چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟

به گزارش افق بسطام، اتصال کارت سوخت به کارت بانکی که یکی از ثمرات دولت الکترونیکی بود و میلیاردها تومان صرفه جویی را در پی داشت، در حالی لغو شد که با وجود نارضایتی مردم و مسوولان فناوری اطلاعات، معین نیست چه کسی از لغو این پروژه بهره می برده است!؟

چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟

به گزارش افق بسطام، موضوع اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، آبان ماه سال گذشته توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد. محمدجواد آذری جهرمی آن موقع از تصمیم دولت برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اطلاع داد و گفت: 10 میلیون خودرو در کشور کارت سوخت ندارند که باید 330 میلیارد تومان هزینه برای آن می شد، درحالی که با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی و با هماهنگی بین دستگاهی و طرح اتصال به کارت بانکی این میزان صرفه جویی خواهد شد.

او همچنین درباره مزایای این طرح گفته بود: به جای این که مردم در صف بایستند تا در پلیس + 10 ثبت نام نمایند که بعد از یک هفته پستچی کارت سوخت صادر شده را بیاورد و هزینه ای را پرداخت نمایند، با مراجعه به پورتال ملی پخش و پالایش با فشردن سه گزینه، کارت بانکی به کارت سوخت متصل می گردد.

امیر ناظمی - رییس سازمان فناوری اطلاعات - نیز با اشاره به اقداماتی که در حوزه دولت الکترونیکی و دولت هوشمند اجرا شده است، گفته بود: در طرح اتصال کارت سوخت به کارت بانکی و تبادل اطلاعات بین آن ها از صدور 10 میلیون کارت سوخت و هزینه زیرساخت ها و اتصالات چند میلیاردی جلوگیری شد.

حتی تا اردیبهشت ماه امسال نیز همچنان تصمیم به اتصال کارت سوخت و کارت بانکی بود تا جایی که زیبا اسماعیلی -سخنگوی پیشین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران- گفته بود: اشخاصی که از نخستین فراخوان ثبت نام کارت سوخت تاکنون در سامانه دولت همراه ثبت نام و کارت بانکی به سامانه معرفی نموده اند، نیازی به دریافت کارت سوخت ندارند و کارت بانکی جایگزین کارت سوخت خواهد شد.

اما در نهایت اواخر تیرماه اعلام شد کارت بانکی زمانی قابلیت اجرایی دارد که سهمیه بندی اعمال گردد و در حال حاضر نیز برنامه ای برای سهمیه بندی بنزین وجود ندارد و به همین دلیل اتصال کارت بانکی به کارت سوخت اجرایی نمی گردد. در عین حال استفاده از کارت سوخت شخصی از تاریخ 20 مردادماه اجباری شده است و همه افرادی که به هر عنوانی کارت سوخت ندارند، می تواند با مراجعه به پلیس +10 تقاضای صدور کارت نمایند.

پس از آن این شائبه مطرح شد که اشکالات فنی مانع از اتصال کارت سوخت به کارت های بانکی شده اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره این موضوع گفت: اشکال فنی در اتصال سیستم کارت بانکی به سوخت وجود ندارد. سناریوی اول در این زمینه، دونرخی بود که قابلیت کار کردن داشت، اما در سناریوی تک نرخی، به نظر می رسد استفاده از کارت بانکی با سیکل فعلی شرکت پخش و پالایش، همخوانی نداشته باشد.

از آن پس شرکت ملی پست نیز در کوشش است کارت های سوخت را به مالکان خودروها برساند و از طرفی افراد برای دریافت این کارت ها، باید به مراکز پستی مراجعه نمایند که به نظر می رسد این موضوع انتقادهای زیادی را در پی داشته است و در حالی که حتی روزهای پایانی هفته گذشته نیز دفاتر پستی برای تحویل کارت های سوخت باز بودند، اما هنوز کارت هایی هستند که در پست مانده اند و از طرفی افراد زیادی از روند طولانی و بی نظم دریافت کارت هایشان شکایت دارند.

انتقاد از این فرآیند به شبکه اجتماعی توییتر هم کشیده شده و رییس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به توییت یکی از کاربران از روند انتظار مردم در صف دریافت کارت سوخت، نوشت: لجاجت می تواند به حدی باشد که مردم را ساعت ها توی صف های مختلف نگه دارند، اما مبادا که از فناوری اطلاعات و شفافیت بهره ببرند. گیرم که نمی توانید به کارت بانکی اعتماد کنید؛ به ثبت نام الکترونیکی هم نمی توانستید؟ فقط می توانم بگویم متاسفم!

در عین حال رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- نیز در توییتر خود برنده مواجهه کارت هوشمند سوخت با پروژه هر کارت بانکی، یک کارت سوخت را نظام اداری غیر شفاف، ناکارآمد و فرآیند غیرقابل نظارت و تک بانکی دانست و نوشته است: بازنده مردم در صف و اعتماد مردم البته آن هایی که امیدشان را برای تغییر زود از دست می دهند.

به نظر می رسد این که چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی که در ابتدا یکی از ثمره های دولت الکترونیکی بود و میلیاردها تومان صرفه جویی را در پی داشت، به یک باره لغو شد و دلایلی از جمله عدم سهمیه بندی و یا تک نرخی بودن بنزین را برای این موضوع عنوان کردند، نه تنها مورد سوال کاربران و مالکان خودرویی است که این روزها باید بخشی از وقت خود را برای دریافت کارت سوخت در صف های طولانی بگذرانند، بلکه مسوولان فناوری اطلاعات هم چندان دل خوشی از لغو این پروژه ندارند؛ هرچند در این زمینه مدعی اند کاری از دستشان برنمی آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 151

به "چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید