بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا، 45 میلیون دلار حاصل شکست مدیریتی

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران، محکومیت بیش از 6 میلیون یورویی فدراسیون فوتبال ایران در پرونده شکایت مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی درست در ماه هایی که دو تیم استقلال و پرسپولیس هم درگیر پرونده های سنگین دیگری در فیفا هستند، زخم فوتبال ایران را عمیق تر کرد.

بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا، 45 میلیون دلار حاصل شکست مدیریتی

استقلال طی دو فصل اخیر به پرداخت یک میلیون و 800 هزار یورو به آندره استراماچونی و پرداخت 650 هزار دلار به وینفرد شفر دو سرمربی خارجی خود محکوم شده است و حالا مدیران این باشگاه برای چانه زنی و دریافت تخفیف از این مربیان راهی اروپا شده اند.

پرسپولیس باوجود کارنامه درخشان برانکو ایوانکوویچ، مطالبات این مربی را به موقع پرداخت نکرد و درگیر پفراینده یک میلیون و 118 هزار یورویی این مربی است. فیفا در چند نوبت پرسپولیس را تهدید نموده در صورت عدم پرداخت مطالبات برانکو در تاریخ معین شده، مجازات می گردد.

به این دو باشگاه و چند مربی، لیست بلند بالای مربیان و بازیکنان خارجی دیگر را اضافه کنید که در سایر تیم ها و یا همین باشگاه ها فعالیت نموده اند. آنالیز پفراینده های گذشته بدهی فوتبال ایران و شکایت هایی که از ایرانی ها در فیفا انجام شده نشان می دهد نحوه عقد قرارداد با خارجی ها و یا نحوه برخورد با آنها طوری بوده است که به جز در چند پفراینده معدود، همواره بازنده بوده ایم.

قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی از سوی سازمان لیگ یکی از اقداماتی بود که این سازمان برای جلوگیری از افزایش پفراینده های خارجی در فیفا گرفت. هرچند که این تصمیم موافقان و مخالفانی داشته است اما اظهارات حیرت انگیز عضو هیات رئیسه سازمان لیگ نشان می دهد شاید این تصمیم تنها راه جلوگیری از باز شدن پفراینده جدید علیه ایران در فیفا و یا نهادهای بین المللی باشد.

به گفته صادق درودگر، فوتبال ایران حدود 45 میلیون دلار بدهی دارد و پفراینده این بدهی ها در فیفا است. به گفته درودگر تقریبا بیشتر باشگاه ها و تیم های ایرانی شامل این لیست می شوند.

نکته عجیب اینجاست که محکومیت ایران به پرداخت غرامت به ویلموتس نتیجه اقدامات بالاترین نهاد فوتبالی در ایران یعنی فدراسیون است؛ فدراسیونی که با ریاست مهدی تاج به مدت چند ماه باشگاه ها را از عقد قراردادهای ناشیانه و یکطرفه منع می کرد و به آنها درس اخلاق می داد.

پفراینده بدهی های ایران در فیفا ترسناک است. 45 میلیون دلار بدهی برای فوتبالی که شاید سال هاست در زمینه اقتصادی مشکل دارد ولی بیش و پیش از آن دچار ورشکستگی مدیریتی شده است و به نظر می رسد با ادامه همین فرایند، پایانی بر آن نباشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1008

به "بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا، 45 میلیون دلار حاصل شکست مدیریتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا، 45 میلیون دلار حاصل شکست مدیریتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید