تاثیر کرونا در آثار هنرمندان مشهود است

به گزارش افق بسطام، تهران (پانا) - نمایشگاه سالانه انجمن هنرمندان سفالگر ایران با عنوان عبور آدینه 24 دی ماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

تاثیر کرونا در آثار هنرمندان مشهود است

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه سالانه انجمن هنرمندان سفالگر ایران با عنوان عبور عصر روز آدینه 24 دی ماه در گالری های این مجموعه افتتاح شد. در این نمایشگاه 54 اثر از 51 هنرمند برای بازدید علاقمندان به نمایش گذاشته شده است.

بهزاد اژدری، رئیس هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران درباره موضوع آثار این نمایشگاه گفت: نمایشگاه سال جاری تقریبا تفاوتی با دوره های قبل ندارد و وقایع پیرامونی همانند قبل در آثار هنرمندان تاثیرگذار است. امروزه هنرمندان اگر یک مسئله درونی هم دارند، متاثر از اتفاقات بیرونی مانند کرونا، از دست دادن کسی، وقایع اجتماعی، محیط زیست و ... است. هنرمندان امروزه می دانند که نباید در خلا اثر فراوری نمایند و اثرشان به لحاظ نگاه به مسائل، فردی نیست.

وی درباره موضوع نمایشگاه اعلام کرد: ما همواره موضوعات و عناوینی را انتخاب می کنیم که قابلیت های بیشتری برای تجسم بخشیدن و توسعه نگاه تجسمی داشته باشد. کلماتی مانند عبور، انبساط و ... را در هر زمینه و شرایطی می توان بسط داد. در سرامیک نیز عبور پدیده ای است که در فراوری اثر با آن مواجهیم.

وی ادامه داد: ما وقتی یک محصول سرامیکی می سازیم، از یک مرحله عبور می کنیم و به مرحله دیگر می رسیم و همین طور می گذریم تا به هدف برسیم. البته گاهی نیز به هدف نمی رسیم و فکر می کنیم که مقصود مطلوب نبوده است. اما چیزی در آن راه برایمان مجذوب کننده می گردد و به شکل یک تکنیک مجزا روی آن تمرکز می کنیم.

اژدری اظهار کرد: در ذات هنر سفال و سرامیک بحث عبورهای متوالی و پی در پی نهفته است. باید این را هم در نظر گرفت که ما در مرحله گذار اجتماعی هم هستیم. به لحاظ بومی و جهانی مرحله سختی را می گذارنیم. کرونا نیز می تواند یکی از مصادیق این گذار باشد که از چنین بحران هایی چطور می توانیم عبور کنیم. ما هر لحظه با مسئله عبور مواجهیم.

رئیس هیات مدیره انجمن سفالگران ایران درباره تاثیر کرونا در برگزاری این رویداد بیان کرد: به علت برگزاری بینال، هیات مدیره قبلی در سال گذشته تمام تمرکزش روی بینال بود. بینال رویداد بزرگی در اوج کرونا بود و هنوز به مرحله واکسیناسیون نرسیده بودیم. سال جاری نسبت به سال گذشته، برگزاری نمایشگاه راحت تر بود اما تاثیراتش در آثار مشهود است. خیلی از آثار درباره مرگ و فقدان بود. شاید آثار به طور مستقیم به موضوع کرونا نپرداخته بودند اما در آن ها تبعات از دست دادن، فقدان، رنج و عبور از بحران دیده می شد.

بعلاوه شبنم عمانی عضو شورای سیاست گذاری نمایشگاه عبور، دبیر اجرایی این نمایشگاه و عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران گفت: ردپایی از گذر و عبور در لایه های مختلف آثار این نمایشگاه دیده می گردد. آثار این نمایشگاه از لحاظ فرم و محتوا ریزبینانه انتخاب شدند.

وی اضافه کرد: آثار این نمایشگاه از میان 183 اثر انتخاب شده و داوری نیز در 2 مرحله انجام شده است. مرحله اول داوری از روی عکس آثار و مرحله دوم از روی اصل آثار بوده است. کورش آریش، بهزاد اژدری، هنگامه صالح زهتاب، محسن فولادپور و جعفر نجیبی داوران نمایشگاه عبور بودند.

سحر اسمعیل طهرانی، یکی دیگر از اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه و عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران نیز مطرح نمود: سال جاری سعی کردیم با وبینارهایی تخصصی در این حیطه، موضوع و رویکرد این دوره از نمایشگاه را برای هنرمندان از دیدگاه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، مالی، روانشناسی و ... توضیح دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط گذر از کرونا، اتفاقات مختلفی برای افراد اتفاق افتاده است. شرایط مدام در حال تغییر و گذار است. عبور، موضوعی است که امروز در زیست هر هنرمندی در جریان است. هنرمندان سفالگر و سرامیست، هر لحظه در هنرشان با مفهوم عبور روبرو هستند. نکته قابل توجه در این نمایشگاه این است که هر اثر از دیگری مجزاست و هنرمندان با بیان شخصی، آثارشان را خلق نموده اند.

هنگامه صالح زهتاب، مجسمه ساز، سرامیست و یکی از داوران این نمایشگاه اعلام کرد: داوری نمایشگاه عبور با حجم بالای آثار روبه رو بود اما آثار نمایشگاه با حساسیت و دقت در فرم و ایده پردازی و تکنیک انتخاب شد.

وی اضافه کرد: خلق یک اثر سرامیکی پیچیدگی های خاص خود را دارد. یک هنرمند برای خلق یک اثر باید به ایده پردازی، فرم، فضا، تکنیک و خلاقیت بپردازد و همواره با چالش های زیادی روبه روست. من نیز خودم را با سرامیک به چالش می کشم.

علاقه مندان می توانند از این نمایشگاه تا پنجم بهمن ماه همه روزه (به غیر از شنبه ها) از ساعت 15 تا 20 در مجموعه گالری های خانه هنرمندان ایران بازدید نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1863

به "تاثیر کرونا در آثار هنرمندان مشهود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر کرونا در آثار هنرمندان مشهود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید