رونمایی ناسا از ابری نامرئی و هولناک بر فراز زمین ، عکس

به گزارش افق بسطام، دیجیاتو نوشت: استودیوی تصویرسازی علمی ناسا چند انیمیشن و تصویر را فراوری نموده است که نشان می دهد اگر آلودگی های کربنی در جهان به راحتی قابل مشاهده بودند، کره زمین چگونه به نظر می رسید. این ویدیوها در نگاه اول ما را به یاد نورهای شمالی یا شفق های قطبی می اندازند، اما در واقعیت حجم بزرگ آلودگی هایی را نشان می دهند که بشر سالانه فراوری می نماید.

رونمایی ناسا از ابری نامرئی و هولناک بر فراز زمین ، عکس

محققان ناسا با استفاده از داده های موجود از توزیع آلودگی های دی اکسید کربن در سال 2021 انیمیشن هایی ساخته اند که انتشار این مواد در اتمسفر کره زمین را نشان می دهند. در این انیمیشن ها می توانید نحوه فراوری آلودگی های کربنی از ابتدا تا انتهای سال 2021 را ببینید.

در این انیمیشن ها، آلودگی های ناشی از سوخت های کربنی نارنجی، سوزاندن زیست توده قرمز، دی اکسید کربن حاصل از زیست بوم های زمینی سبز و آلودگی های حاصل از اقیانوس آبی است. نکته آزاردهنده که البته غافل گیرنماینده هم نیست، این است که نیم کره شمالی با هاله بزرگی به رنگ نارنجی پوشانده شده که نشان دهنده اندازه بسیار زیاد آلودگی های مربوط به سوخت های فسیلی است.

تکانه های سبزرنگی که گاهی دیده می گردد، نشان می دهد که کره زمین چقدر توانسته است کربن های فراوریی را جذب کند. اقیانوس هم با تکانه های آبی نشان می دهد که چقدر پیروز شده است تا کربن ها را از هوا بگیرد.

سطح آلودگی در زمین به نقاط بحرانی نزدیک می گردد

حرف زدن درباره آلودگی های کربنی کار سختی است، چون بیشتر مردم نسبت به آن ها مطلع نیستند و در بیشتر مواقع این گازها را به چشم نمی بینند. اما چنین تصویرسازی هایی به افراد یاری می نماید تا بهتر با حجم آلودگی هایی که راهی محیط زیست می نمایند و زندگی خود را در آن ها می گذرانند، آشنا شوند.

دانشمندان می دانند که سطح آلودگی ها در دنیا افزایش یافته است و باید تغییراتی را در رفتار خود ایجاد کنیم تا جلوی رسیدن شرایط اقلیمی به نقاط بحرانی را بگیریم. البته ما از برخی از این نقاط بحرانی عبور نموده ایم. برای مثال، سطح آب دریاها بسیار بالا آمده و مقدار ذوب شدن یخ های قطبی هم به طرز هشداردهنده ای زیاد شده است. بااین حال، همچنان لازم است که دست به کار شویم و برای نجات محیط زیست خود کاری کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2086

به "رونمایی ناسا از ابری نامرئی و هولناک بر فراز زمین ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی ناسا از ابری نامرئی و هولناک بر فراز زمین ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید