پیش بینی یک کارشناس مسکن از شکست زودهنگام مالیات برخانه های خالی

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران : یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه اگر برنامه عظیم برای احداث سالانه 1.2 میلیون واحد نداشته باشیم رشد قیمت مسکن تا 20 سال آینده ادامه پیدا می نماید گفت: تصور اینکه 2.6 میلیون مسکن خالی داریم و با اعمال مالیات وارد بازار مصرف می گردد، توهمی بیش نیست و زمانی می توانیم طرحهای مالیاتی بدهیم که سهم مسکن در سبد خانوار به 8 درصد برسد.

پیش بینی یک کارشناس مسکن از شکست زودهنگام مالیات برخانه های خالی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،بیت الله ستاریان اظهار کرد: طرح راه اندازی سامانه املاک و اسکان از نظر جمع آوری اطلاعات و در اختیار گذاشتن برنامه ریزان و تحلیل گران، مناسب است. خیلی از کشورهای جهان هم از این امکان برخوردارند. این داده ها می تواند به بررسی بهتر شرایط بخش مسکن یاری کند که مفید و قابل تقدیر است. اما ورود خانه های خالی به بازار مصرف به وسیله جریمه های مالیاتی هرگز محقق نخواهد شد.

وی اضافه کرد: سال 1395 معین شد که حدود 2.6 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم. از این تعداد تقریبا 1.9 میلیون واحد، ضریب خانه های ذخیره است که بین 5 تا 8 درصد کل واحدهای موجود را شامل می گردد. هر جای جهان را در نظر بگیرید و مطالعه کنید این مقدار خانه خالی را دارند. بین 5 تا 8 درصد واحد خالی از سکنه از ملزومات جامعه است؛ زیرا برای هر نوع جابه جایی و فرصت فروش باید باشد و به شدت هم متغیر است. حدود 90 درصد اینها دو سه بار در سال با تغییر ساکن روبرو می شوند. یعنی واحد دارای سکنه تبدیل به خانه خالی دیگری می گردد و خانه خالی، پر می گردد.

این کارشناس بازار مسکن، تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور را حدود 700 هزار تخمین زد و گفت: بعد از سال 1394 که برجام امضا شد با یک رکود طولانی در بخش مسکن روبرو شدیم. یکباره تمام پروژه هایی که بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند با شتاب و سرعت به بازار عرضه شدند؛ با این تصور که سال 1395 با رونق بخش مسکن روبرو می شویم. یکدفعه حدود 700 هزار واحد در سال 1395 وارد بازار شد که تا انتها سال 1396 همه اش به فروش رسید. لذا معتقدم هم اکنون 2.6 میلیون واحد خالی نداریم.

ستاریان با بیان اینکه حل مسائل بازار مسکن به وسیله خانه های خالی، جنبه تبلیغاتی و فرافکنی دارد گفت: وقتی بیان می نمایند تعداد خانوارها با تعداد واحدهای مسکونی، مساوی است یعنی واحد خالی نداریم. با این جمله داریم این حرف را می زنیم که در سبد خانوار ما سهم مسکن 10 تا 15 درصد شده، رشد حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی به صفر رسیده و سهم مسکن در سبد خانوار به 8 درصد رسیده است. یعنی یک کارمند با 45 دقیقه کار روزانه می تواند اجاره خانه اش را بپردازد. حاشیه شهرها نیز تا یک سال دیگر تخلیه می گردد. سوال این است که کدام یک از این اتفاقات در کشور ایران افتاده که ما مدعی هستیم خانه خالی داریم؟

وی توضیح داد: از طرف دیگر این صحبت را مطرح می نمایند که ما خانه خالی داریم ولی احتکار شده؛ در حالی که صرف نظر کردن از اجاره غیرممکن است. اگر کشور چنان توسعه پیدا نموده که سهم مسکن در سبد خانوار به 8 درصد رسیده یعنی اجاره بها آنقدر نازل شده که پول اجاره برای صاحب خانه ارزشی ندارد. مثلا اجاره یک آپارتمان از ماهیانه 4 میلیون تومان به یک هشتم برسد و 500 هزار تومان گردد. این اتفاق که نیفتاده پس از نظر مالی منطقی نیست که صاحبخانه واحدش را خالی بگذارد؛ مگر اینکه عقلش را از دست داده باشد!

ستاریان با بیان اینکه ممکن است 40 تا 50 هزار واحد مسکونی با طرح مالیات بر خانه های خالی وارد بازار گردد گفت: واحدهای خالی عمدتا از نوع لوکس یا ویلا هستند. کسانی که از اجاره خانه خود صرف نظر می نمایند آنقدر پول دارند که مالیات دولت را هم می پردازند، پس باز هم شما به هدف خود برای ورود این خانه ها به بازار نخواهید رسید. با این خیال که بین 2 تا 2.6 میلیون خانه خالی داریم خودمان را فریب ندهیم. شکست این ایده را هشت ماه دیگر در مقام اجرا خواهیم دید.

وی تاکید نمود: حداقل تا 20 سال آینده بازار مسکن با مقدار رشد کنونی حرکت می نماید مگر اینکه یک طرح عظیم برای آن بنویسیم. برنامه را بر فراوری 1.2 میلیون واحد مسکونی قرار دهیم و از آن حمایت کنیم. وقتی سهم مسکن در سبد خانوار کاهش پیدا کرد و رشد قیمتش صفر شد آن زمان برمی گردیم به طرحهایی مثل اینکه 40 تا 50 هزار واحد خالی را چگونه ساماندهی کنیم. هم اکنون با توجه به اینکه چنین چشم انداز و برنامه ای نداریم درباره واحدهای خالی بحث می کنیم. بعد می فهمیم که آنچه در موردش صحبت می کنیم توهم و سرابی بیش نیست.

این کارشناس بازار مسکن با طرح این سوال که واحدهای خالی، یاری مالیاتی خواهد بود، اظهار کرد: در هیچ جای جهان مالیات خانه های خالی را به عنوان درآمد مالیاتی در نظر نمی گیرند؛ چون مقدارش چندان زیاد نیست. آنجا مشکل مسکن حل شده و دولت طرحهای مالیاتی را می گذارد تا صاحب خانه از ترس مالیات، واحد خود را وارد بازار کند. پیش احتیاج چنین طرحهایی آن است که به اندازه احتیاج جامعه، مسکن فراوری کنید و جلوی احتکار آن را بگیرید. در حالی که ما هنوز با کسری مسکن در بخش تقاضای واقعی روبرویم.

به گفته ستاریان، هم اکنون حدود 12 میلیون نفر یعنی حدود 4 میلیون خانوار در حاشیه شهرها زندگی می نمایند. کسری مسکن باعث حاشیه نشینی شده است. پس ما آنقدر مسکن در اختیار نداریم که بخواهیم وارد بازار مصرف کنیم.

بنابراین گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (19 فروردین) شروع شده است. کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ 19 فروردین 1400 در سامانه املاک و اسکان درج نمایند.

در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از 10 اردیبهشت تا 19 خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز 19 فروردین تا 9 اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2، 1 و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز 10 اردیبهشت تا 19 خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خود را ثبت نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1448

به "پیش بینی یک کارشناس مسکن از شکست زودهنگام مالیات برخانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی یک کارشناس مسکن از شکست زودهنگام مالیات برخانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید