تصویب قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس

به گزارش افق بسطام، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین نشست خود در سال میلادی جاری، قطعنامه ای ضدایرانی صادر کرد.

تصویب قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز پنجشنبه با مطرح کردن ادعای بی اساس و تکراری وجود سایت های مخفی هسته ای در ایران در جلسه ای غیر علنی با صدور قطعنامه ای ضدایرانی از تهران خواست در تحقیقات مربوط به اورانیوم در 3 سایت مخفی و اعلام نشده همکاری کند.

به گزارش رویترز، قطعنامه مذکور از ایران می خواهد فوراً با تحقیقات آژانس اتمی در مورد ذرات اورانیوم یافت شده در سه مکان اعلام نشده در ایران همکاری کند.

در همین حال، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در حساب کاربری خود در توییتر به تعداد آرای موافق و مخالف این شورای 35 عضوی پرداخت و نوشت:: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی همین الان قطعنامه در مورد ایران را با 26 رأی موافق٬ 2 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع به تصویب رساند. از نقطه نظر روسیه، بهتر از ماه ژوئیه است که قطعنامه مشابه 30 رأی موافق کسب نموده بود.

در ژوئیه امسال میلادی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با مطرح کردن ادعای وجود سایت های مخفی هسته ای در ایران قطعنامه ای با 30 رأی موافق٬ 2 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع به تصویب رساند.

روز گذشته آخرین نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال میلادی جاری و در سایه تداوم رویکرد دوگانه تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) و آمریکا برای اهرم سازی از این جلسه و صدور قطعنامه علیه ایران در مورد مسائل ادعایی پادمانی آغاز بکار کرد و قطعنامه پیشنهادی آمریکا و تروئیکای اروپایی علیه ایران تسلیم آژانس بین المللی انرژی اتمی شد. در پیش نویس این قطعنامه بر نگرانی عمیق شورای حکام نسبت به مسائل حل نشده ناشی از آنچه فقدان همکاری کافی از سوی ایران خوانده شد، تاکید شده است. در قطعنامه پیشنهادی که بخش هایی از آن را رویترز منتشر نموده، آمده است: ضروری و فوری است که ایران برای انجام تعهدات قانونی خود و... بدون فوت وقت اقدامات زیر را انجام دهد.

امروز پنج شنبه 17 نوامبر (26 آبان) ساعاتی قبل، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشستی موضوع سایت های اتمی اعلام نشده ایران و تحقیقات پیشین آژانس پیرامون آن ها را مورد آنالیز قرار داد. سه کشور اروپایی عضو شورای حکام (انگلیس، فرانسه و آلمان) پیش از آغاز جلسه این شورا در بیانیه ای مشترک ادعا کردند که تنش افزایی اتمی ایران بی سابقه بوده و تهدیدی علیه امنیت بین الملل و منطقه محسوب می گردد.

پیش از این، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اقدام چهار کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در زمینه پیشنهاد قطعنامه ای علیه کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در پیشنهاد قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را محکوم نموده و آن را غیرقابل قبول و مردود می داند.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشار ها و زیاده خواهی های آمریکا و کشور های غربی مصمم و پایدار خواهد بود، اضافه نمود: بی تردید در صورت تصویب قطعنامه، پاسخ تهران قاطع و موثر خواهد بود.

خبرنگاران بین الملل ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 آبان 1401 بروزرسانی: 26 آبان 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1986

به "تصویب قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید