موزه ها و محوطه های تاریخی همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته هستند

به گزارش افق بسطام، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، موزه ها و محوطه های تاریخی همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته هستند.

موزه ها و محوطه های تاریخی همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته هستند

هرچند با انتها محدودیت های کرونا در بیشتر شهرها، بسیاری از مشاغل فعالیت های خود را از سر گرفته اند، اما موزه ها، محوطه ها و سایت های تاریخی همچنان با دستور ستاد ملی کرونا و تصمیم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به روی بازدیدکنندگان بسته مانده اند.

موزه ها حدود شش ماه است که تعطیل شده اند؛ از 18 فروردین سال 1400 و با شروع پیک تازه کرونا در ایران. با این حال، در روزهای اخیر تعدادی از موزه های خصوصی و زیرمجموعه های بنیاد مستضعفان به روی بازدیدکنندگان باز شده اند، اما کاخ ها، موزه ها و محوطه هایی که زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مدیریت می شوند، در اطلاعیه هایی تاکید نمودند که تا اطلاع ثانوی و تا انتها شرایط قرمز و نارنجی تعطیل خواهند ماند.

این در حالی است که طبق اظهارات پیشین مدیرکل موزه ها، مطابق با آخرین دستور ستاد ملی کرونا موزه ها از گروه سوم مشاغل به گروه دوم انتقال یافته اند که درصورت اعلام شرایط نارنجی، اجازه بازگشایی با رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند.

محمدرضا کارگر بتازگی هم تاکید نمود: موزه ها، سایت ها و محوطه های تاریخی زیرمجموعه این وزارتخانه تا نارنجی شدن شهرها تعطیل خواهند بود. هرچند بخش های ادارای و پژوهشی باز بوده و ملزم به پاسخگویی هستند.

موزه داران، راهنماها و دیگر نیروهای شاغل در موزه ها، نگهبانان، کارگران و کارشناسان محوطه های تاریخی و نیروهای یگان ویژه حفاظت از جمله مشاغلی هستند که در اولویت واکسیناسیون قرار ندارند. این درحالی است که در بسیاری از کشورها این گروه با اولویت واکسینه شده اند. عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بتازگی در نامه ای از وزیر بهداشت خواسته کلیه مشاغل حوزه های مرتبط با این وزارتخانه در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند. او بعلاوه از موافقت وزیر بهداشت اطلاع داد، اما ستاد ملی کرونا و مسئولان وزارت بهداشت هنوز در این باره رسما اظهارنظر نکرده اند و از تغییرات تازه در لیست مشاغل در اولویت واکسن خبری نداده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1610

به "موزه ها و محوطه های تاریخی همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ها و محوطه های تاریخی همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید