکت تاکنون 51 مورد خسارت پرداخت نموده که اکبر مشتاقی، مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه آسیا در گفت وگو با افق بسطام در این زمینه اظهار کرد که این شرکت بابت این تعداد بیمه نامه مبلغ شش میلیارد و 500 میلیون تومان پرداختی داشته است.

مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه آسیا با بیان اینکه عمده بیمه نامه های صادر شده از نوع بیمه مسئولیت و آتش سوزی بوده اند، افزود: تعدادی از بیمه گذاران داوطلبانه گفتند که موجودی در مغازه هایشان نداشته اند. علاوه بر اینها تعدادی واحد هم پشت پلاسکو قرار داشتند که چون اجناس شان دود گرفته بود، بیمه آسیا کل خسارت را پرداخت کرد.

همچنین مسئولان بیمه البرز به افق بسطام اعلام کردند که 11 واحد از ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه آتش سوزی این شرکت بیمه قرار داشته که دو واحد که در برج اصلی تخریب شده بود به طور کامل از بین رفته و این شرکت به همه تعهدات خود عمل نموده است و دیگر هیچ پرونده ای در ارتباط با پلاسکو در این شرکت وجود ندارد.

علاوه بر اینها حسین کریم خان زند، مدیرعامل بیمه نوین در گفت وگو با افق بسطام، با بیان اینکه فقط یک مغازه در پلاسکو تحت پوشش این شرکت بیمه بوده است، از ایفای تعهدات کامل بیمه نوین در قبال این بیمه نامه اطلاع داد و گفت که بنا بر اصل اعتماد، سقف این مبلغ را پرداخت کردیم؛ هرچند در این باره هنوز تحقیقات کامل نشده است.

اما علیرغم پیگیری های متعدد افق بسطام از شرکت بیمه ایران به عنوان بزرگترین شرکت بیمه ای که در این حادثه بیشترین بیمه نامه را هم صادر نموده بود، پاسخی حاصل نشد. همچنین شرکت بیمه سامان نیز در این زمینه حاضر به پاسخگویی نشد.

به گزارش افق بسطام، تعداد واحدهای بیمه شده در ساختمان پلاسکو بیش از 160 واحد اعلام شده بود که پس از اطلاعات کامل تری که از واحدهای پلاسکو بدست آمد معین شد، حدود 210 واحد دارای بیمه نامه بوده اند که در کل 49 میلیارد تومان خسارت برآورد شده است.

با اینکه ایران در بین 10 کشور حادثه خیز جهان واقع شده است هنوز صندوقی برای حوادث طبیعی نداریم. البته هرچند بعد از 13 سال بالاخره در دوران ریاست همتی در بیمه مرکزی، لایحه ای برای تاسیس صندوق حوادث طبیعی به مجلس فرستاده شد.

این حادثه خیزی همیشه مسائل زیادی برای کشور به وجود آورده است که تاسیس صندوقی برای بیمه حوادث می تواند نقش برجسته ای در برطرف مسائل جبران خسارت در مواقع بحرانی به وجود آورد؛ امری که هنوز در پیچ و خم طی کردن مراحل قانونی گرفتار شده و وضعیت روشنی ندارد.

خبرنگار: فرشاد میخک بیرانوند دبیر خبر: مریم طاووسی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 12

به "بیمه ها چقدر به پلاسکو خسارت دادند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه ها چقدر به پلاسکو خسارت دادند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید