خبرنگاران تردد به تالاب میقان اراک ممنوع شد

به گزارش افق بسطام، اراک - خبرنگاران - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تردد در تالاب میقان اراک به دلیل احتمال آلودگی پرندگان مهاجر به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد.

خبرنگاران تردد به تالاب میقان اراک ممنوع شد

رضا میرزایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اضافه نمود: بر اساس مصوبات کارگروه مخاطرات زیست محیطی و مدیریت بحران استان مرکزی و با توجه به احتمال ناقل بودن پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، هرگونه تردد به تالاب میقان ممنوع است.

وی اعلام کرد: با توجه به گزارش و پایش های انجام شده در تالاب میقان اراک مبنی بر تلفات پرندگان، چندین نمونه موجود در منطقه، نمونه برداری شده و با تشکیل نشست هماهنگی، تمهیدات لازم برای پیش بینی شرایط و اقدامات در نظرگرفته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: محیط بانان و کارشناسان محیط زیست شهرستان های استان در مورد نحوه برخورد با لاشه ها آموزش های لازم را فرا گرفته اند و تجهیزات انفرادی و بهداشتی آنها نیز تامین شده است.

میرزایی مطرح کرد: در پی پایش ها و گزارشات چند روز اخیر، تلفات در این تالاب در حدی نیست که اقدام به جمع آوری لاشه ها در سطح وسیع صورت گیرد و شرایط به طور کامل تحت کنترل است.

وی اضافه نمود: این تالاب تجربه تلخ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در سال 95 دارد که در آن سال بیش از 2 هزار و 400 لاشه پرنده از سطح تالاب جمع آوری شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه نمود: سال 96 نیز این بیماری در کمین تالاب میقان و پرندگان بود و در سال 97 و 98 نیز هیچ موردی از وجود این بیماری مشاهده نشد.

میرزایی توصیه کرد: مردم و گردشگران تا اطلاع ثانوی از حضور در تالاب میقان خودداری نموده و در صورتی که با لاشه پرندگان روبرو شدند، از دست زدن به آن خودداری نموده و مراتب را به دامپزشکی و محیط زیست اعلام نمایند تا دفن و امحای لاشه به صورت بهداشتی توسط نیروهای آموزش دیده صورت گیرد.

تالاب کویری میقان اراک در 15 کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به عنوان یکی از زیستگاه های مهم کشور است که دارای 140 گونه پرنده است.

دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون های فراوری شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

کنگر، خوتکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواصیل، اردک سبز از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.

درنای خاکستری از گونه های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب میقان هر ساله با شروع فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه ارزشمند است.

تالاب کویری میقان اراک در مجموع 25 هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن 10 تا 12 هکتار برآورد می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1157

به "خبرنگاران تردد به تالاب میقان اراک ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تردد به تالاب میقان اراک ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید