روایت خریداران داروی تقلبی 300 میلیون تومانی کرونا

به گزارش افق بسطام، میترا و خانواده اش برای درمان پسر خانواده روزهای سختی را پشت سر گذاشته اند. آنها مرگ را به چشم دیده اند. برادر 23ساله شان همین دیروز به بخش منتقل شده است؛ اما زجری که کشیده اند گفتنی نیست.

روایت خریداران داروی تقلبی 300 میلیون تومانی کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، داروهایی که به اسم داروی کرونا در بازار سیاه ناصرخسرو فروخته می شوند، حتما خریدارانی هم دارند؛ خریدارانی که از سر استیصال و ناچاری حاضر می شوند مبالغی بین 300 تا 500 میلیون تومان خرج کنند تا شاید جان عزیزانشان را نجات بدهند، البته با داروهایی که به هیچ وجه نمی توان تأییدشان کرد و به تقلبی نبودنشان اطمینان داشت. در این گزارش سراغ یکی از خانواده هایی رفتیم که برای نجات فرزند 23ساله خود مجبور شدند مبلغی چندصد میلیون تومانی به داروفروشان خیابان ناصرخسرو بپردازند.

گزارش میدانی روزنامه شرق که درباره بازار سیاه داروی کرونا در ناصرخسرو منتشر شد، چند خانواده که سروکارشان به ناصرخسرو و داروفروشان این خیابان افتاده بود، دراین باره اطلاعاتی در اختیار ما قرار دادند. خانواده میترا یکی از خانواده هایی هستند که برای درمان برادرشان 260 میلیون تومان هزینه کرده اند. هرچند حالا برادر 23ساله میترا از دستگاه ونتیلاتور جدا و به بخش منتقل شده است، اما تهیه دارو از ناصرخسرو دردی از آنها دوا نکرده و داروی تهیه شده از بازار سیاه هم به دلیل اطمینان نداشتن از کیفیتش مورد استفاده قرار نگرفت. این گزارش نتیجه گفت وگو با خانواده مرد جوانی است که به دلیل نقص ایمنی، جدال سختی با کرونا داشت و خانواده اش یکی از قربانیان بازار سیاه ناصرخسرو هستند. بنا بر درخواست خانواده این بیمار، از اسامی مستعار در این گزارش استفاده کرده ایم.

میترا و خانواده اش برای درمان پسر خانواده روزهای سختی را پشت سر گذاشته اند. آنها مرگ را به چشم دیده اند. برادر 23ساله شان همین دیروز به بخش منتقل شده است؛ اما زجری که کشیده اند گفتنی نیست.

میترا درباره بیماری برادرش این گونه به شرق توضیح می دهد: برادر من نقص ایمنی اولیه دارد و برای همین درگیری اش با کرونا جدی شد. به علت این بیماری درگیرشدنش هم متفاوت بود. او با عمویم برای کار بیرون رفته بودند و گویا عمویم ناقل بوده و بدون ماسک با هم در ماشین می نشینند. دو روز بعد عمویم خبر داد که تست کرونایش مثبت شده و برادرم باید سریع آزمایش بدهد. تست مخاط برادرم از روز اول بیماری تا الان منفی درآمده است. در ابتدای بیماری 10 درصد ریه درگیر بود و دکتر دارو داد که داروها از همان اول نایاب بودند. قرص سئوداک و آمپول کلترا و ونکو مایسین برایش تجویز کردند، در کنار اینها برادر من ماهانه باید سرم آی وی آی جی بزند که برایش سهمیه دارد.

برای همین بیماری برادرم کلا هزینه زیادی روی دوش ما گذاشت. ما این داروها را به سختی و ازطریق دوستی در هلال احمر پیدا کردیم. این داروها هیچ تأثیری برای برادرم نداشت و بنا بر شرایط و بیماری زمینه ای برادرم، با اصرار پزشکش توانستیم او را در بیمارستان بستری کنیم.

او همچنین درباره رسیدنشان به ناصرخسرو می گوید: مرحله داروگرفتن ما هم برای اینکه ساکن استانی در جنوب کشور هستیم، کمی متفاوت بود. لحظه ای که بیمار ما بستری شد به ما گفتند اصلا نیازی به رمدسیویر ندارد. بعد شبانه از او اسکن ریه گرفتند و متوجه شدند درمان های به کاررفته جواب نداده و باید درمان با این دارو آزمایش شود. بیمارستان به ما گفت ما این دارو را نداریم و باید به وزارت بهداشت درخواست بدهیم و دو واحد برای ما خواهد آمد. گویا داروها به صورت پک شش تایی برای هر درمان ارسال می شود. متخصص برادرم به ما گفت که من دو واحد درخواست کردم و تنها یک واحد به دستم رسیده است. خودتان اگر می توانید از جایی تهیه کنید. من یکی از دوستان نزدیکم در تهران داروخانه دارد. از او خواستم تا با هر مبلغی برای من دارو را تهیه کند. دوستم گفت در داروخانه چنین دارویی وجود ندارد، اما در بازار آزاد می شود پیدا کرد، اما مطمئن نیستم که دارو اصل باشد.

میترا در ادامه می گوید: ما شرایط حادی داشتیم و به دوستم گفتم در هر صورت ما نیازمند این دارو هستیم، شما دارو را تهیه کن و مسئولیتش با خود ما. دوستم به ناصرخسرو می رود و با دو گونه از این دارو یعنی رمدسیویر و بمدسیویر روبرو می شود. به او گفته بودند بمدیسیور داروی هندی و درجه دو است. ویال دارو به صورت پودری بود و نه بارکد داشت و نه تاریخ مصرف. دوست ما گفت من با استادم صحبت کردم و گفته اصلا داروی بمدسیویر وجود خارجی ندارد و برای همین ما مسئولیت خرید دارو را قبول نمی کنیم و تصمیمش با خود شماست. هر ویال دارو برای ما حدود 52 میلیون درآمد و ما تصمیم گرفتیم با مسئولیت خودمان دارو را تهیه کنیم.

به گفته خواهر این بیمار، بنا بر درخواست دکتر، سه عدد از این دارو به قیمت 160 میلیون تومان تهیه شد. برادر آنها علاوه بر این دارو نیازمند داروی رسیژن هم بود که آن هم در ناصرخسرو تهیه شد که خوشبختانه اصل بود و هر عدد دارو به قیمت 9میلیون و 500 هزار تومان از بازار سیاه تهیه شد. میترا می گوید وقتی دارو به دستشان می رسد، دکتر می گوید که نمی تواند از داروی بمدسیویر استفاده کند چون صحت آن قابل پذیرش نیست و آنها عملا 160 میلیون را دور ریختند. اما خوشبختانه، واحد دوم رمدسیویر به بیمارستان می رسد و می توانند برای برادر میترا تزریق کنند. او در ادامه می گوید: با وجوداین، بیماری هنوز پیشرفت داشت و 75 درصد ریه برادرم درگیر شده بود. برادر من در بیمارستان خصوصی بستری شده بود و گفتند باید به بیمارستان علوم پزشکی منتقل شود؛ چراکه آنجا امکانات بیشتری برای درمان این بیماری وجود دارد. آنجا مشخص شد که داروها دیگر به خانواده ها تحویل داده نمی شود. اصلا به ما نسخه ندادند که داروی برادرم را تهیه کنیم؛ چون گفتند داروها وارد بازار آزاد شده و داروی تقلبی زیاد شده است.

برای درمان برادر میترا از روشی جدید به نام هموپرفیوژن استفاده شده است. در مرحله درگیری شدید ریوی در بیماران کرونایی در کنار درمان های دارویی، هموپرفیوژن با برداشت فاکتورهای التهابی، یکی از روش هایی است که به درمان این بیماران کمک می کند. فیلتر هموپرفیوژن به دستگاه دیالیز وصل می شود و با عبور خون از این فیلتر و برداشت فاکتورهای التهابی تا حدودی به این بیماران کمک می شود. میترا می گوید برای تهیه فیلتر این دستگاه هم سه شبانه روز درگیر بوده اند. میترا می گوید ما خانواده خوش شانسی بودیم که توانستیم با هزینه نزدیک به 300 میلیون تومانی دوباره برادرم را داشته باشیم، اما آیا این امکان برای همه وجود دارد و چرا نباید جلوی جولان قاچاقچی های دارو گرفته شود؟ ما خانواده ای را در بیمارستان می شناسیم که برای تهیه داروی رمدسیویر خانه شان را فروختند و 400 میلیون پول دارو دادند، اما دارو استفاده نشد و بیمارشان هم جان باخت.

از روزهای گذشته اما خبرهایی مبنی بر ساخت نسخه ایرانی رمدسیویر به گوش می رسد. وزارت بهداشت ایران از تولید ملی دارویی برای درمان کرونا خبر داد که پیش تر تأثیرگذاری آن از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده مورد تأیید قرار گرفته بود. سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز چهارشنبه از تولید ملی داروی رمدسیویر و عرضه قریب الوقوع آن در سطح کشور خبر داد.

داروی رمدسیویر از تولیدات شرکت دارویی گیلیاد در آمریکاست که پیش تر برای درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت های ویروس ماربورگ به بازار عرضه شده بود. خاصیت ضدویروسی این دارو در تحقیقات مرتبط با درمان بیماری کووید19 مورد آزمایش بالینی قرار گرفت و درنهایت به نتایج امیدوارکننده ای منتهی شد. مینو محرز، متخصص عفونی و عضو کمیته مبارزه با کرونا، در گفت وگو با شرق، با تأیید این نکته که داروی رمدسیویر در ایران در حال تهیه و امکان تولید آن مهیاست، گفت: اما هنوز مطمئن نیستیم که این دارو می تواند داروی اصلی مبارزه با کرونا باشد. سازمان جهانی بهداشت، تعدادی از این دارو را به کشورهای درگیر کرونا ازجمله ما داده. ما در حال تحقیق روی این دارو هستیم. در حال حاضر روی حدود چهار هزار بیمار این دارو آزمایش می شود و اگر به این نتیجه رسیدیم که می توانیم از رمدسیویر به عنوان داروی اصلی استفاده کنیم، حتما تولید انبوه آن صورت خواهد گرفت. از خانواده ها می خواهیم که سراغ نسخه بازار سیاه این دارو نروند، چون قطعا تقلبی است. همچنین دکتر رضا صابر، متخصص ریه، در گفت وگو با شرق درباره اینکه آیا رمدسیویر درمان قطعی کروناست، گفت: به نظر می رسد اگر داروی رمدسیویر در دوره هایی که هنوز ریه به صورت کامل با کرونا درگیر نشده، به بیمار برسد، می تواند در کنترل آن مؤثر باشد.

وزارت بهداشت ایران در حالی از تولید و عرضه گسترده این دارو در سطح کشور خبر داده که دونالد ترامپ پیش تر اعلام کرده بود کلیه ذخایر سه ماهه داروی رمدسیویر بر اساس توافقی غافلگیرکننده با گیلیاد از این شرکت خریداری شده است. گفته می شود که داروسازی سبحان انکولوژی که به طور تخصصی در زمینه تولید داروی ضدسرطان فعالیت می کند، نخستین شرکت داروسازی ایران است که پیروز شده مجوز تولید داروی ضدکرونای Remdesivir را بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 944

به "روایت خریداران داروی تقلبی 300 میلیون تومانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت خریداران داروی تقلبی 300 میلیون تومانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید