حباب 20 درصدی بازار مسکن

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران، ابوالحسن میرعمادی اظهار کرد: ما به تازگی با توجه به جدیدترین شرایط اقتصاد و نرخ تورم محاسباتی را درخصوص قیمت تمام شده مسکن و سود منطقی و متعارف انجام دادیم. در این خصوص منطقه 22 تهران مورد آنالیز نهاده شد. بدین صورت که میانگین قیمت زمین، هزینه های ساخت و محاسبه بازده سرمایه حدود 30 درصد را در نظر گرفتیم و تعیین شد قیمت فروش نباید از متری 23 تا 24 میلیون تومان فراتر برود اما می بینیم که متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در این منطقه در بهمن ماه سال جاری 28 میلیون تومان است. در واقع هیچ مبنا و استدلالی برای این 15 تا 20 درصد وجود ندارد.

حباب 20 درصدی بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

وی اضافه نمود: با آنالیز قیمت مسکن سایر مناطق پایتخت در بهمن ماه 1399 نیز به حباب 15 تا 20 درصد رسیدیم. این حباب از دو علت نشات می گیرد؛ اول اینکه سازندگان با توجه به نرخ رشد مصالح ساختمانی و انتظارات تورمی، قیمت های فعلی را بر اساس تورم آینده محاسبه نمایند. در واقع سازنده تحلیل می نماید که اگر این واحد را بفروشم چگونه می توانم با توجه به قیمت های فعلی زمین و مصالح، پروژه جدیدی را آغاز کنم. مضافا اینکه قیمت مصالح نامشخص است و با وجود آنکه قیمت دلار کاهش پیدا کرد، نهاده های ساختمانی در ماه های اخیر با افزایش قیمت روبرو شد.

این فعال حوزه ساخت و ساز با بیان اینکه علت دیگر رشد پلکانی قیمتها در بازار مسکن به خرید و فروش های سوداگرانه برمی شود، گفت: در منطقه 22 تعدادی از بخر و بفروش ها واحدها را متری 5 تا 6 میلیون تومان خریداری نموده و حالا بدون هیچ زحمت و فعل و انفعالی با قیمت 25 تا 30 میلیون تومان در هر متر مربع می فروشند.

به گفته میرعمادی، مسکن به عنوان یک احتیاج اساسی و تاثیرگذار در معیشت خانوارها، جوانها و مهمترین عامل تشکیل خانواده به ابزار دست عده ای سوداگر و سودجو تبدیل شده است. در گذشته قیمت فروش مسکن بر اساس زمین، متریال و سود نرمال بود ولی الان اوضاع به گونه دیگری شده است. این دیگر اسمش اقتصاد مسکن نیست، بلکه توزیع رانت در آشفته بازار مسکن نام دارد.

وی راه چاره اصلی برای کنترل بازار مسکن را خارج کردن این بازار از دست سفته بازان و سوداگران دانست و گفت: تعاونی های مسکن، ظرفیتی برای این بخش محسوب می شوند که باید آنها را تقویت کرد. دولت، زمین و پروانه ساخت با قیمت مناسب در اختیار تعاونی ها قرار دهد. پروژه ای را در تهران سراغ دارم که یک تعاونی از حدود شش سال قبل آن را آغاز کرد و با استفاده از آورده اعضا در امسال آن را تکمیل کرد. این واحدها برای اعضا حدودا متری 3 میلیون تومان تمام شد؛ در حالی که متوسط قیمت در منطقه مذکور بیش از 25 میلیون تومان است. عمده اعضای تعاونی از توان مالی پایینی برخوردار بودند. به همین دلیل عده ای از آنها سال گذشته واحدهای نیمه کاره را با قیمت های 300 تا 35 میلیون تومان فروختند و صاحبان کنونی، واحدها را در حال حاضر حدود 3 میلیون تومان برای فروش گذاشته اند!

این کارشناس بازار مسکن درباره پیش بینی از شرایط آینده این بازار گفت: با توجه به اینکه تکلیف شرایط مالی تا حدی وابسته به مسائل سیاسی شده، انتظار برای انجام توافق به ایجاد ثبات مالی و ثبات بازار مسکن منجر شده است. به نظر نمی رسد که نیمه اول سال آینده هیجان چندانی را در بازار مسکن ببینیم. تصور بنده این است که در صورت احیای برجام یا دستیابی به هر نوع توافق سیاسی تا شش ماهه ابتدای سال 1400 به یک شرایط جدید مالی با ثبات قیمت ها دست پیدا خواهیم کرد.

مسکن در تهران متری 28.3 میلیون تومان

بنا بر این گزارش، بهمن ماه 1399 متوسط قیمت مسکن شهر تهران 28.3 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 97.2 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 3917 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 11.4 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 70.5 درصد کاهش یافت.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1357

به "حباب 20 درصدی بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حباب 20 درصدی بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید