2 فاکتور اصلی ابتلا به سرطان کدامند؟

به گزارش افق بسطام، نتایج یک مطالعه نو و بزرگ نشان می دهد که سیگار و افزایش سن دو عامل مهم افزایش خطر ابتلا به سرطان هستند.

2 فاکتور اصلی ابتلا به سرطان کدامند؟

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، محققان می گویند پزشکان باید به چربی اضافی بدن، سابقه خانوادگی و چندین عامل دیگر توجه کنند تا به بیماران یاری کنند تصمیم بگیرند که آیا به غربالگری و مداخلات پیشگیرانه اضافی احتیاج دارند یا خیر.

دکتر آلپا پاتل، سرپرست تیم مطالعه و معاون ارشد علوم جمعیت در انجمن سرطان آمریکا، گفت: یافته های ما دلگرم کننده هستند، زیرا در حال کار برای تعریف زیرگروه هایی در جمعیت عمومی هستیم که می توانند از غربالگری و پیشگیری سرطان پیشرفته بهره ببرند.

برای شناسایی فاکتور های مرتبط با بیش از 2 درصد ریسک ابتلاء به سرطان در طول پنج سال، محققان دو مطالعه را تجزیه و تحلیل کردند که شامل حدود 430 هزار شرکت کننده بدون سابقه شخصی سرطان بود. آن ها تا پنج سال تحت نظر بودند.

در طول این مدت، 15،226 نفر مبتلا به سرطان تشخیص داده شدند.

خطر نسبی سرطان برای سیگاری های فعلی در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نمی کشیدند، قوی تر بود.

در طی پنج سال، خطر مطلق تقریباً برای همه افراد بالای 50 سال و بعضی از افراد جوان تر به 2٪ رسید. این افراد شامل سیگاری های فعلی یا سابق زیر 50 سال و غیرسیگاری های طولانی مدت بودند که اضافه وزن داشتند یا والدین، خواهر و برادر یا فرزندشان سابقه سرطان داشتند.

در مردان، مصرف الکل، سابقه خانوادگی، مصرف گوشت قرمز و کم تحرکی نیز با خطر ابتلاء به سرطان مرتبط بود.

در زنان، افزایش خطر با BMI (شاخص توده بدنی)، دیابت نوع 2، هیسترکتومی (برداشتن رحم) و بستن لوله ها، سابقه خانوادگی، فشار خون بالا و عدم فعالیت بدنی مرتبط بود.

خطر مطلق پنج ساله در مردان 29 درصد و در زنان 25 درصد بود.

پاتل گفت: از آنجایی که ما این احتمال را در نظر می گیریم که آزمایش های آینده می توانند چندین نوع سرطان را شناسایی کنند، باید بفهمیم که چه کسی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به هر نوع سرطان است. این نوع داده ها به طور گسترده در دسترس نیستند، اما برای اطلاع از گزینه های غربالگری آینده، مانند آزمایش های تشخیص زودهنگام سرطان مبتنی بر خون که می تواند به نجات جان انسان ها یاری کند، لازم است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1938

به "2 فاکتور اصلی ابتلا به سرطان کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 فاکتور اصلی ابتلا به سرطان کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید