هشدار در خصوص پیامدهای پنهان بارش های پاییزی

به گزارش افق بسطام، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی نسبت به احتمال جاری شدن سیلاب و فروریزش های ناگهانی زمین درپی بارش های پاییزی هشدار داد.

هشدار در خصوص پیامدهای پنهان بارش های پاییزی

علی بیت الهی در گفت وگو با افق بسطام درباره خطرات جانبی و تاثیرات ثانویه سیلاب های پاییزی بر شهر تهران اظهارکرد: با فرا رسیدن پاییز و شروع بارش های این فصل، تهران در معرض احتمال جاری شدن سیلاب قرار خواهد گرفت و به همین دلیل ضروری است تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده گردد و دستگاه های مسئول اقداماتی را برای پیشگیری از وقوع سیلاب و نیز بهره مندی از آبهای جاری شده انجام دهند، چرا که با استفاده از فرصت همین آب های جاری می توان از پیامدهای فرونشست زمین جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه در هنگام وقوع بارندگی در تهران احتمال سیلابی شدن هفت رود دره و حوزه آبریز بزرگ مثل فرحزاد، درکه، دارآباد، گلابدره و... وجود دارد، گفت: تداوم بارش ها در تهران منجر به نفوذ آب های بارندگی در آبرفت های شهر تهران و تغذیه آب قنات ها شده و همین امر سرعت و حرکت آب های زیرزمینی در زیر آبرفت های تهران و نیز رشته قنات ها را تشدید می نماید.

بیت الهی با تاکید بر اینکه جریان آب های زیرزمینی، خطر آب شستگی در آبرفت های سست و با چسبندگی ضعیف را تشدید خواهد نمود اضافه نمود: این امر سبب فروریزش ناگهانی زمین به ویژه در مناطقی مانند 12، 17، 19 و مناطق جنوبی تهران خواهد شد بنابراین می توان گفت که خطر ثانویه بارش های پاییزه در سیلاب، فروریزش زمین است.

وی با اشاره به پیامد مثبت این بارش ها نیز گفت: گرچه این بارش ها می تواند ریسک سیلاب و فروریزش زمین را افزایش دهد، اما اگر بتوان به درستی این آبها را مدیریت کرد، اندکی از میزان خطر فرونشست زمین کاسته خواهد شد. برای این منظور ما باید بتوانیم این روان آب ها را به دشت های شهر تهران تزریق کنیم.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی ادامه داد: به عبارتی دیگر بارش های پاییزه احتمال فروریزش های موضعی به صورت نقطه ای، نظیر فروریزش های خیابان مولوی را افزایش، اما خطر فرو نشست را کاهش می دهد. البته کاهش خطر فرونشست فرآیندی است که باید طی مدت زمان اتفاق بیفتد، چرا که دهه های خشکسالی طولانی مدتی را سپری کردیم و آب زیرزمینی افت محسوسی پیدا نموده است.

وی افزود: باید تمهیداتی در انتهای آبراهه های شهر تهران در قسمت جنوبی، خارج از شهر تهران اندیشیده گردد که این آب ها به جای هرز رفتن تجمع پیدا نمایند تا زمین بتواند از آب زیر زمینی تغذیه نمایند.

به گفته دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی، در حال حاضر چنین مکانیزمی به صورت قابل توجهی در تهران اجرایی نشده است اما باید در فصولی که بارندگی زیاد است و احتیاج کشاورزی کم است به این موضوع به طور ویژه توجه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 284

به "هشدار در خصوص پیامدهای پنهان بارش های پاییزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار در خصوص پیامدهای پنهان بارش های پاییزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید