دادستانی کل کشور به اعلام جرم علیه کانون وکلا ملزم شد

به گزارش افق بسطام، دیوان عدالت اداری پس از بررسی شکایتی از دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت دادگستری به الزام این نهاد ها به اعلام جرم علیه کانون وکلای دادگستری رأی داد.

دادستانی کل کشور به اعلام جرم علیه کانون وکلا ملزم شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دیوان عدالت اداری پس از بررسی شکایتی از دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت دادگستری به الزام این نهاد ها به اعلام جرم علیه کانون وکلای دادگستری رأی داد.

این رأی که با توجه به عدم اعتراض دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی کل کشور پس از گذشت بیست روز از تاریخ صدور رأی قطعی شده است، این نهادها را ملزم به انجام اقدامات لازم و به کارگیری صلاحیت و اختیاراتشان در جهت الزام کانون های وکلای دادگستری به رعایت ماده 3 قانون ارتقا نظام اداری و مقابله با فساد مصوب 1390 کرده است.

بنا بر بند الف ماده 3 قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، کانون وکلای دادگستری مکلف است مراحل اخذ مجوزها را در سامانه الکترونیکی معین شده در این قانون (ایران مجوز) وارد کند و برابر بند ب قانون یاد شده متن قراردادها نیز باید در پایگاه اطلاعات قراردادها بارگذاری شوند.

در این قانون تصریح شده است که عدم توجه به موارد فوق و تاخیر در ورود اطلاعات (مراحل صدور مجوز) تخلف محسوب شده و متخلف به شش ماه تا سه سال انفصال موقت از خدمت محکوم می شود؛ بنابراین دادستان کل کشور که برابر ماده 290 قانون آیین دادرسی کیفری مکلف است در این موضوع ورود کرده و جرم صورت گرفته را پیگیری کند.

اما با تمام این توضیحات در حال حاضر بیش از 6 سال از زمان اجرایی شدن قانون مذکور سپری شده و کانون های وکلا هنوز که هنوز است، از انجام وظیفه قانونی خود خودداری می کنند. این در حالی است که این قانون صراحتاً کانون وکلای دادگستری را مکلف کرده تا مراحل اخذ مجوزها را در سامانه ایران مجوز وزارت اقتصاد و امـور دارایـی کـه از سـال 1393 تشکیل شـده، وارد کنند و به ثبت متن قراردادها در پایگاه اطلاع رسانی قراردادها نیز اقدام کنند و استنکاف از آن را جرم تلقی کرده است.

حال باید منتظر ماند تا دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت دادگستری در راستای الزام این رأی قطعی دیوان عدالت اداری، مراحل تعقیب و اقدامات قانونی برای الزام کانون وکلا به انجام وظیفه قانونی ش را انجام دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1363

به "دادستانی کل کشور به اعلام جرم علیه کانون وکلا ملزم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادستانی کل کشور به اعلام جرم علیه کانون وکلا ملزم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید