راز یک بی توجهی در بازار؛ پیش بینی چهار کارشناس از بورس امروز

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران: معاملات بازار سهام در روز آخر ممکن است معاملات روز سه شنبه را تحت تاثیر قرار دهد.چهار کارشناس بورس امروز 25 فروردین را پیش بینی نموده اند.

راز یک بی توجهی در بازار؛ پیش بینی چهار کارشناس از بورس امروز

به گزارش خبرنگاران، معاملات روز سه شنبه بالاخره به مانند انتظارات پیش بینی شد و شاخص به مدد تقویت تقاضاها در شاخص سازها توانست روز مثبتی را به ثبت برساند. البته همچنان منتقدان و بازیگران حرفه ای بازار نسبت به تاکید روی شاخص سازها انتقاد دارند و شرایط کنونی را نیز همچنان شنماینده ارزیابی می نمایند.

از سوی دیگر با نزدیک شدن به انتخابات، دولت سعی دارد بازارها را از شرایط التهاب خارج کند و آرام نگه دارد. در این میان همچنان نقدها به سیاست گذار وارد است اما آنچه به نظر هنوز اغفال شده، برطرف محدودیت ها بر سر تقاضا و عرضه است زیرا که اعمال هر گونه محدودیت در دو سوی بازیگران بازار می تواند رفتارها را از شرایط عقلانی خارج کند. سیاست گذار در روزهای گذشته قدم در مسیری گذاشته که میخواهد به فربه شدن خریدار در سمت تقاضا یاری کند اما باید دید این تصمیم چه تاثیری در بلندمدت بازار خواهد داشت. منتقدان از این زاویه به این سیاست ها نقد دارند که تصمیم گری ها نباید محدود به یک بازه زمانی خاص باشد و سیاست ها باید در مسیری حرکت کند که به بازار عمق ببخشد تا از آن هیجانات غیرمنطقی دوری کند.

با این وصف برای معاملات چهارشنبه پیش بینی میگردد به دلیل افزایش فشار عرضه در روز آخر هفته، رشد شاخص را در روز سه شنبه تحت تاثیر قرار دهد.

اولین روز مثبت بازار در سال 1400

علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

در معاملات روز سه شنبه برای اولین بار از آغاز سال جدید، به مدد سهم های شاخص ساز، شاهد افزایش حدود 18،500 واحدی شاخص کل بودیم. هرچند همچنان حدود 400 نماد درگیر صفوف فروش هستند.

باتوجه به جمع آوری صفوف فروش در بعضی از سهم های شاخص ساز در روز گذشته، انتظار افزایش تقاضا در روز جاری وجود داشت. با این حال به نظر می رسد همچنان کلیت بازار شرایط مناسب و متعادلی ندارد و تمام اتفاقات بازار صرفا در تعداد اندکی از سهم های شاخص ساز خلاصه شده است و این افزایش تقاضا دوام زیادی نخواهد داشت. پیش بینی می گردد در معاملات روز چهارشنبه بر فشار عرضه ها افزوده گردد.

شکارچیان وال یا ماهیگیران کوچک

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

تفاوت در این است، سهم های کوچک و متوسط بازار هویت دارند. در کتاب whale hunting (شکار وال) جزیره ای تصویر میگردد که مردمان آن وابسته به شکار یک وال زندگی مینمایند. آنها باید هر سال یک وال ماده پیشرو را با همکاری یکدیگر شکار نمایند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

تمامی اهالی آن جزیره درگیر شکار وال هستند. به عنوان مثال به بچه ها 7 ساله یاد می دهند که در زمان مشخصی از سال رد مرغان دریایی را بگیرند تا از روی آنها وال را شناسایی نمایند. تمامی خانه ها از استخوان های وال ساخته شده، و سوخت گرمای زمستان روغن سینه وال است. به طوری که اگر یک سال نتوانند وال را شکار نمایند دچار زجر و بدبختی شدیدی میشوند و تعداد زیادی از اهالی می میرند.

اما نکته عجیب آنجاست که در بخشی از کتاب به افرادی در جزیره اشاره میکند که علاقه ای به شکار وال ندارند و با ماهیگیری گذران زندگی مینمایند!! دیگر اهالی اما اعتقادی به ماهیگیری ندارند و شکار وال را امری ضروری میدانند.

شرایط فعلی بازار همچون شکار وال شده است. تمامی اهالی بازار و سردمداران، به دنبال جمع کردن سهام عظیم شاخص ساز هستند. در حالی که اگر قدری تفکر ماهیگیری باشد میتوان به این موضوع پی برد که توجه به سهام کوچک و متوسط بازار میتواند بازار را احیا کند.

اما این موضوع دو بعد دارد

  • بعد اول مربوط به ارکان بازار است که ذهن بازار را نسبت به سهام شاخص ساز شرطی کرده
  • و بعد دوم اینکه سهامداران رشد تمامی سهام خود را منوط به رشد شاخص سازان می بینند

در خبرنگاران ببینید:حقوقی ها به چه سهامی تمایل دارند؟

دیر یا زود با بلوغ بازار اهالی بازار متوجه می شوند که باید سهم را مستقل از شرایط کلی بازار هم آنالیز نمایند و اینگونه هیجانات را در خود کنترل نمایند. از کلیات که بگذریم همانطور که در روزهای قبل عرض نمودیم 1230 حمایت بسیار معتبری برای بازار محسوب می شد که با یک تلورانس بسیار کوچک از همین ناحیه برگشت داده شد. خرید های حقوقی نشانگر کوشش برای تعادل بازار است نه صعود شارپ و البته این برای بازار مفید است .

در روزهای آینده اگر باز هم شاهد حمایت همه جانبه از بازار باشیم میتوانیم به بازدهی بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها خوش بین باشیم. شاخص هم وزن نیز در جای خوبی واقع شده است و بیشتر سهام کوچک یک عامل زمانی مثبت در هفته آینده دارند . از قلم نیاندازید که موج های صعودی در دل نا امیدی شکل می گیرند.

بازار احتمالی روز آخر هفته

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

ارزش معاملات خرد در بازار امروز، از میانگین یک ماه اخیر فراتر رفت و این مسئله به لطف صف خرید بعضی نمادهای شاخص ساز بود. در واقع صف خرید شستا و فولاد که در ادامه تعادل معاملات آن ها در روز گذشته شکل گرفت، جو کلی بازار را بهبود بخشید و در نهایت شاخص کل رشد 1.5 درصدی را به ثبت رساند. با این حال حجم فروش بازیگران حقوقی در نیمه دوم بازار افزایش یافت و این مسئله برای سهامداران تداعی گر فروش سنگین حقوقی ها در مرداد و شهریور سال گذشته بود.

اگر چه اغلب نمادهای شاخص ساز و مطرح تا پایان بازار سبزپوش باقی ماندند اما صف فروشی که همچنان نیمی از کل بازار را در برگرفته است نشان می دهد اعتماد عمومی به بازار بازنگشته است. رغبت سرمایه گذاران برای خرید و تزریق نقدینگی نیز در زمانی افزایش می یابد که بازار بتواند نقدشوندگی خود را تضمین کند. به همین جهت در معاملات فردا نیز شاهد عرضه هایی با شدت و قدرت روزهای گذشته خواهیم بود.

از حرف تا عمل

احمد عظیمی | کارشناس بازار سرمایه

این روزها با توجه به نزدیک شدن به انتخابات شاهد این هستیم که مسئولین در تکاپو بیشتر افتادند و حرف های خوبی میزنند اما وقتی که به عمل میرسد نتیجه آن که سهامدار حس میکند چیزی نیست جز بیش از هفتاد درصد صف فروش سهام بازار و همچنین سبز کردن چند سهم دولتی و شاخص سازی.

از طرف دیگر که پای عمل میرسد میبینیم مثل امروز سهم فولاد که به عنوان لیدر بازار شناخته شده هست حقوقی صد میلیون برگ سهام و بیشتر از پنجاه درصد حجم معاملات را به فروش رسانده و باعث میگردد بقیه بازار پُر عرضه گردد. خیلی از سهامداران سوالاتی در ذهنشان هست که ده هزار میلیارد که قرار بود صندوق تثبیت بازار وارد بازار نمایند، کجا رفت.

در تی اس ای مشاهده کنید میبینید که اوراق خریده اند، علی ای حال انتظار دارم بورس امروز پر نوسان باشد و این روزها اخبار خوب بیشتر مخابره گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1410

به "راز یک بی توجهی در بازار؛ پیش بینی چهار کارشناس از بورس امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز یک بی توجهی در بازار؛ پیش بینی چهار کارشناس از بورس امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید