جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس، توصیه در مورد قرارداد ویلموتس

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران، مسعود سلطانی فر امروز یکشنبه درباره حواشی قرارداد مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی و معرفی وی از سوی انجمن فرهنگی ایران - هلند و وزارت ورزش، گفت: این موضوع ماجرای پیچیده ای نیست. در طول روز، نامه های اداری مختلف زیادی برای وزارت ورزش می آید. این نامه ها را به فدراسیون ها ارجاع می دهیم و آنها باید تصمیم اصلی را بگیرند. نقش وزارت ورزش نظارتی است.

جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس، توصیه در مورد قرارداد ویلموتس

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: این نامه -نامه معرفی مارک ویلموتس برای تیم ملی فوتبال از سوی انجمن ایران و هلند- برای فدراسیون فوتبال آمده بود و من نوشتم برای بررسی و بهره برداری به این فدراسیون ارجاع شود. علاوه بر سه گزینه ای که در نامه وجود داشت، گزینه های دیگری هم مطرح بودند که حدود 9 نفر می شدند ولی تصمیم گیرنده اصلی فدراسیون فوتبال بود.

سلطانی فر توضیح داد: تمام موارد را خود فدراسیون بررسی کرده است. مسئولیت قرارداد ویلموتس هم با فدراسیون فوتبال است و قطعاً خودشان به نهادهای نظارتی پاسخ خواهند داد.

وزیر ورزش در واکنش به این اظهارات مهدی تاج (رئیس پیشین فدراسیون فوتبال) مبنی بر اینکه سلطانی فر بند فسخ سه ماهه را در قرارداد گنجانده بود گفت: بر اساس تجربیات گذشته من این بند را توصیه کردم چون اگر نتوانستیم با یک سرمربی همکاری کنیم راهی برای قطع همکاری وجود داشته باشد.

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر این که در بحث واگذاری پرسپولیس و استقلال هدف سیاسی ندارم گفت: فرایند خصوصی سازی به خوبی پیش رفته و در اواخر شهریورماه سهام دو باشگاه بزرگ وارد بازار سرمایه خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت دو باشگاه پایتخت و طرفداران چهل، پنجاه میلیونی آنها، توضیح داد: از پانزده سال پیش بحث خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مطرح بوده که مالکیت آنها هم با دولت و یک وزارتخانه است .

وزیر ورزش و جوانان با تصریح براینکه مدیریت دو باشگاه ورزشی فوتبال پایتخت با چنین شرایطی توسط دولت در دنیا بی سابقه است اضافه نمود: وزارتخانه ای که کار حاکمیتی ورزش را بر عهده دارد، اگر قرار باشد در حوزه مدیریتی برای چنین باشگاه هایی با چنین ویژگی هایی عادلانه عمل کند، دچار مشکل می شود، بنابراین اعتقاد دارم، ادامه این روش به هیچ وجه امکانپذیر نیست .

وی در ادامه توضیحاتی را درخصوص فرایند خصوصی سازی این دو باشگاه که از 5 سال پیش آغاز شده، ارائه کرد و گفت: تا به امروز، تلاش های بسیار خوبی اجرا شده که در نهایت تا راند آخر هم پیش رفت اما واگذاری منتفی شد. در آن زمان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی بودم و تلاش کردم بجای منتفی شدن فرایند واگذاری روش خصوص سازی را اصلاح کنیم ولی در نهایت باردیگر، دو باشگاه به مالکیت دولت درآمد .

سلطانی فر در ادامه بحث خصوصی سازی توضیح داد: پس از پذیرفتن مسئولیت وزارت ورزش و جوانان، باور جدی من بر واگذاری سرخابی های پایتخت به بخش خصوصی بود که باید این کار انجام شود. خوشبختانه در جلسات جداگانه با دکتر روحانی رییس جمهوری و معاون اول رییس جمهور موافقت واگذاری را با توجه به ادله ای که ارائه دادم، گرفتم .

وزیر ورزش و جوانان گفت: در بخش واگذاری از اهم اقدامات در سه سال گذشته، حسابرسی 8 تا 9 سال قبل پرسپولیس و استقلال بود که محقق و مجامع آنها برگزار و بدهی ها هم مشخص تکلیف شدند. بدهی های مالیاتی دو باشگاه که متاسفانه بدلیل عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی، در شرایطی که این دو باشگاه هیچگاه درآمدشان بر هزینه فزونی نداشته، بصورت علی الرأس اعلام شد و با تلاشی که صورت گرفت به سمت حل شدن پیش رفت.

مسعود سلطانی فر به فرایند واگذاری دو باشگاه در سال 98 اشاره کرد و گفت: در قانون بودجه سال گذشته در قالب بند ه تبصره 2 مواردی مطرح شد و با حضور در مجلس، تاکید کردم که با این فرمول، واگذاری استقلال و پرسپولیس امکان پذیر نیست. در این راستا جلسات مختلفی را با اعضای کمیسیون اصل 44 برگزار و در بودجه سال 99، این بند حذف شد .

وزیر ورزش و جوانان با تاکید براینکه در واگذاری این دو باشگاه هدف، سیاسی نیست و می خواهم به ورزش کشور خدمتی کرده باشم گفت: ما به دنبال این هستیم علاوه براینکه پرسپولیس و استقلال در راستا رشد و توسعه قرار بگیرند، وزارتخانه را نیز از درگیری مسایل حاشیه ای نجات دهم که این مسأله به خودی می تواند به ورزش کمک کند.

وی ادامه داد: با تصویب خصوصی سازی دو باشگاه در هیات عالی واگذاری که 18 فروردین به تصویب رسید، برنامه زمانبندی مشخص شد که اگر با موفقیت پیش رود تا اواخر شهریورماه امکان ورود به بازار سرمایه وجود دارد .

وزیر ورزش و جوانان فرایند خصوصی سازی را ابتدا ورود 10 درصد از سهام برای کشف قیمّت عنوان و تاکید کرد: عزم جدی داریم که پس از آن صد در صد سهام را واگذار کنیم .

سلطانی فر به واگذاری ورزشگاه های مرغوبکار و درفشی فر و کمپ حجازی را برای افزایش دارایی ها و سرمایه این دو باشگاه دانست و اضافه نمود: ارزش آنها در زمینه های مختلف حدود یک هزار میلیارد تومان گفت .

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 870

به "جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس، توصیه در مورد قرارداد ویلموتس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس، توصیه در مورد قرارداد ویلموتس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید