خارش پوست، نشانه چیست؟

به گزارش افق بسطام، وب سایت روزیاتو - گلریز برهمند: همه ما اغلب خارش پوست را تجربه می کنیم و این حالت در بیشتر اوقات مسأله ای طبیعی است که دلیلی برای نگرانی در خصوص آن وجود ندارد. اما زمانی که خارش شکلی مزمن پیدا می نماید یا در نقطه خاصی از بدن رخ می دهد نباید نسبت به آن بی توجه باشیم چون ممکن است از علائم بیماری جدی ای باشد. حال می خواهیم ببینیم خارش پوست چه نکاتی را درباره سلامتی ما بیان می نماید؟

خارش پوست، نشانه چیست؟

1- بیماری کلیوی

خارش شدید در تمامی نقاط بدن اغلب در افرادی رخ می دهد که در مرحله نهایی بیماری کلیوی هستند یا از نارسایی کلیوی مزمن رنج می برند. طبق تحقیقات، 42 درصد از بیماران دیالیزی دچار خارش متوسط تا شدید هستند. این خارش به حدی شدید است که فرد را در میانه شب از خواب بیدار می نماید. هنوز معین نیست چرا بیماری کلیه باعث خارش می گردد اما پزشکان گمان می نمایند این مسأله ناشی از تجمع سموم در بدن است چون کلیه ها قادر نیستند جریان خون را از ضایعات آن پاکسازی نمایند.

2- بیماری کبد

خارش بی وقفه تمام بدن می تواند از علائم اولیه بیماری کبد هم باشد. اگر کبد عملکرد مناسبی در سم زدایی بدن نداشته باشد، مواد اضافی ای مثل اسیدهای صفرا در بدن انباشته می گردد.

3- بیماری درماتوگرافی

اگر بعد از خاراندن آرام بدن، رد باریک برجسته و قرمز رنگی روی پوست تان باقی می ماند که محو شدن آن 15 تا 30 دقیقه طول می کشد، ممکن است مبتلا به بیماری درماتوگرافی باشید. هنوز علت دقیق این بیماری معین نیست اما پزشکان می گویند اضطراب، عفونت ها، مواد آلرژی زا یا داروهایی مثل پنیسیلین می تواند علت بروز این مشکل باشد. درماتوگرافی یک مشکل پوستی جدی است که بر اثر آن پوست به تماس حساس می گردد و هیستامین زیادی فراوری می نماید.

احتمال بروز این برجستگی ها در محل تماس و نقاطی که با لباس پوشیده شده بیشتر است. تشخیص این بیماری آسان است اما در اغلب موارد تشخیص داده نمی گردد چون برای شخص مبتلا آن قدر شدید و آزار دهنده نیست که به خاطر آن به یک متخصص پوست مراجعه کند.

4- بیماری نخاعی

خارش مزمن در نیمه بالایی پشت (بدون وجود هیچ دانه پوستی) می تواند نشان دهنده خارش نوروپاتی و از علائم نقص عصبی باشد. طبق تحقیقات، بیماری نخاعی ای که بر اثر بالا رفتن سن یا آسیب جسمی به وجود آمده، به عصب فشار وارد می نماید و این مسأله باعث احساس خارش روی پوست می گردد.

خارش های نوروپاتی می تواند در یک طرف بدن یا هر دو طرف آن رخ دهد و اگر خاراندن پوست، خارش آن را تسکین ندهد این مسأله نشانه خطر است. برای مثال، افرادی که دچار اگزما هستند خاراندن پوست احساس خوبی به آن ها می دهد اما خارش نوروپاتی با خاراندن بهتر نمی گردد و حتی در اغلب اوقات شدیدتر می گردد.

5- بیماری سلیاک

برآمدگی ها و تاول های روی زانو، آرنج، نشیمنگاه و یا خط پیشانی که خارش شدیدی داشته باشند، از نشانه های بیماری سلیاک هستند. بیماری پوستی سلیاک باعث مصرف شدن گلوتن بدن می گردد و سیستم ایمنی مخاطی روده ها با فراوری نوعی آنتی بادی به این مسأله واکنش نشان می دهد. این آنتی بادی با جا به جا شدن در بدن و چسبیدن به سلول های پوستی باعث واکنش خارش دار می گردد.

6- بیماری لنفوم

5 تا 30 درصد از بیماری های لنفوم (نوعی از بیماری های خونی) مثل لنفوم های هاجکین و غیر هاجکین موجب خارش می شوند. خارش همراه با بروز دانه های پوستی می تواند از علائم اولیه بیماری هاجکین باشید که احتمالا علت آن مولکول های سیتوکین هستند. سیتوکین ها مولکول های پیغام رسانی هستند که در واکنش به عفونت باعث التهاب می شوند.

7- بیماری تیروئید

کم کاری یا پرکاری تیروئید می تواند باعث خارش پوستی گردد. هنوز علت این مسأله معین نیست اما ممکن است در اثر تغییرات غدد عرق باشد که باعث خشک شدن پوست می گردد. خشکی و خارش پوست در افرادی که تیروئید کم کار دارند شایع تر است، چون در بافت پوست گیرنده های هورمون تیروئید وجود دارد که با فقدان هورمون تیروئید، فعالیت سلولی آن ها کاهش پیدا می نماید.

8- آلرژی ها

بسیاری از آلرژی های پوستی در طبقه بندی درماتیت های تماسی قرار می گیرند. درماتیت تماسی نوعی دانه پوستی خارش دار است که در تماس با یک عامل آلرژی زا دچار آن می شوید، مثل عناصر محصولات بهداشتی و آرایشی.

9- یائسگی

با فرا رسیدن دوران یائسگی ممکن است دچار تغییرات ناگهانی ای در ظاهر خود مثل خشکی پوست شوید. کاهش فراوری هورمون استروژن در بدن که برای فراوری ماده کلاژن ضروری است، منجر به خشک و نازک تر شدن پوست می گردد چون چربی طبیعی پوست که رطوبت آن را حفظ می نماید کاهش می یابد.

10- سرطان سینه

بیماری پاژه نوع نادری از سرطان سینه است که بر اثر آن سلول های سرطانی در داخل یا اطراف نوک سینه انباشته می شوند. اولین نشانه این بیماری ظاهر شدن تکه های فلس مانند، قرمز رنگ و خارش دار در اطراف نوک سینه و هاله آن است. گاهی این بیماری را به اشتباه اگزمای نوک سینه تشخیص می دهند.

11- بارداری

در دوران بارداری دانه های قرمز رنگ خارش داری روی شکم یا دست و پای بعضی زنان ظاهر می گردد. در اغلب مواقع نمی توان کاری برای تسکین این خارش ها انجام داد چون این خارش ها معمولا در اواخر سه ماهه سوم بارداری رخ می دهند که طی آن مصرف اغلب داروها امکان پذیر نیست. اگرچه این مسأله ثابت نشده اما بعضی معتقدند این دانه ها در بارداری های چندقلویی رخ می دهند و بعضی دیگر هم معتقدند علت این مسأله کش آمدن پوست در دوران بارداری است.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 99

به "خارش پوست، نشانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خارش پوست، نشانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید