تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستکاری ژنتیک

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، با استفاده از ابزار یادشده می توان با دقت ابتلای افراد به کرونا را در عرض حداکثر 30 دقیقه تشخیص داد.

تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستکاری ژنتیک

از این دستگاه می توان برای شناسایی برخی بیماری های دیگر نیز استفاده کرد. دستگاه یادشده تحت سرپرستی جنیفر دودنا تولید شده که به تازگی جایزه نوبل را به علت ابداع فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای درمان بیماری های لاعلاج دریافت کرده بود. یکی از همکاران این طرح پریناز فزونی دانشجوی دکتری در دانشگاه کالیفرنیا است.

روش فعلی تست کرونا مبتنی بر تبدیل آر ان ای ویروسی به دی ان ای و سپس کشت آزمایشگاهی و بررسی دی ان ای برای تشخیص وجود کرونا است. کل این فرایند مستلزم استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی بوده و بسیار وقت گیر است.

اما در روش جدید از فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای پرش از مرحله تبدیل آر ان ای به دی ان ای و شناسایی مستقیم ار آن ای آلوده به ویروس کرونا در نمونه به دست آمده از بینی فرد استفاده می شود. محققان می گویند در آینده می توان از این روش برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس اچ آی وی نیز استفاده کرد.

دستگاه قابل حمل مورد استفاده برای انجام این تست از پروتئین CRISPR Cas13 برای شناسایی آر ان ای ویروس کرونا استفاده می کند و بدین منظور سیگنال فلورسنت منتشر می کند. نمونه به دست آمده از سواپ بینی برای این کار بر روی یک سطح نمونه گیری قرار می گیرد و ردیاب فلورسنت آن را بررسی می کند. دوربین گوشی نیز که در بالای دستگاه قرار گرفته با بررسی نتیجه بررسی مثبت یا منفی بودن ابتلاء به کرونا را از طریق یک اپلیکیشن اعلام می کند.

به گفته پریناز فزونی یک مرحله ای بودن انجام این تست، سریع بودن آن و امکان دریافت نتیجه با دوربین گوشی هوشمند و بی نیازی از تجهیزات پیچیده و گران قیمت آزمایشگاهی مزیت استفاده از این روش است. با این دستگاه حتی می توان شدت آلودگی یک فرد به ویروس کرونا را نیز تشخیص داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1205

به "تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستکاری ژنتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستکاری ژنتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید