تأکید ظریف بر تغییرناپذیری مرز های بین المللی در تماس تلفنی همتای ارمنستانی

به گزارش افق بسطام، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی امروز همتای ارمنستانی بر موضع ایران مبنی بر تغییرناپذیری مرز های بین المللی و حساسیت در این خصوص تأکید کرد.

تأکید ظریف بر تغییرناپذیری مرز های بین المللی در تماس تلفنی همتای ارمنستانی

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، آرا آیوازیان وزیر امور خارجه ارمنستان امروز (دوشنبه) تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مصاحبه کرد.

در این گفت وگوی تلفنی آخرین تحولات ارمنستان، منطقه و فرایند همکاری های دوجانبه مورد بحث و گفتگو نهاده شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این مصاحبه با ابراز تأسف از جنگ اخیر (بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ) و ابراز همدردی با خانواده های کشته شدگان این جنگ، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تغییرناپذیری مرز های بین المللی و حسایت کشورمان در این خصوص را مورد تأکید قرار داد.

ظریف همچنین انتها این مناقشه را زمینه ساز همکاری های چندجانبه کشور های منطقه برشمرد و با ابراز خرسندی از توسعه همکاری های مالی بین بخش های خصوصی دو کشور از آمادگی ایران برای توسعه همکاری های مالی با ارمنستان در دوره جدید اطلاع داد.

این نخستین گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه جدید ارمنستان با ظریف پس از تصدی این سمت است. پیش از این زهراب مناتسکانیان عهده دار وزارت خارجه ارمنستان بود.

به گزارش فارس، پیش از این وزارت خارجه ارمنستان از این گفت وگوی تلفنی خبر و همکاری های دوجانبه و امنیت و ثبات منطقه ای را موضوع گفت وگوی وزرای خارجه دو کشور اعلام نموده بود.

در بیانیه وزارت خارجه ارمنستان آمده بود که وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین همدردی طرف ایرانی با مردم ارمنستان در ارتباط با قربانیان این کشور در درگیری های منطقه قره باغ کوهستانی را ابراز کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز همان روز با اشاره به سفر وزیر خارجه جمهوری آذربایجان عنوان نمود: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست حسن همسایگی، ضمن استقبال از پیشرفت های حاصله و آزادسازی مناطق اشغالی، بر ضرورت حل و فصل دائمی بحران قره باغ به وسیله سیاسی تأکید دارد.

در پی انتها درگیری های جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، قرار بود محمدجواد ظریف سفری به مسکو و باکو داشته باشد که این سفر به خاطر حضور کابینه در جلسات مربوط به بودجه به تعویق افتاد. پیش از انجام این سفر سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر تصمیم ظریف برای سفر به ایروان گفت که تنظیم برنامه سفر وزیر امور خارجه به ارمنستان در دست پیگیری است و ایشان در آینده نزدیک برای رایزنی با آقای آرا آیوازیان وزیر امور خارجه جدید و دیگر مقامات ارمنستان درباره مسائل منطقه ای و گسترش همکاری های دو کشور به ایروان سفر خواهد نمود.

اخیرا نیز (19 آذر ماه) محمدجواد ظریف در تهران میزبان جیحون بایراموف همتای آذربایجانی خود بود و پس از رایزنی های دو وزیر، ظریف در گزارشی توئیتری از رایزنی هایش با همتای آذربایجانی عنوان نمود که مصاحبه های مثمرثمری با وی درباره بازسازی مناطق جنگ زده، کریدور شمال - جنوب و همکاری های دوجانبه داشته است.

به گزارش فارس، درگیری های دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از 44 روز در خصوص منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی با وساطت روسیه 24 آبان ماه با پذیرش توافق آتش بس انتها یافت. براساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ دام، کلبجر و لاچین را تخلیه نموده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند. در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی در قره باغ، کریدور لاچین را برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند.

روسیه نیز طی این مدت، نیرو های پاسدار صلح خود را در منطقه قره باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرد.

جمهوری اسلامی ایران پس از این توافق از آن استقبال کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1172

به "تأکید ظریف بر تغییرناپذیری مرز های بین المللی در تماس تلفنی همتای ارمنستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید ظریف بر تغییرناپذیری مرز های بین المللی در تماس تلفنی همتای ارمنستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید