علت عدم استقبال مستاجرها از طرح مسکن دولتی

به گزارش افق بسطام، تهران (پانا) - مستاجران از طرح جهش مسکن استقبال نمی کنند و در 17 روز گذشته فقط 850 هزار نفر ثبت نام کرده اند، این در حالی است که در این طرح ظرفیت ساخت چهار میلیون واحد مسکن در نظر گرفته شده است.

علت عدم استقبال مستاجرها از طرح مسکن دولتی

به گزارش تجارت نیوز، براساس اعلام مدیران وزارت راه و شهرسازی تا امروز حدود 843 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند.

طرح نهضت ملی مسکن همان طرح جهش مسکنی است که مجلس تصویب کرد و حالا دولت اولین قدم را برای اجرای آن برداشته است. ثبت نام متقاضیان از روز چهارشنبه 28 مهر آغاز شده و به گفته دولت آنها یک ماه فرصت ثبت درخواست دارند.

آنطور که وزارت راه اعلام کرده در 17 روز گذشته و تا صبح امروز (شنبه 15 آبان) 843 هزار و 9 نفر در سامانه ثمن (نهضت ملی مسکن) نام نویسی کرده اند.

آماری که وزارت راه اعلام کرده نشان دهنده استقبال کم مستاجرها از این طرح است. در این طرح هدف گذاری شده که چهار میلیون واحد مسکن ساخته شود. برای ثبت نام از این چهار میلیون نفر یک ماه فرصت داده شده اما فقط 850 هزار نفر ثبت نام کرده اند.

حدود دو هفته تا انتها زمان ثبت نام به جای مانده، آیا در دو هفته پیش رو 3.2 میلیون نفر ثبت نام می کنند؟

این نکته را نیز باید در نظر گرفت که همه این 850 هزار نفر ثبت شده واجد شرایط نیستند و حتما بخشی از این تعداد ریزش می کنند.

به نظر می رسد یکی از علت های این که مردم از این طرح استقبال نمی کنند تجربه مسکن مهر است. واحدهایی که دور از شهر و بدون امکانات ساخته شد.

برخی از این واحدها پس از گذشت چندین سال هنوز به متقاضیان تحویل داده نشده و برخی دیگر با نواقصی تحویل داده شده است.

اقساط نامشخص

براساس آخرین تصمیمات سقف تسهیلات در این پروژه کلان ملی، برای متقاضیان تهرانی 450 میلیون و برای کلان شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت 400 میلیون تومان است. همچنین برای سایر مراکز استان ها 350 میلیون، دیگر شهرهای کشور 300 میلیون و برای روستاها در دامنه 200 تا 250 میلیون تسهیلات در نظر گرفته شده است.

علت دیگر این موضوع می تواند نامشخص بودن اقساط این واحدها باشد. دولت گفته که مبلغ وام بین 200 تا 450 میلیون تومان است، همچنین این وام با سود 18 درصد پرداخت می شود.

اگر دولت قرار باشد این وام را با اقساط 20 ساله پرداخت کند، مبلغ قسط آن بین سه تا هفت میلیون تومان برآورد می شود که برای متقاضیان مسکن مبلغ سنگینی می شود.

پیش بینی می شود در بهترین حالت تعداد ثبت نام کنندگان تا انتها آبان به 1.5 میلیون نفر برسد که احتمالا گروهی از آنها به علت واجد شرایط نبودن حذف شوند. بنابراین احتمالا دولت ثبت نام ها را ادامه دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1704

به "علت عدم استقبال مستاجرها از طرح مسکن دولتی" امتیاز دهید

909 کاربر به "علت عدم استقبال مستاجرها از طرح مسکن دولتی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت عدم استقبال مستاجرها از طرح مسکن دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید