عوارض استفاده دائم از نوشابه های انرژی زا

به گزارش افق بسطام، سال های زیادی از معرفی اولین نوشابه های انرژی زا به بازار جهان و ایران نمی گذرد، اما طی همین زمان این نوشابه ها طرفداران پر و پا قرص خود را به ویژه میان نوجوانان و جوانان پیدا کرده است.

عوارض استفاده دائم از نوشابه های انرژی زا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سال های زیادی از معرفی اولین نوشابه های انرژی زا به بازار جهان و ایران نمی گذرد، اما طی همین زمان این نوشابه ها طرفداران پر و پا قرص خود را به ویژه میان نوجوانان و جوانان پیدا کرده است، این درحالی است که هر چه جلوتر می رویم، مطالعات مربوط به این نوشیدنی ها، مشابه مطالعات قدیمی تر نشان می دهد که استفاده مستمر از آن ها، عوارضی بسیار جدی به دنبال دارد، اما این عوارض چیست و آخرین مطالعات در این زمینه چه می گوید؟

چرا این نوشابه ها، انرژی زا هستند؟

این نوشابه ها به دلیل داشتن برخی مواد معین، می توانند سطح انرژی افراد را برای مدتی افزایش دهند و هوشیاری آن ها را بهبود بخشند.

مواد اصلی موثر در این زمینه عبارت اند از: کافئین، شکرتورین، ویتامین های گروه B، گوارانا و جینسینگ. هر چند درخصوص تاثیر برخی از این مواد مانند شکر و کافئین اطلاعات بیشتری داریم، اما درباره ماده ای مانند گوارانا اطلاعات مان محدود است. در عین حال هنوز معین نیست که ترکیب این مواد در کنار هم ممکن است چه عوارضی ایجاد کند.

البته طی سال های اخیر مطالعات بیشتری درباره تاثیر این نوشابه ها اجرا شده است که در ادامه مروری بر تعدادی از این مطالعات خواهیم داشت.

کلیه ها؛ آسیب جدی در نتیجه مصرف بالا

در مطالعات متعددی که طی 10سال گذشته اجرا شده، به دفعات معین شده است که مصرف نوشابه های انرژی زا، می تواند به کلیه ها آسیب جدی وارد کند.

در یکی از آخرین مطالعات در این زمینه که در سال 2020 منتشر شده است محققان دانشگاه فلوریدا به این نتیجه رسیدند که مصرف بالای این نوشابه ها به واسطه داشتن میزان بالای ماده تورین، می تواند باعث آسیب جدی به کلیه ها شود. این موضوع حتی وقتی فرد تنها برای مدتی کوتاه سراغ مصرف زیاد این نوشابه ها می رود هم می تواند روی دهد.

هپاتیت و آسیب جدی به کبد

عضو دومی که می تواند در نتیجه مصرف این نوشابه ها آسیب ببیند، کبد است. تصور می شود دریافت بیش از حد نیاسین (یا همان ویتامین B 3) متهم اصلی در آسیب به کبد در نتیجه مصرف این نوشابه هاست. مطالعات در این حوزه تا به این جا بیشتر تاییدکننده آسیب دیدن کبد مردان در نتیجه مصرف بالای این نوشابه هاست، اما یادمان باشد این به آن معنا نیست که زنان در برابر چنین آسیبی مصون هستند.

مسائل قلبی

بررسی که در سال 2019 توسط محققی از دانشگاه تورو اجرا شده است، نشان می دهد که مصرف زیاد نوشابه های انرژی زا سلامت سیستم قلب و عروق را به خطر می اندازد. البته پیش از این بررسی هم محققان مختلف هشدار داده بودند که این نوشابه ها می تواند باعث افزایش فشار خون و آریتمی قلبی شود.

یعنی نباید مصرف کنیم؟

درخصوص نوشابه های انرژی زا توصیه ای که بگوید آن ها اصلا نباید مصرف شوند، وجود ندارد. در عین حال همه متخصصان درباره مصرف آن چند نکته را متذکر می شوند. بچه ها و نوجوانان نباید از این نوشابه ها استفاده کنند؛ این توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) است. این سازمان می گوید کافئین می تواند عوارضی جدی در رشد بچه ها و نوجوانان داشته باشد. از طرفی میزان کافئین در این نوشابه ها به نسبت بالاست و همین موضوع می تواند باعث دریافت کافئین بسیار بیشتر از میزان مجاز در بچه ها شود.

علاوه بر بچه ها و نوجوانان، خانم ها در دوران بارداری و شیردهی هم بهتر است از این نوشابه ها استفاده نکنند. در بیشتر مطالعات در این حوزه، بر عوارض استفاده مستمر و زیاد این نوشابه ها تاکید شده است. در عین حال تعریف معینی از میزان زیاد وجود ندارد. چرا که استاندارد معینی درخصوص ترکیبات این نوشابه ها وجود ندارد و گاهی اوقات یک قوطی از یک برند، معادل دو قوطی از یک برند دیگر، مواد موثر (و بالقوه مسئله ساز) دارد، اما شاید بتوان یک قانون را به صورت کلی در نظر گرفت. از مصرف روزانه این نوشابه ها جدا خودداری و مصرف آن ها را از انتخابی مستمر به انتخابی که گاهی سراغشان می روید، تبدیل کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1114

به "عوارض استفاده دائم از نوشابه های انرژی زا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض استفاده دائم از نوشابه های انرژی زا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید