12 میلیارد دلار رمز ارز در 10 سال گذشته به سرقت رفته است

به گزارش افق بسطام، از زمان عرضه بیت کوین در سال 2009 تا کنون، فناوری بلاک چین و بازار رمز ارزها راه پر فراز و نشیبی را طی کرده اند. هر دو فناوری به تکنولوژی های پیشرویی تبدیل شده اند که انقلابی در صنایع بزرگ ایجاد کرده اند و فرصت های مناسبی برای ایجاد صنایع تازه پیش روی ما قرار داده اند.

12 میلیارد دلار رمز ارز در 10 سال گذشته به سرقت رفته است

سرعت رشد این فناوری ها، توجه بسکمک از سرمایه گذاران را جلب کرده است که این سرمایه گذاری ها برای رشد و به کارگیری رمز ارزها و بلاک چین بسیار سودمند خواهند بود. با این حال، نبود قانون گذاری یا نظارت موثر بر بسکمک از رمز ارزها به معنای نبود محافظت قانونی از سرمایه گذاران است.

از زمان خلق بیت کوین، معادل 12 میلیارد دلار از دارایی سرمایه گذاران در بازار رمز ارزها به سرقت رفته است. اما چه کسانی این مبلغ را به جیب زده اند و این ثروت اکنون کجاست؟

12 میلیارد دلار رمز ارز چگونه به سرقت رفت؟

طبق گزارشی که از سوی Atlas VPN منتشر شده است، بر اساس داده های جمع آوری شده از طریق Crystal Blockchain، از ژانویه 2011 تا دسامبر 2021 بیش از 12 میلیارد دلار سرمایه در بازار رمز ارزها به سرقت رفته است. با توجه به این داده ها، محبوب ترین روش برای سارقان، نفوذ به سیستم امنیتی صرافی های رمز ارزهاست و سوء استفاده از پروتکل DeFi و کلاه برداری ها در جایگاه های بعدی هستند.

اولین رخنه امنیتی به یک صرافی رمز ارز در سال 2011 و برای صرافی Mt. Gox رخ داد. در نتیجه این اتفاق، بیش از 850 هزار بیت کوین به سرقت رفت که در آن زمان معادل 450 میلیون دلار ارزش داشت. مقدار دارایی به سرقت رفته از بازار رمز ارزها تا سال 2014 به 645 میلیون دلار افزایش پیدا کرد و این رشد همچنان ادامه داشت تا سال 2021 که به 3/2 میلیارد دلار رسید.

اگرچه استفاده از آسیب پذیری های امنیتی مجذوب کننده ترین راه برای سارقان رمز ارزهاست، آمار نشان می دهد کلاه برداری ها سهم بیشتری در از دست دادن ثروت سرمایه گذاران دارند. طبق اطلاعات منتشر شده، سهم کلاه برداری ها 60 درصد از کل دارایی های از دست رفته است.

کلاه برداران بیشتر در کمین کاربران نو و سرمایه گذارانی هستند که اطلاعات کمی از سازوکار بازار دارند و نمی دانند چطور باید پلتفرم های معتبر صرافی های رمز ارز را از پلتفرم های نامعتبر تشخیص داد. البته نباید فراموش کرد که خلاء قانون گذاری و نظارت بر رمز ارزها هم نقش مهمی در آسیب پذیر کردن کاربران و سرمایه گذاران در مقابل مجرمان دارند.

در نهایت، هک DeFi به عنوان سومین روش مجرمان برای سرقت رمز ارزها معرفی می شود. همچنین، این روش نوترین متد سارقان است که در سال 2020 استفاده از آن را آغاز کردند و به کمک آن حدود 149 میلیون دلار از صرافی های DeFi به سرقت بردند. این روش در سال 2021 به سرعت به یک ترند تبدیل شد و ارزش دارایی های به سرقت رفته با استفاده از آن با جهشی قابل توجه به 1/7 میلیارد دلار رسید.

کلاه برداری ها کار را برای پذیرش بیشتر رمز ارزها سخت کرده اند

گرچه رخنه های امنیتی رایج ترین روش برای سرقت رمز ارزها هستند، هک های DeFi هم در یک سال اخیر به محبوبیت زیادی به دست آورده و کلاه برداری ها نیز بیشترین سهم را در از دست رفتن دارایی سهام داران در یک دهه گذشته به خود اختصاص داده اند. همانطور که ذکر شد، این مسائل به دلیل خلاء های قانونی و نظارتی بر بازار رمز ارزهاست.

البته واقعا نیازی به نظارت دولتی وجود ندارد، چون پلتفرم های صرافی رمز ارز می توانند با به کارگیری سیستم های KYC (شناسایی مشتری) هویت کاربران خود را شناسایی کنند و بازیگران مخرب را تشخیص دهند. اما متاسفانه افزایش از دست رفتن دارایی های کاربران به سود کلاه برداران و مجرمان سایبری، توانسته بر دیدگاه عموم مبنی بر پذیرش رمز ارزها به عنوان یک روش سرمایه گذاری مطمئن تاثیر منفی بگذارد.

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1766

به "12 میلیارد دلار رمز ارز در 10 سال گذشته به سرقت رفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 میلیارد دلار رمز ارز در 10 سال گذشته به سرقت رفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید