شرط واگذاری 200 متر زمین به خانواده های چهارفرزندی

به گزارش افق بسطام، یکی از مؤلفه های اقتدار در نظام سیاسی، سرمایه انسانی و جمعیت است که به عنوان رکن مهم توسعه تحت عنوان سرمایه انسانی تعیین می گردد. به عبارت دیگر جمعیت با در نظر گرفتن مؤلفه هایی نظیر حجم، ساخت، ترکیب و پراکندگی یکی از ارکان قدرت ملی است.

شرط واگذاری 200 متر زمین به خانواده های چهارفرزندی

به گزارش فارس، بر همین اساس همه کشور ها به جهت تأثیر زیاد جمعیت بر اقتدار خود و حرکت شتابان به سوی توسعه همیشه کوشش نموده اند تا سیاست های جمعیتی مشخصی را تدوین و اجرا نمایند.

بسیاری از اسناد بالادستی در کشور نیز با توجه به این مسئله راهبردی همیشه توصیه نموده اند که سیاست های کشور همراه با پیوست نگاه به پویایی جمعیت تدوین شده و در این جهت اجرا شوند.

به همین دلیل، روز گذشته، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اهمیت مسئله افزایش جمعیت گفت: خانواده هایی که فرزند چهارم به جهان بیاورند، قطعه زمینی در شهر هایی که دولت زمین دارد، دریافت می نمایند.

این اظهارات وزیر راه و شهرسازی با واکنش مثبتی از سوی مردم در فضای مجازی روبرو شد و همزمان سوالات بسیاری برای آحاد جامعه پیرامون این مسئله مطرح شد.

بر همین اساس بیان جزئیات تصمیم وزارت راه و شهرسازی می تواند به روشن شدن پاسخ سوالات مردم یاری شایانی کند.

آیا اظهارات وزیر راه و شهرسازی در راستا اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است؟

بر همین مبنا به نظر می رسد، اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی پیرامون اعطای زمین به خانواده های دارای چهار فرزند در راستای تکلیفی است که مجلس شورای اسلامی در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب مهر ماه سال 1400 بر عهده دولت قرار داد.

ماحصل کنش 10 ساله سیاست گذاران حوزه جمعیت در روبروه با هشدار کارشناسان این حوزه پیرامون تغییر ناگهانی ساختار سنی و حرکت جامعه به سوی پیری، تدوین طرحی موسوم به حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس یازدهم که بر اساس فوریت زمانی با رأی نمایندگان جهت استفاده از ظرفیت کمیسیون های خاص برای تسریع در فرآیند قانون گذاری با استناد به اصل 85 قانون اساسی به کمیسیون مشترک واگذار شد.

در این شرایط انتها این طرح در جلسه 24 مهر ماه سال 1400 کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و طی نامه ای به وسیله رئیس مجلس به تاریخ 24 آبان ماه امسال به رییس جمهور ابلاغ شد.

جزئیات اعطای زمین به خانواده های پر جمعیت

بر اساس مستندات ماده یک آئین نامه اجرایی ماده 4 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، وزارت راه و شهرسازی مکلف است، نسبت به تامین مسکن خانوار ها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، در صورت عدم استفاده از امکانات دولتی تامین مسکن (فرم ج سبز) اقدام کند.

بر این اساس، تامین مسکن خانوار با اعطای یک قطعه زمین حداکثر به مساحت 200 متر منطبق با ضوابط حد نصاب تفکیک به صور مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر محل سکونت فقط برای یک بار بر اساس قیمت کارشناسی روز زمان واگذاری به صورت فروش اقساطی و با بازپرداخت 10 ساله بدون اعمال تخفیف و سود واگذار نماید.

بعلاوه بر اساس تبصره 1 ماده 1، واگذاری اراضی موضوع این ماده مشروط به ساخت واحد مسکونی است و در صورت عدم احداث مسکن، پس از 2 سال اراضی مورد واگذاری بر اساس ضوابط مورد عمل در وزارت راه و شهرسازی مسترد خواهد شد.

بر اساس ماده 2 آئین نامه مذکور، استفاده مجدد خانوار ها (فرم ج قرمز)، از امکانات دولتی مسکن پس از تولد فرزند سوم مشروط به شرایط زیر است:

1- حداقل 5 سال از زمان استفاده خانوار از امکانات دولتی مربوط به تامین مسکن برای بار اول گذشته باشد.

2- خانواده در زمان درخواست استفاده مجدد از امکانات دولتی تامین مسکن باید مطابق دستورالعمل های ابلاغی وزارت راه و شهرسازی فاقد واحد مسکونی شناخته گردد.

3- خانوار باید سابقه سکونت در شهر محل تقاضا را بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت راه و شهرسازی داشته باشد.

یک تیر و دو نشان دولت با عرضه زمین به خانواده های دارای فرزند چهارم

با توجه به شرایط عنوان شده در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به نظر می رسد، جزئیات ارائه زمین به خانواده های دارای فرزند چهارم نیز در راستای آیین نامه قانون مذکور و با جزئیات مورد اشاره انجام گردد.

با توجه به اهمیت مسکن در سبد هزینه خانواده ها به نظر می رسد، طرح مذکور در راستای کاهش هزینه خانواده های فاقد مسکن می تواند تاثیر مطلوبی بر معیشت مردم و به خصوص خانواده های پر جمعیت ایفا نماید. از سوی دیگر عرضه زمین در شرایط کنونی بر ساماندهی بازار مسکن تاثیر مثبتی دارد و کاهش قیمت زمین نیز می تواند جزء دیگر دستاورد های طرح مد نظر دولت باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1861

به "شرط واگذاری 200 متر زمین به خانواده های چهارفرزندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط واگذاری 200 متر زمین به خانواده های چهارفرزندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید