قادری: امروز فارغ التحصیل دارای مهارت احتیاج داریم

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران/فارس نشست هم اندیشی اجرای آموزش های دوگانه در بنگاه های مالی به میزبانی دانشگاه فنی و حرفه ای استان فارس با حضور جمعی از مسئولان و فعالان بخش های خصوصی و دولتی برگزار گردید.

قادری: امروز فارغ التحصیل دارای مهارت احتیاج داریم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و کننده مردم شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید دانشجویان را درگیر آموزش های دوگانه کنیم، گفت: اینکه یک سری دانشگاه های نسل اول یا دوم صرفا آموزش تئوریک دنبال می کنند و دانشجو عملا با موضوعات به شکل عملی روبرو و درگیر نباشد، در حوزه کار، اتفاق خاصی نمی افتد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان صمت، دکتر جعفر قادری اضافه نمود: همانطور که مشاهده می کنیم بخش زیادی از فارغ التحصیلان ما تنها دارای مدرک دانشگاهی هستند اما در حوزه اجرا و عمل همواره مشکل دارند و گاه برخی از کارشناسان یا افرادی که دارای مدرک دانشگاهی هستند در جریان کار که قرار می گیرند با معضلات بسکمک روبرو می شوند.

قادری با بیان اینکه ما نه فارغ التحصیلان تئوری می خواهیم که به مسائل اجرایی و کاری اطلاع و اشراف و تسلطی نداشته باشند و نه صرفا افراد تجربی می خواهیم که در حوزه های آموزشی اشراف ندارند، اظهار کرد: باید نیروهای انسانی را در این دو بعد پا به پای یکدیگر پیش ببریم و به دو بال علم و تجربه تجهیز کنیم چون اگر این کار صورت بگیرد می توانیم مسائل کشور را حل کنیم .

این کننده مجلس ادامه داد: بنده معتقدم اگر وزارت کار، مجموعه تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی ما به گونه ای عمل کنند که با تنوع در پیشنهادات و طرح های خود فرصتی را فراهم کنند که برای کارفرما امکان انتخاب وجود داشته باشد، کارفرما نیز از طرح ها استقبال خواهد نمود.

تهیه طرح بهبود مستمر محیط کسب و کار در مجلس

وی در ادامه از تهیه و آنالیز طرح بهبود مستمر محیط کسب و کار در مجلس اطلاع داد و گفت: تا یکشنبه آینده اشکالات این طرح برطرف و به شورای نگهبان ارسال می شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، در ادامه به طرح تامین مالی و فراوری زیرساخت ها نیز اشاره نمود و ادامه داد: اعتقاد ما بر این است که این طرح می تواند طرح قبلی را تکمیل کند.

به عقیده این کننده مجلس، باید در حوزه های مختلف به واحد های فراوریی و سرمایه گذاران کمک شود تا منابع تامین مالی شان متنوع و از طرفی جامعه کارگری نیز حمایت شود.

وی با بیان اینکه در حوزه های کارفرمایی و کارگری اشکالاتی وجود دارد، اظهار کرد: باید کنندگان کارفرمایان، کنندگان کارگران و کننده دولت کنار هم قرار گیرند و با همفکری ایرادات و مسائل را برطرف کنند.

این عضو مجمع کنندگان فارس با اشاره به طرح های کارآموزی دانشجویان گفت: باید به هر فردی در دوران دانشجویی این امکان و فرصت داده شود تا با یک بیمه حداقلی و بدون الزام کارفرما به پرداخت حداقل حقوق کنار مباحث تئوری مسائل عملی را نیز دریافت کند.

قادری گفت: باید راه را باز کنیم که کارفرمایان و مجموعه های مختلف صنعتی دانشجویان را از دوران تحصیل به بکارگیری کنند تا بتوانیم از ظرفیت دانشجویان به خوبی استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان فارس هم به مفهوم آموزش های دوگانه اشاره و اضافه نمود: آموزش های دوگانه یعنی اینکه بخشی از آموزش ها به جای دانشگاه، در محیط واقعی کار انجام می شود و دانشجو سه روز در دانشگاه بوده و دو روز برای دروس کارگاهی و آزمایشگاهی در محل بنگاه مالی حضور دارد.

محمد جامعی با بیان اینکه بنگاه مالی مدنظر این طرح می تواند یک واحد صنعتی، یک واحد صنفی، بخش خدمات و یا کشاورزی باشد، گفت: این کار اهداف زیادی دارد اول اینکه آموزش واقعی یعنی موارد مورد احتیاج بازار کار به دانشجویان آموزش داده می شود که مهمترین بخش اهداف طرح همین است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان فارس ادامه داد: مسائل دیگری از جمله آشنا شدن کارفرما و نیروی کاری که عنقریب فارغ التحصیل می شود و قرار است وارد بازار کار شود می تواند زمینه اشتغال دانشجو بعد از فارغ التحصیلی را فراهم کند علاوه بر این هر بنگاه مالی یا واحد صنعتی، صنفی یا خدماتی می تواند یک دانشگاه باشد.

جامعی با اشاره به اینکه دانشگاه ها هر چقدر هم که در کارگاه ها و آزمایشگاه ها کارهایشان را درست پیش ببرند و به دانشجو تکلیف کنند، از صنعت عقب می افتند، گفت: چون منابع کشور اجازه نمی دهد که مدام تجهیزات دانشگاه ها به روز شود بنابراین چنین اقدامی می تواند از لحاظ مالی کمک بسکمک به کشور کند، بعلاوه حضور اساتید دانشگاه در صنعت نیز می تواند برای استادی که به همراه دانشجو در بنگاه مالی حضور دارد، موثر باشد و مباحث بسکمک را از محیط کار فرا بگیرد تا در کلاسهای تئوری که در دانشگاه برگزار می نماید را به دانشجوها منتقل کند.

وی اضافه نمود: از طرفی برای واحدهای صنعتی هم این امکان فراهم می شود که یک هیئت علمی و استاد دانشگاه در محل کار و فعالیت آنها حضور داشته باشد تا اشکالاتی و مسائلی که در آن صنعت وجود دارد را ببیند و بتواند در برطرف این مسائل کمک کند و این هدفی است که از اجرای طرح آموزش های دوگانه دنبال می شود.

جامعی با تاکید بر اینکه در این راستا احتیاج به یک سری زیرساخت ها است، اظهار کرد: باید اداراتی مثل تامین اجتماعی، اداره کار و رفاه اجتماعی، سازمان صنعت و معدن، صنعتگران و فعالان مالی، کارگروه های اتاق بازرگانی و اتاق اصناف و سایر دستگاه های ذیربط کمک کنند تا زیرساخت ها فراهم و آماده شود تا با یک دید همه جانبه و کمترین مشکل این هدف دنبال شود و به مجلس ارائه شود تا مورد آنالیز و تصویب قرار گیرد.

وی در مورد اقداماتی که در استان فارس در این زمینه تا به امروز صورت گرفته است، گفت: با صنعتگران بزرگ استان صحبت شده و نقطه نظرات آن ها را شنیده ایم در نتیجه اکثرآن ها آمادگی خود برای حمایت ازاین طرح را اعلام نموده اند، نتایج مباحث مطرح شده اینکه می توان در فارس آموزش های دوگانه را راه اندازی کرد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان فارس با بیان اینکه احتیاجمند دیتاها و اطلاعات بیشتری هستیم که طرح را از همه جوانب بسنجیم و مشوق هایی برای صنایع در نظر گرفته شود، ادامه داد: آنالیز های بیشتر برای این است که بنگاه های مالی ترغیب شوند و به این طرح ورود نموده و ما را کمک رسانند.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم در بخشی از این برنامه با بیان اینکه دانشگاه های مختلفی در زمینه آموزش و پژوهش در زمینه صنعت فعال هستند، مطرح نمود: دانشگاه ها در زمینه آموزش و دروس تحصیلی باید احتیاجهای صنعت ما را شناسایی و عارضه یابی کنند و در راستای برطرف آن ها و کمک به واحدهای فراوریی کوشش کنند.

عبدالحمید اخلاصی، اضافه نمود: همانطوری که هر واحد صنعتی کالاهای فراوریی خود را با توجه احتیاجمندی متقاضیان و بازار مصرفی فراوری می کنند، دانشگاه ها هم بایستی فارغ التحصیلان خود را با هدف کمک و حل مسائل بخش صنعت نیز تربیت کنند.

اخلاصی با اشاره به اینکه در سازمان صمت فارس اداره آموزش، پژوهش و فناوری آماده همکاری با دانشگاه های مختلف استان است، بیان داشت: در این اداره قابلیت های بسیار خوبی وجود دارد که ارتباطات صنعت و دانشگاه را تسهیل خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1733

به "قادری: امروز فارغ التحصیل دارای مهارت احتیاج داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قادری: امروز فارغ التحصیل دارای مهارت احتیاج داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید