دستگاه NMR دانشگاه کاشان آماده ارائه خدمات به مراکز علمی و پژوهشی کشور

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران/اصفهان معاون پژوهشی و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان از راه اندازی دستگاه NMR در این دانشگاه اطلاع داد.

دستگاه NMR دانشگاه کاشان آماده ارائه خدمات به مراکز علمی و پژوهشی کشور

مجید منعم زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: دستگاه NMR، Nuclear Magnetic Resonance رزونانس مغناطیسی هسته، جهت شناسایی ترکیب های شیمیایی و دارویی اعم از سنتزی یا طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اضافه نمود: دستگاه NMR دانشگاه کاشان جهت پیشبرد اهداف مراکز علمی و تحقیقاتی کشور آماده ارائه خدمات در زمینه­ NMR یک بعدی شاملDEPT 135o, 90o, 45o, 13C NMR, 1H NMR و NMR دو بعدی شاملHMQC ،NOESY،COSY به مراکز علمی و پژوهشی کشور است.

مسئول آزمایشگاه NMR دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه در این روش، هسته اتم ها امواج الکترومغناطیسی در ناحیه امواج رادیویی را جذب می نماید، گفت: زمانی که اتم ها تحت تاثیر میدان مغناطیسی قوی قرار می گیرند، تراز انرژی هسته های عناصر مشخصی به دلیل خواص مغناطیسی به دو یا چند تراز کوانتیده شکافته می شوند. در غیاب میدان مغناطیسی، تمام حالات اسپین یک هسته، سطح انرژی یکسانی دارند اما در حضور میدان مغناطیسی حالات اسپینی هسته یکسان نخواهد بود.

به گزارش خبرنگاران، مهلا دادایی با بیان اینکه پدیده رزونانس مغناطیسی هسته هنگامی رخ می دهد که هسته های هم جهت میدان اعمال شده انرژی جذب نموده و به تراز انرژی بالاتر انتقال می یابد، اضافه نمود: زمانی که پالس دهی متوقف می گردد هسته ها، انرژی خود را از دست داده و در طی زمان آسایش به حالت اسپین اولیه خود باز می گردند. در این هنگام آغاز به تابش نموده و چون ترکیب دارای هسته های بسیاری است، فرکانس های بسیاری را به طور همزمان تابش می نماید این تابش را FID می نامند که ترکیبی از تمامی فرکانس های تابش شده است و بسیار پیچیده است که با پردازش این داده ها طیف NMR ایجاد می گردد و با تفسیر طیف NMR می توان به ساختار ترکیبات دارویی پی برد.

وی اعلام کرد: روش NMR دوبعدی پیچیده تر از NMR یک بعدی است و ساختار به صورت دقیق تر مورد آنالیز قرار می گیرد.

دادایی اظهار کرد: NMR یک بعدی مشخصا یک هسته خاص در ساختار آنالیز می گردد، اما در NMR دو بعدی برهمکنش هسته های مجاور در ساختار و حتی هسته هایی که مجاور نیستند ولی از لحاظ فضایی در ساختار با یکدیگر مرتبط هستند، آنالیز می شوند. انواع مختلفی از NMR دو بعدی شامل HMQC, HMBC, NOESY, ROESY وجود دارد که هر یک با توجه به نوع روش برای آنالیز کوپلاژهای یک، دو و سه پیوندی و بعلاوه برهمکنش هایی که بین هسته ها به وسیله فضا در ساختار وجود دارد، انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1623

به "دستگاه NMR دانشگاه کاشان آماده ارائه خدمات به مراکز علمی و پژوهشی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه NMR دانشگاه کاشان آماده ارائه خدمات به مراکز علمی و پژوهشی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید