ریشه های بحران ساختاری بازار مسکن

به گزارش افق بسطام، غلامرضا سلامی صاحب نظر ارشد بازار مسکن در یادداشتی در دنیای اقتصاد نوشت: بازار مسکن و ساختمان از ابتدای سال 1400 با یک تحول و تفاوت مهم نسبت به سال گذشته آغاز به کار کرد. گزارش رسمی بانک مرکزی در دو ماه ابتدایی سال جاری نشان از افت ماهانه میانگین قیمت مسکن دارد، طوری که برخلاف عمده ماه های سال گذشته، تورم ماهانه مسکن در شهر تهران طی دو ماه فروردین و اردیبهشت، منفی ثبت شد و میانگین قیمت مسکن دو کانال نسبت به پایان سال گذشته عقب نشینی کرد.

ریشه های بحران ساختاری بازار مسکن

حال این سوال مهم پیش روی تمامی متقاضیان و فعالان بازار مسکن وجود دارد که آیا فرایند منفی تورم ماهانه مسکن ادامه دار خواهد بود و اگر بنا باشد شرایط ثبات و پایداری قیمت در بازار مسکن به وجود آید، چه شروطی لازم است.

برای پاسخ به این سوال مهم در ابتدا نیاز است دلایل رشد منفی تورم ماهانه مسکن موردتوجه قرار گیرد. به نظر می رسد دو عامل می تواند در کاهش قیمت مسکن طی دو ماه ابتدایی سال جاری نقش داشته باشد. عامل نخست می تواند ناشی از رکود باشد؛ یعنی در پی رکود به وجود آمده در بخش های مختلف، بازار مسکن هم به لحاظ قیمتی با رکود در حوزه قیمتی روبرو شده است.

در این صورت باید به این نکته توجه کرد که تورم ماهانه منفی در بازار مسکن نمی تواند خبر چندان خوشایندی برای این بازار در یک بازه زمانی میان مدت یا بلند مدت باشد، چراکه ممکن است در کوتاه مدت این رکود منجربه کاهش میانگین قیمت در بازار مسکن شود.

اما در بلندمدت سایه یک رکود سنگین بر صنعت ساختمان سنگینی خواهد کرد که به احتمال زیاد تا چند سال ادامه دار خواهد بود و به تدریج آثار آن نه تن ها بر بخش مسکن، بلکه در تمامی حوزه های اقتصادی نمایان خواهد شد. عامل دیگر ممکن است به دلیل رشد بیش از اندازه میانگین قیمت مسکن در برخی منطقه ها شهری همچون برخی منطقه ها شهر تهران باشد که اکنون پس از مدتی درحال تعدیل است.

اما در این خصوص هم اگر بنا باشد میانگین قیمت مسکن در مقطع کنونی را با نرخ دلار یا تورم عمومی در یک بازه 10 ساله مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد، میانگین قیمت مسکن رشد چندانی نداشته است، بنابراین اگر این انتظار وجود دارد که با وجود فرایند صعودی نرخ دلار یا تورم عمومی، میانگین قیمت مسکن کاهش پیدا کند، نمی تواند چندان یک انتظار منطقی و اقتصادی باشد.

در مجموع اگرچه کاهش میانگین قیمت مسکن و ثبت تورم ماهانه مسکن در یک فرایند نزولی می تواند خبر خوشایندی برای متقاضیان مصرفی و افرادی که در پی سرپناه هستند باشد، اما به طور قطع برای سایر بخش های اقتصادی، سایه اندازی رکود بر این بخش چندان خوشایند نیست.

حال برای پاسخ به بخش دوم سوال، یعنی شرایط لازم برای دست یابی بخش مسکن به پایداری نیاز است تا به شکل ریشه ای به این موضوع نگاه شود. آنچه همواره طی دهه های گذشته در بررسی چالش ها و مسائل بخش، مورد غفلت واقع شده این نکته است که مساله مسکن در ایران، یک مساله ساختاری است.

در واقع یکی از مهم ترین دلایلی که موجب شد از دهه 40 به بعد، همراه با رشد اقتصادی، جمعیت زیادی به سمت منطقه ها شهری به ویژه کلان شهر ها مهاجرت کنند و در پی آن از یک سو تعادل میان عرضه و تقاضا برهم خورد و از سوی دیگر پدیده حاشیه نشینی و آلونک نشینی در حومه بسیاری از شهر ها شکل گرفت آن است که در کنار توسعه از مساله آمایش سرزمین غفلت شد.

به تعبیر دیگر طی دهه های گذشته، مساله توزیع متوزان و نسبی جمعیت میان منطقه ها مختلف کشور مورد توجه قرار نگرفت و تحت تاثیر همین موضوع، هم اکنون تراکم جمعیت در برخی منطقه ها شهری کمتر از پنج و در برخی منطقه ها دیگر بیش از 500 نفر است. نکته مهم این است که نبود توازن میان توزیع جمعیتی نه تن ها مسائل عدیده ای را در بخش مسکن به وجود آورده، بلکه چالش های دیگری در سایر حوزه ها همچون مسائل محیط زیستی و کاهش کیفیت زندگی را باعث شده است.

از این رو به نظر می رسد دولت برای دستیابی به یک راهکار اساسی در بخش مسکن نیاز است تا برخلاف تمامی دهه های گذشته، از به کارگیری یک راهکار کوتاه مدت که نمی تواند چالش این بخش را به صورت ریشه ای حل نماید، صرف نظر کند. از جمله این راهکار ها که به طورقطع در کوتاه مدت قابلیت اجرا و اثربخشی ندارد، معکوس شدن فرایند مهاجرت به شهر های بزرگ است.

به نام مثال بخش زیادی از منطقه ها مسکونی سواحل جنوبی ایران از طریق سرمایه گذاری های مناسب زیرساختی می تواند محل مناسبی برای مهاجرت جمعیت نو و برقراری توازن جمعیتی باشد. البته مهم آن است که برای اجرای چنین راهکاری به طور قطع به هماهنگی میان دستگاهی نیاز است تا از طریق آن تولید، اشتغال، درآمدزایی و پس از آن حل مشکل بخش مسکن اتفاق افتد. در مرحله دیگر دولت برای ایجاد عرضه و تقاضا باید به روشی غیر از روش های پیشین اجرا شده در دولت های گذشته رجوع کند.

طی دو دهه گذشته، عمده سیاستگذاری انجام شده برای حل معضل بخش مسکن، به شکل خانه سازی دولت نمود پیدا کرده است، این درحالی است که تجربه تمامی این سال ها نشان داده است که ساخت شهر های نو، شهرک های مسکونی و... بدون اتخاذ تدابیر مناسب برای تامین امکانات و تجهیزات زیرساختی نمی تواند معضل کمبود مسکن را رفع کند چراکه اگر اجرای چنین طرح هایی نتیجه بخش بود اکنون پس از چندسال از اجری طرح مسکن مهر و آغاز خانه سازی دولتی در قالب مسکن ملی باید مشکل بخش مسکن تاحدود زیادی مرتفع شده بود، اما شواهد و آمار های رسمی نشان می دهد، چنین نتیجه ای محقق نشده است.

از جمله خدمات و امکانات زیربنایی موردنیاز و ضروری برای شهر های نو و شهرک های مسکونی حمل ونقل سریع و ارزان به شهر مادر، خدمات آموزشی، ورزشی، فرهنگی و ورزشی و همچنین تامین امنیت در این محل ها است، بنابراین نیاز است اگر دولت بنا دارد همچنان در این راستا قدم بردارد، برای تامین این خدمات با هدف تبدیل شدن شهر های نو به محل سکونت وزندگی راه حل اساسی بیندیشد.

تجربه دولت های گذشته نشان داده است صرف ساخت و تولید مسکن نمی تواند مسائل این بخش را حل نماید. بلکه نیاز است که دولت به صورت ساختاری به این بخش توجه کند و توسعه متوازن را مدنظر قرار دهد. در این راستا به طورقطع برخلاف تجربه های انجام شده در این بخش باید دولت در نقش یک سیاستگذار ظاهر شود و امور اجرایی را به بخش خصوصی به نام نهاد توسعه گر بسپارد.

در این حوزه تجربه سایر کشور ها حاکی از آن است که ساخت و تجهیز شهرک های مسکونی نو از طریق بخش خصوصی می تواند به گونه ای باشد که این شهرک ها به لحاظ اقتصادی مستقل باشند و از طریق اجاره داری، امکان تامین هزینه های اداره و ارائه خدمات زیربنایی و روبنایی در آن ها وجود داشته باشد. حتی در قالب این الگو ممکن است نیاز به استفاده از تجربه سرمایه گذاران خارجی وجود داشته باشد، در غیراین صورت بی تردید به صرف ساخت برج های مسکونی در منطقه بیابانی مشکل مسکن حل نخواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1568

به "ریشه های بحران ساختاری بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه های بحران ساختاری بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید