چرخش 180 درجه ای حناچی به بهانه کرونا، شهر فروشی شهرداری به نام بسته محرک اقتصادی

به گزارش افق بسطام، مدیریت شهری تهران در حالی لایحه محرک اقتصادی با تمرکز بر صنعت ساختمان را تصویب کرد که مخالف سیاست شهرفروشی بود.

چرخش 180 درجه ای حناچی به بهانه کرونا، شهر فروشی شهرداری به نام بسته محرک اقتصادی

به گزارش خبرنگار ، شهردار تهران با حضور در صحن دویست و دهم شورای شهر تهران، با در دست داشتن چند برگ کاغذ پشت جایگاه قرار گرفت و گفت: شهرداری تهران لایحه ای دو فوریتی با عنوان محرک چرخه مالی تهیه کرده است و با توجه به صنعت ساخت وساز امید است با رأی مثبت اعضای شورای شهر تهران گامی در جهت درآمدزایی شهرداری تهران برداشته شود.

پیروز حناچی شهردار تهران پس از روی کار آمدن و تکیه بر مسند مدیریت شهر تهران بنای کار خود را جلوگیری از شهر و تراکم فروشی قرار داد و این اصل را طرحی مورد تأیید در بیشتر کشور ها معرفی کرد که در آن مدیریت شهری کشور ها هیچ گاه تراکم و شهرفروشی نمی کنند تا با درآمد آن خیابان و تونل و پل احداث کنند.

حناچی شکل تازه ای از مدیریت شهری را مطرح کرد که می توان با پایان بر شهر و تراکم فروشی با بودجه ای بسیار کمتر طرح های محله محور را به پایان رساند تا از این طریق رضایت افراد جامعه بیشتر جلب شود.

قد کشیدن برج های 25 طبقه بدون داشتن سرانه های شهروندی در شهرک مروارید!

اما در کنار این اظهار نظر باز هم می توان مشاهده کرد مدیران شهری تراکم فروشی پایتخت در دوره قبل را اقدامی دانستند که امروزه بخشی از بار بدهی 69 هزار میلیارد تومانی شهرداری به پیمانکاران و بانک ها را به دوش شهرداری تهران گذاشته و بانک ها دیگر تسهیلاتی را به شهرداری نمی دهند؛ اما در حالی که مدیران شهری در حال انتقاد از عملکرد شهردار سابق تهران بودند عامل ترافیک، آبگرفتگی پل صدر در زمان بارش و آلودگی هوا را تصمیمات غلط او در حوزه مدیریت شهری می دانستند، شیوع ویروس کرونا مدیران شهری را غافلگیر کرد.

شیوع ویروس کرونا در پایتخت در حالی بود که تازه لایحه شهردار تهران درباره بودجه سال 99 شهرداری تهران با رقم 30 هزار و 574 میلیارد تومان با رشد 26 درصدی نسبت به سال 98 در صحن شورای شهر تهران به تصویب رسید و به گفته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران بودجه شهرداری تهران دیگر از شکل انقباضی خارج شده و شکل انبساطی به خود گرفته است.

جزئیات بودجه سال 99 شهرداری تهران

در ردیف و بند های منابع و درآمد بودجه سال 99 شهرداری تهران نگاه ویژه ای به بخش درآمدزایی از بخش ارائه خدمات شده بود، اما با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسکمک از مراکز فرهنگی، خدماتی و تفریحی شهرداری تهران از جمله برج میلاد و 900 مجموعه ورزشی شهرداری در مناطق 22 گانه پایتخت تحقق درآمد های پیش بینی شده در بودجه سال 99 در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

محقق نشدن درآمد های پیش بینی شده در بودجه سال 99 شهرداری تهران در بخش های یک دوازدهم و سه دوازدهم سال 99 از یک سو و در کنار آن هزینه های تحمیل شده به مدیریت شهری با شیوع کرونا برای تهیه اقلام بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده، کاهش چشمگیر بار مسافر ناوگان حمل و نقل عمومی در اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند نیز دیگر عاملی بود تا درآمد های شهرداری تهران کاهش پیدا کند.

کاهش سرفاصله حرکت مترو در هفته آینده/ تزریق 500 دستگاه اتوبوس در کوتاه مدت امکان پذیر نیست

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: پیش بینی تحقق بودجه برای 3 ماه نخست سال 99 رقمی در حدود 7 هزار و 500 میلیارد تومان بود که در شرایط کرونایی امروز در خوش بینانه ترین شکل ممکن شاید بتوانیم رقمی در حدود 3 هزار و 500 میلیارد تومان آن را محقق کنیم.

سخنگوی شورای شهر تهران اضافه کرد: با توجه به کاهش درآمد های شهرداری تهران با توجه به شیوع ویروس کرونا در پایتخت نیازمند کمک مالی دولت به شهرداری از محل صندوق توسعه ملی هستیم.

با توجه به گفته های مدیران شهری و مشاهدات می توان به این جمع بندی رسید که شهرداری تهران با شیوع کرونا در بخش تأمین منابع و درآمد در بودجه انبساطی سال 99 خود (30 هزارو 574 میلیارد تومانی) با چالش جدی روبرو شده و از همین رو دست نیاز خود را به سمت دولت دراز کرده است.

اعضای شورای شهر تهران به تناوب از پیروز حناچی شهردار تهران خواستند که در جلسه های ستاد ملی مقابله با کرونا حضور دارد، درخواست نیاز مدیریت شهری به بودجه را اعلام کند و در نهایت رفت و آمد ها و گلایه های برخی از اعضای شورای شهر تهران از پیروز حناچی به قدری افزایش یافت تا شهردار تهران در صحن دویست و دهمین جلسه شورای شهر تهران لایحه ای دو فوریتی با عنوان محرک چرخه اقتصاد شهری را ارائه کند.

حناچی شهردار تهران در تشریح فوریت لایحه خود تمرکز صحبت های خود را بیشتر به سمت کاهش درآمد های شهرداری برد و گفت: لایحه تحرک چرخه اقتصاد شهری با تمرکز به صنعت ساخت و ساز است و بر موضوعاتی مانند طرح جامع، طرح تفصیلی و ماده 100 تمرکز دارد، در ادامه می توان از ظرفیت تجمیع املاک خرد بهره برد که در نهایت لایحه تحرک مالی شهردار تهران با دو فوریت به صحن شورای شهر تهران رسید و اعضای شورا یک فوریت آن را به تصویب رساندند تا در کمیسیون های تخصصی 17 ماده آن بررسی شود.

تصویب لایحه محرک چرخه مالی شهرداری تهران

حامد مظاهریان معاون منابع انسانی شهردار تهران در گفت وگو با خبرنگار ، بخش مهمی از آسیب درآمدی شهرداری تهران ناشی از تعطیلی و رکود سنگین مالی ماه های اخیر ناشی از اعمال سیاست های قرنطینه ای، تعطیلی فعالیت اصناف بخشودگی و تعویق پرداخت مالیات ها و عوارض، تأخیر در ابلاغ دفترچه ارزش معاملاتی و لغو طرح ترافیک است که مشکلاتی را برای تحقق بودجه شهرداری در سال جدید ایجاد کرده است.

شاید لایحه تحرک چرخه مالی با تمرکز بر صنعت ساختمان همان شهر فروشی باشد که روزی مدیریت جدید شهر و شورای شهر پنجم تهران با استفاده از آن به انتقاد از عملکرد مدیریت گذشته شهر تهران می پرداختند که چرا شهر تهران فروخته شد تا شرایط آلودگی، ترافیک، تأمین نشدن سرانه های اجتماعی شهر به این روز بیفتد.

باید منتظر ماند و دید مدیریت شهری پایتخت در سال سوم فعالیت شورای شهر پنجم در ادامه از کدام یک از مواضع انتقادی خود نسبت به شهردار پیشین تهران عقب نشینی می کنند و در قالب طرح ها و لوایح به قدری دو فوریت آن را در دستور کار خود قرار می دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 830

به "چرخش 180 درجه ای حناچی به بهانه کرونا، شهر فروشی شهرداری به نام بسته محرک اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخش 180 درجه ای حناچی به بهانه کرونا، شهر فروشی شهرداری به نام بسته محرک اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید