تحقیق درباره فعالیت های هسته ای ایران ممکن است سال ها زمان ببرد!

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران به نقل از وبگاه شبکه تلویزیونی بلومبرگ، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز سه شنبه بی اشاره به توافقات این نهاد با تهران و نیز نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط آمریکا در سال 2018 و انفعال اروپا در این خصوص، در مصاحبه ای اعلام نمود که تحقیق درباره فعالیت های هسته ای ایران سال ها زمان خواهد برد!

تحقیق درباره فعالیت های هسته ای ایران ممکن است سال ها زمان ببرد!

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص گفت که حتی اگر تهران پیروز گردد درباره منشأ ذرات اورانیوم شفاف سازی کند، کار تیم آژانس باز هم تمام نخواهد شد.

وی در این باره ادعا کرد: ممکن است اطلاعات بیشتری ارائه گردد. چند ماه آینده شرایط پیچیده خواهد بود. آنها باید در یک سطح سیاسی بالاتر، توافق نظر داشته باشند.

این در حالیست که آژانس بین الملی انرژی اتمی دیروز دوشنبه اظهار داشت: روز 7 مارس (17 اسفند ماه)، آژانس اتمی تأیید کرد که ایران تزریق UF6 به سومین آبشار شامل 174 دستگاه سانتریفیوژ IR-2m را شروع نموده است. چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب شد، اما هنوز UF6 طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m هنوز شروع نشده است.

ایران روز پنجم اسفند اظهار داشت که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می نماید و دیگر اجازه نظارت های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) نیز پیشتر با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران درباره توقف پروتکل الحاقی، حمایت خود را از تفاهم به دست آمده میان تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تداوم نظارت و راستی آزمایی های ضروری در ایران اظهار داشتند.

نکته قابل توجه آن است که در بیانیه این سه کشور اروپایی به نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی آمریکا هیچ گونه اشاره ای نشده است.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا از لحظه ورود به کاخ سفید در 20 ژانویه (اول بهمن)، عملاً هیچ گام محسوسی در راستای بازگشت به برجام برنداشته و به انجام چند اقدام عوام فریبانه کفایت نموده است؛ حال آنکه او موظف به جبران اشتباه دولت قبلی واشنگتن در مورد برجام است.

شایان ذکر است که توافقنامه هسته ای ایران با نام رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 به امضای ایران و گروه 1+5 (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای 3.67 درصد است و در ازای آن، سایر طرف های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم های مالی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در 8 ماه می 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین 26 و 36 برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

دولت جدید آمریکا در کوشش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته ای سال 2015 با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه های مختلف از انجام این کار سرباز می زند.

لازم به ذکر است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام نموده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1354

به "تحقیق درباره فعالیت های هسته ای ایران ممکن است سال ها زمان ببرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیق درباره فعالیت های هسته ای ایران ممکن است سال ها زمان ببرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید