نیروگاه های کشور خوش درخشیدند

به گزارش افق بسطام، سال 1398 برای نیروگاه های کشور سال قدرت و افزایش تولید بود چرا که در این سال ظرفیت نیروگاه های کشور رشد قابل توجهی یافت.

نیروگاه های کشور خوش درخشیدند

به گزارش خبرنگاران، در اسفندماه ما امسال با اجرای پروژه تامین برق در کشور ظرفیت تولید برق به 83 هزار و 478 مگاوات افزایش یافت و این در حالی است که در چهار دهه پیش ظرفیت نصب شده نیروگاهی ایران حدود 7000 مگاوات بود و در آغاز دولت تدبیر و امید یعنی شش سال پیش به حدود 69 هزار مگاوات رسیده بود، در صنعت برق با تلاش بخش خصوصی فعال و پرتلاش، امروز کشور از حیث نیازهای زیرساختی و طرح های توسعه ای به بی نیاز دست پیدا کرده است.

در شش سال اخیر حدود 13 هزار مگاوات نیروگاه جدید ساخته شده یعنی هر سال 25 درصد نسبت به سال های قبل از این دولت افزایش ظرفیت نیروگاهی داشته ایم و آن طور که مسوولان وعده داده اند تا سال 1400 حدود 6300 مگاوات ظرفیت جدید اضافه می شود.

همچنین پیش بینی شده است که در دولت تدبیر و امید در 8 سال فعالیت خود 20 هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار بهره برداری وارد شود که نسبت به سال های قبل 38 درصد سالانه افزایش عملکرد را نشان می دهد و طبق گفته های رضا اردکانیان وزیر نیرو می تواند به عنوان نقطه اتصال و هاب انرژی در منطقه عمل کند.

به گفته وی با توجه به سرمایه گذاری های انبوه، ایران قادر است به عنوان یک نقطه اتصال یا هاب انرژی در منطقه عمل کرده و ظرفیت های وسیع تولید انرژی در برخی مناطق آسیای میانه را به مناطق بسیار نیازمند در جنوب غرب آسیا متتقل کرده و جدای از بهره مندی از این تبادل و ارتباط خود هم بتواند به اتکای منابع انسانی وسیع و نیروهای تخصصی خوبی که در کشور ما وجود دارند و منبع تجدید پذیر هستند از این ظرفیت برای حضور در بازارهای منطقه و برای کمک به توسعه و عمران منطقه کمک کند که مساوی صلح و آرامش است.

مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق - در مورد اقدامات انجام شده در بخش نیروگاهی کشور در سالی که گذشته به خبرنگاران گفت: در سال 1398، هشت واحد نیروگاه گازی به ظرفیت 1617 مگاوات، پنج واحد نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 800 مگاوات، واحد های تولید پراکنده به ظرفیت 243 مگاوات، واحدهای تجدید پذیر به ظرفیت 100 مگاوات و چهار واحد نیروگاه برق آبی به ظرفیت 156 مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شد.

وی افزود: در پی اقدامات انجام شده سرجمع 3011 مگاوات در سال 1398 به ظرفیت واحدهای نیروگاهی کشور اضافه شد که این عدد نسبت به سال 1397معادل 3.7 درصد رشد داشته و در جمع 83 هزار و 478 مگاوات ظرفیت منصوبه در کشور داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 719

به "نیروگاه های کشور خوش درخشیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروگاه های کشور خوش درخشیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید