مرز باریک آنفلوآنزا و کرونا در بچه ها

به گزارش افق بسطام، بچه ها، معصوم ترین افراد هستند ، ولی در عالمگیری کرونا باید از نزدیک شدن به بچه های که در مواجهه با شخص مبتلا به کرونا بوده اند بر حذر بود ! بچه ها معمولا ناقلین خاموش هستند که می توانند کووید 19 را به سادگی به بزرگ ترها و به ویژه پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها که در معرض خطر بزرگ تری در صورت آلودگی با ویروس هستند ، منتقل کنند.

مرز باریک آنفلوآنزا و کرونا در بچه ها

با این حال بسیاری از والدین همچنان خطر آلودگی خاموش فرزندان کوچک خود به کرونا را نادیده می گیرند یا علائم ساده ای مثل تب ، سرفه و بی حالی آنها را ناشی از سرماخوردگی می دانند که چنین نگاهی در شرایط کنونی می تواند برای برخی از اطرافیان فاجعه آمیز باشد . پای صحبت های دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی بچه ها نشسته ایم تا از تفاوت های علائم آنفلوآنزا یا کرونا در بچه ها بیشتر بدانیم.

آیا امکان ابتلاى همزمان هر دو بیماری آنفلوآنزا و کرونا در بچه ها وجود دارد؟

در زمان عالمگیرشدن (پاندمی) یک بیماری ویروسی، میزان گردش سایر ویروس ها در جامعه کاهش می یابد. بنابراین با توجه به شیوع بسیار بالای کووید-19 در حال حاضر، میزان ابتلا به سایر ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمتر می شود البته این مسأله به معنی عدم گردش ویروس ها در جامعه نیست بلکه در شیوع عالمگیری، سایر ویروس ها قدرت گردش پیدا نمی کنند. البته توجه به نکات بهداشتی هم در این زمینه دخیل است. پس احتمال ابتلا وجود دارد ولی چندان شایع نیست.

تفاوت های عمده در نشانه های بیماری آنفلوآنزای فصلی با کووید-19 چه هستند؟

علائم بیماری در شروع در صورت ابتلا به آنفلوآنزا ممکن است شدید باشد و با تب بالا و به دنبال آن درگیری تنفسی که به سرعت رخ می دهد، تداوم پیدا کند ولی در بیماران مبتلا به کرونا ممکن است در چند روز اول بیماری تب وجود نداشته باشد و فرآیند بیماری در صورت تداوم به شروع مجدد تب شدید و درگیری پیشفراینده ریه منجر شود. در بچه ها مبتلا به کرونا علائم گوارشی ممکن است بیشتر دیده شود. اما دردهای عضلانی و استخوانی و سردرد و درد قفسه سینه در کرونا بیشتر است.

در بیماران مبتلا به کرونا موارد شدید بیماری بیشتر از آنفلوآنزا است و مرگ ومیر ناشی از کرونا در حد

3 تا 4درصد است که بیشتر از آنفلوآنزا (0.1 درصد) است. عوارض طولانی مدت بعد از ابتلا به کرونا در بچه ها ممکن است به صورت علائم شبیه کاوازاکی و التهاب شدید چند سیستمی دیده شود که در آنفلوآنزا دیده نمی شود. بعلاوه ضایعات جلدی در کرونا بیشتر دیده می شود.

آیا از دست دادن یا ضعیف شدن حس بویایی و چشایی از علائم اختصاصی مبتلایان کروناست؟

در صورت ابتلا به کرونا کاهش حس بویایی و چشایی ممکن است رخ دهد که این مورد در صورتی در آنفلوآنزا رخ می دهد که بیمار به انسداد شدید بینی یا عوارضی مانند سینوزیت مبتلا شده باشد.

بقیه علائم بالینی مانند تب، سرفه، تنگی نفس و بدن درد ممکن است در هر دو بیماری دیده شود؟

تب و سایر موارد در هر دو دیده می شود، ولی ممکن است سرفه را در کرونا بیشتر ببینیم که بیشتر به صورت سرفه خشک است و با آبریزش بینی همراه نیست.

با توجه به این که تب و سرفه شایع ترین علامت هر دو بیماری در بچه ها است. پس والدین در صورت بروز این نشانه ها چه کنند؟

بیش از 95 درصد بچه ها بدون علامت یا با علائم خفیف هستند. بنابراین در کودکی که دچار سرفه و تب می شود با توجه به عالمگیرشدن کووید-19 احتمال ابتلا به کرونا بیشتر مطرح است. چنان که گزارش آنفلوآنزای فصلی در حال حاضر زیاد نیست. بنابراین در صورتی که شرایط کودک خوب باشد، باید درمان نگه دارنده و مراقبت را برای وی اعمال کرد.

آیا انجام آزمایش پی سی آر در بچه ها لزومی دارد؟

در همه موارد لزوم ندارد، ولی در بچه های که علائم کرونا را دارند برای شناسایی بیماری فعال لازم است. به خصوص در بچه های لازم است که به مدرسه می فرایند یا ورزش می کنند یا با افراد زیادی در تماس هستند. مورد دیگر قبل از عمل جراحی است. همین طور در بچه های که با فرد مبتلا به کرونا در تماس نزدیک هستند، می توان آزمایش را چهار روز بعد انجام داد.

والدین با مشاهده علائم خطر کرونا در فرزندان شان چه کار کنند؟

در صورت بروز علائم شدید مانند تب، سرفه، علائم گوارشی، تهوع، استفراغ، دردهای شدید عضلانی، تنگی نفس، کاهش سطح هوشیاری، بی حالی شدید، ضایعات جلدی منتشر و حال بد عمومی باید کودک شان را برای ویزیت نزد پزشک ببرند.

کدام بچه ها در معرض خطر بیشتری نسبت به آنفلوآنزا یا کرونا هستند؟

بچه های که دچار بیماری مادرزادی قلبی، مشکل ریوی، دیابت، مشکل کلیوی، فشارخون، بیماری خونی، بیماری سیستم عصبی، چاقی مفرط، آنومالی های دستگاه تنفسی، سوء تغذیه شدید، نقص ایمنی و مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی، بدخیمی و بیماری های زمینه ای هستند بیشتر در معرض بیماری شدید قرار دارند.

در چه مواردی به ارجاع پزشکی کودک نیاز نیست و والدین با رعایت نکاتی می توانند از او در خانه مراقبت کنند؟

بچه ها در 95 درصد موارد بدون علامت و در 5 درصد موارد ابتلا علامت دار هستند. بچه ها معمولا در دو گروه قرار می گیرند. یک گروه درگیری تنفسی بیشتر دارند و گروه دیگر بیشتر علائم گوارشی را نشان می دهند. در صورت علائم خفیف مانند تب، آبریزش بینی، سرفه ملایم، بی اشتهایی مختصر یا اسهال خفیف به اقدامات زیادی نیاز نبوده و مراقبت در منزل و مصرف مایعات و استامینوفن پیشنهاد می شود.

اگر کودکی چند روز بعد از شروع علائم تنفسی دچار تب مجدد، تنگی نفس، سرفه، ضایعات پوستی، التهاب ملتحمه، درد شدید عضلات، مسائل قلبی، کلیوی، قرمزی لب ها و زبان، بی اشتهایی، خستگی مفرط، کاهش هوشیاری و اسهال شدید شود باید به پزشک ارجاع داده شود.

آیا لزوما بچه ها بیماری را به والدین خود منتقل می کنند؟ یا با روش هایی می شود جلوی انتقال بیماری از بچه ها به دیگر اعضای خانواده را گرفت؟

بچه ها ممکن است بدون علامت باشند و اکثرا از والدین خود به بیماری مبتلا می شوند. رعایت نکردن موازین بهداشتی و تجمع افراد در یک محیط بسته، تماس های نزدیک مانند بوسیدن کودک، تماس با ترشحات و خوابیدن کودک در اتاق والدین ممکن است باعث شود بیماری از کودک بدون علامت به افراد خانواده منتقل شود. به خصوص توصیه می شود بچه ها خردسال از تماس طولانی و بسیار نزدیک با پدربزرگ ها و مادربزرگ ها خودداری کنند.

آیا دوره نقاهت بیماری در بچه ها نیز 14روز است؟

دوره نقاهت را نباید با دوران افزایش احتمال انتقال اشتباه گرفت. دوران نقاهت در بیماران مبتلا به کرونا به شدت بیماری بستگی دارد. ولی در طول 14 روز بعد از شروع بیماری احتمال انتقال به دیگران وجود دارد. لذا لازم است اقدامات پیشگیرانه و عدم حضور در خارج از خانه در این مدت رعایت شود. این زمان در مورد آنفلوآنزا هفت روز بعد از شروع بیماری است.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1221

به "مرز باریک آنفلوآنزا و کرونا در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرز باریک آنفلوآنزا و کرونا در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید