حیوانات خانگی عجیب در خانه سلبریتی ها چه می نمایند؟

به گزارش افق بسطام، انتشار ویدئویی از علی زندوکیلی که میخواهد یک بچه شیر را به فرزندی بپذیرد موجی از انتقادها را به راه انداخت و دوباره ماجرای حیوانات عجیب خانگی را داغ نموده است.

حیوانات خانگی عجیب در خانه سلبریتی ها چه می نمایند؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

شیر دل قراره بیاد پیش خودم عظیم بشه و هواشو داشته باشیم این بخشی از جملاتی است که علی زندوکیلی رو به دوربین می گوید. این ویدئو، موج عظیمی از نقدها را طی یکی دو روز اخیر در پی داشته است؛ انتقادهایی از زوایای مختلف. بعضی به اسارت حیوان بینوا توسط این هنرمند تاخته اند و بعضی دیگر رفتار چهره ها و خودنمایی ها و خودخواهی آنها را مورد عنایت قرار داده اند. هر چند درپی موج انتقادها، علی زندوکیلی خاطرنشان کرد قرار نبوده از این توله شیر یک حیوان خانگی بسازد و فقط قصدش ابراز علاقه بوده، اما یک بحث قدیمی دوباره داغ شده و بار دیگر این سوال مطرح می گردد که نگهداری از حیوانات غیراهلی به عنوان حیوان خانگی و اهلی کردن آنها از چه نیازی نشات می گیرد و چه تبعاتی دارد، به خصوص وقتی چهره ها این کار را می نمایند؟

ساکنان عجیب خانه هنرمندان

همزیستی انسان ها با حیوانات، نه عجیب است و نه مربوط به این روزگار. در نتیجه این همزیستی بوده که هر جانوری پیش از هر چیز در یکی از دو دسته بندی عظیم جانوری قرار می گیرد؛ جانور اهلی و جانور وحشی. حیواناتی که در کنار انسان ها زندگی می نموده و مراقبت می شده اند، عمدتا جانواران ساکن مزارع هستند. مرغ و خروس و گاو و گوسفند و اسب و الاغ و موجوداتی از این دست که معمولا خوی وحشی ندارند و انسان برای آنها طعمه نیست. حتی در دنیای مدرن هم زیست این دسته از حیوانات در کنار انسان ها، مقوله ای پذیرفته شده و تا حدی طبیعی به نظر می رسد، اما این که مهران مدیری در خانه اش یک مار پیتون تقریبا دو متری دارد یا نفیسه روشن، روزش را با درآغوش دریافت یک ایگوآنا شروع می نماید و مثلا قرار است یک توله شیر در خانه علی زندوکیلی جست و خیز کند، از آن مواردی است که با هر منطقی مردود به نظر می رسد.

این موج از غرب می آید؟

خیلی سال قبل از این که نگهداری از حیوانات خانگی به اندازه امروز باب گردد و مثلا از اندوه بی اندازه هانیه توسلی برای گربه اش حیرت کنیم، آدری هیپبورن، بازیگر دوره کلاسیک سینمای آمریکا در خانه اش یک آهو داشت. سالوادور دالی، نقاش سوررئالیست از یک پلنگ و مورچه خوار نگهداری می کرد و دیگر بازیگران و هنرمندانی بوده اند که با حیوانات خانگی عجیب و نامتعارفشان مورد توجه قرار می دریافتد. حالا و تقریبا از یک دهه پیش، همین روش را سلبریتی های ایرانی در پیش گرفته و دست گذاشته اند روی حیواناتی که زیستگاه شان هر جایی می تواند باشد جز در کنار انسان ها.

هر روز دارد به جمع چهره هایی که یک حیوان وحشی را به زندگی در کنار انسان ها عادت می دهند، اضافه می گردد و کوشش بازیگرانی چون پریناز ایزدیار برای حمایت از حقوق حیوانات، زیر سایه کم دانشی و ناآگاهی بازیگرانی چون بهنوش طباطبایی که فراوری لباس چرم را یاری به محیط زیست تصور نموده، رنگ می بازد.

نگهداری از حیوانات غیراهلی چه تبعاتی دارد؟

هیچ ماری نمی تواند به هیچ دادگاهی شکایت کند که او را از زندگی غریزی و زیستگاه طبیعی اش دور نموده اند. عقابی که گرفتار چاردیواری خانه یک هنرمند می گردد از کجا بداند گرفتار سندرم استکهلم است یا ایگوانایی که با تمام ابهتش گرفتار یک آغوش خودنما شده، فریادی ندارد که فریادرسی داشته باشد. اما این فقط بخشی از تبعات نگهداری از حیوانات عجیب در خانه چهره هاست که شاید کمی ایده آلیستی به نظر برسد، اما به این چند مورد توجه کنید شاید نظرتان عوض شد به خصوص شما سلبریتی عزیز!

وقتی حیوانات وحشی به دنیا انسان ها راه پیدا می نمایند، وقتی حتی به گربه های شهر غذا می دهیم یا به هر ترتیب دیگری چرخه منظم اکوسیستم های طبیعی را برهم می زنیم، هیچ بعید نیست اتفاقات ناگواری در انتظارمان باشد. تصور کنید تقاضا برای نگهداری از یک جانور غیراهلی به عنوان حیوان خانگی تحت تاثیر رفتار فلان سلبریتی بالا بگیرد. تقاضا که بالا برود، شکار جانورها افزایش پیدا می نماید و این یعنی برهم خوردن اکوسیستم که می تواند تاثیرات و تبعات غیرقابل پیش بینی و شاید بدتر از کرونا داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 958

به "حیوانات خانگی عجیب در خانه سلبریتی ها چه می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوانات خانگی عجیب در خانه سلبریتی ها چه می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید