چطور یک فرزند سالم تربیت کنیم؟

به گزارش افق بسطام، تهران (پانا) - یک مشاور کودک معتقد است رشد و شخصیت افراد در کودکی شکل می گیرد و تقریبا در 7 سالگی این شخصیت کامل می گردد به همین دلیل مشاوره و آموزش های فرزند پروری در سن کودکی بسیار مهم است.

چطور یک فرزند سالم تربیت کنیم؟

به گزارش ایسنا، سمیه یزدان پناه با اشاره به تاثیرات مشاوره غلط و برخوردهای غیراصولی والدین و جامعه مطرح نمود: دیده شده که بعضی والدین از سایت های غیر معتبر و یا افراد غیر متخصص برای حل مسائل و یا حتی هدایت در حوزه تربیت و فرزندپروری استفاده می نمایند و یا از فضای مجازی که این روزها خیلی رواج پیدا نموده و بعضاً مطالب منتشر شده در آن معتبر نیستند. البته اقوام و همسایگان بسیار محترم هستند و قصد بدی هم ندارند اما ممکن است نظرات آن ها برای فرزند شما کارساز نباشد، ممکن است فرزند شما دچار اختلال یا مشکل رفتاری خاصی باشد و هدایت آنان به ضرر فرزند شما تمام گردد چرا که انسان ها عکس العمل ها و بازخوردهای متفاوتی دارند و گاهاً یک رفتار روی یک کودک جواب می دهد اما روی کودک دیگر جواب نمی دهد.

وی اضافه نمود: هر کودک رفتار متفاوتی دارد و مشاور و روانشناس کودک بر اساس مصاحبه بالینی، ارزیابی فرزند، و تاریخچه خانوادگی هدایت های لازم را انجام خواهد داد.

سبک فرزندپروری غافل

این روانشناس در خصوص سهل انگاری ها، اشتباهات و رفتار غلط والدین در مقابل بچه ها و نوجوانان گفت: باید دید سهل انگاری به چه صورت است؛ در مقابل تربیت فرزندان، محبت کردن، رفتارهای اشتباه آن ها یا کلا در سیستم فرزندپروری. در خصوص والدینی که سهل انگارانه رفتار می نمایند و فرزندان را به حال خود رها می نمایند، محبت و توجه کافی به فرزند خود ندارند و کودک هر کاری را که دوست دارد انجام می دهد و یا از روش های تربیتی غافل هستند به این روش سبک فرزندپروری غافل گفته می گردد.

یزدان پناه تاکید نمود: متاسفانه این روش از بدترین سبک های فرزندپروری است که می تواند منجر به بروز مسائل زیادی برای بچه ها از جمله کاهش اعتماد به نفس، کمبود محبت و توجه، اضطراب و افت تحصیلی، کاهش تمرکز در بچه ها و در نهایت کمرنگ شدن ارتباط بین والد و فرزند شده و در دوره نوجوانی باعث گرایش نوجوان به آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، بزهکاری و موارد دیگر می گردد.

مدرس جهاددانشگاهی در حوزه تربیت فرزندان و بازی درمانی و... یادآور شد: عظیم ترین آسیب هایی که این نوع از سبک های فرزندپروری می تواند در دوره نوجوانی به بار بیاورد؛ گرایش نوجوانان به آسیب های اجتماعی است. در این دوره تاثیرات دوستان خیلی بیشتر از والدین است و ممکن است نوجوانان با کسانی آشنا شوند که بخواهند کمبود محبت والدین را جبران نمایند و به سوی کسانی که به آنها محبت می نمایند گرایش پیدا نمایند و چه بسا که آن محبت واقعی هم نباشد. البته که همه والدین فرزند خود را دوست دارند اما خیلی از والدین ممکن است ناخواسته این کار را انجام دهند و گمان نمایند که به دلیل دوست داشتن این سهل انگاری را انجام می دهند و قصد سخت گیری ندارند اما وجود نظم، قانون و محبت به میزان کافی می تواند برای فرزند خیلی مفید باشد.

او می گوید: بچه ها آینده ساز کشور هستند بنابراین تربیت سالم و پرورش آنها از نظر روحی و روانی بسیار مهم است.

این مشاور در پاسخ به حساسیت های آموزش و مشاوره به کودک و تاثیر مشاوره های غلط شرح داد: رشد و شخصیت افراد در کودکی شکل می گیرد و تقریبا در 7 سالگی این شخصیت کامل و بسته می گردد و بعد از آن تغییر دادن آن بسیار سخت خواهد بود و به سختی صورت می گیرد. پس از 7 سالگی تا دوره نوجوانی باز هم به سختی تغییراتی قابل اجرا است اما بعد از آن شخصیت افراد تغییر چندانی نخواهد کرد و ما سخت می توانیم درمانی را برای کسی در نظر بگیریم و به همین دلیل انجام مشاوره و آموزش های فرزند پروری در کودکی بسیار مهم است.

سمیه یزدان پناه توضیح داد: در واقع این بهترین روش تربیت فرزند سالم است. فرزندی با اعتماد به نفس بالا، پیروز در زمینه کار، پیروز در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و ارتباط با افراد و... که اگر ما در 7 سال اول پیروز عمل کنیم نتیجه آن را تا آخر عمر خواهیم دید و فرزندانی را تحویل جامعه می دهیم که مفید و تاثیرگذار است و افراد از کنار آن ها بودن لذت خواهند برد.

این مشاور کودک به عنوان یک راه چاره کلی و کاربردی تربیت فرزند عنوان می نماید: به عنوان راه چاره کلی برای همه این موارد به جز راه چارههای تخصصی و درمانی که مختص روانشناس است می توان به آموزش دوباره برگردیم؛ به اهمیت مهارت های زندگی، آموزش این مهارت ها، آموزش مهارت خودآگاهی مخصوصاً برای بچه ها افسرده و با اعتماد به نفس پایین، آموزش مهارت های همدلی و مهارت های دوست یابی که بسیار می تواند برای آنها مفید باشد. همچنین قصه درمانی و خواندن کتاب یعنی یک کتاب برای آنها بخوانیم و از آنها بخواهیم که برای ما تعریف نمایند، صحبت کردن جلوی آیینه، شنیدن صدای ضبط شده، و تکنیک های تنفس نیز می تواند یاری های قابل توجهی برای رشد و پرورش سالم کودک باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1226

به "چطور یک فرزند سالم تربیت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور یک فرزند سالم تربیت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید