سفر ایرانی ها به قزاقستان آسان می گردد

به گزارش افق بسطام، براساس سخنان سفیر قزاقستان در ایران، با امضای قرارداد تسهیلات ویزای قزاقستان در بهار سال 2020 با ایران، برای گردشگران ویزای گروهی بدون دعوتنامه صادر می گردد. این خبر پیرامون ویزای قزاقستان برای ایرانی ها هست.

سفر ایرانی ها به قزاقستان آسان می گردد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

صدور ویزای گروهی بدون دعوتنامه

اسخت اورزبی در آستانه فرا رسیدن بیست و هشتمین سالگرد استقلال قزاقستان و برگزار جشن ملی این کشور در ایران این خبر را بیان کرد و درباره تسهیلات ویزای قزاقستان در جمع خبرنگاران شرح داد: براساس مفاد یادداشت تفاهمی که آماده شده، بازرگانان ایرانی با نامه اتاق اصناف و بازرگانی می توانند ویزای 90 روزه قزاقستان را دریافت نمایند. همچنین، ویزای قزاقستان برای ایرانی ها برای گروه هایی حداقل سه نفره صادر می گردد. دعوتنامه نیز از بین مدارک مربوط به ویزای توریستی قزاقستان برای ایرانی ها حذف شد. به گفته این دیپلمات، نرخ ویزای قزاقستان برای همه کشورها ثابت و به قیمت 60 دلار بوده که در تفاهم جدید با ایران، مبلغ آن تغییر نخواهد نمود. اورزبی این اقدام دولت قزاقستان را در راستای گسترده تر شدن تعاملات گردشگری بین دو کشور دانست و اضافه نمود: قزاقستان برنامه ویژه ای برای جذب گردشگران بیشتر دارد. البته در حال حاضر، بیشترین گردشگران کشور ما چینی ها هستند. به هر حال، جذب گردشگران این کشور برای همه مهم است، چون طبق آمارها، چینی ها در سفر خیلی خوب هزینه می نمایند. وی ادامه داد: تعداد گردشگران قزاقستان کم است، چون تا پیش از این هرگز به گردشگری اهمیت نمی دادیم، برای کشور ما صنایع دیگر مهمتر بود، اما حالا فهمیده ایم از گردشگری راحت تر می توان درآمد کسب کرد. برای همین زون (منطقه) توریستی را در قزاقستان تعریف نموده ایم و سعی داریم با آسان کردن ویزا، گردشگران بیشتری را جذب کنیم. او حتی از تهیه طرح مشترک گردشگری با کشور ازبکستان اطلاع داد و اضافه نمود: ازبکستان مناطق تاریخی بیشتری وجود دارد، از سویی دو کشور در بخش حمل و نقل اتصال خوبی دارند، در نتیجه می توان طرح مشترکی را تعریف کرد که گردشگران تاریخی نخست به ازبکستان بروند و در ادامه برای ماجراجویی در طبیعت، اسکی و یا برای تجربه محیط های مدرن به قزاقستان سفر نمایند. حتی درباره ویزای واحد بین دو کشور نیز فکرهایی شد. سفیر قزاقستان که حدود یک سال از ماموریتش در تهران می گذرد، درباره تعاملات گردشگری این کشور با ایران گفت: ما روابط گردشگری با همدیگر نداریم، هرچند از وجود آن استقبال می کنیم. فکر می کنم گردشگران قزاق برای سفر به ایران مخصوصا مشهد مشتاق باشند. می دانم که در زمینه گردشگری سلامت هم هیچ ارتباطی نداریم و تا به حال حتی یک نفر از قزاقستان به انگیزه درمان به ایران سفر ننموده است. بیک مرات خیدروف، کنسول قزاقستان در تهران افزود که سالانه حدود چهار تا پنج هزار نفر از ایران برای سفر به قزاقستان درخواست ویزا می نمایند که دست کم نیمی از این تقاضاها با انگیزه سفر توریستی است.

پروازهای مستقیم ایران ـ قزاقستان بیشتر می شوند

او همچنین گفت: ایران و قزاقستان تا کنون تفاهم نامه گردشگری نداشته اند، اما قصد داریم در سال 2020 با هدف گسترش رفت و آمدهای گردشگری ویزای گروهی بدون دعوتنامه را آسان کنیم. ویزای این کشور به وسیله سه دفتر کنسلوگری قزاقستان صادر می گردد. اورزبی، سفیر قزاقستان در ایران همچنین از کوشش هایی برای افزایش تعداد پروازهای مستقیم بین دو کشور اطلاع داد و اضافه نمود: درحال حاضر یک پرواز در هفته بین دو کشور برقرار است. قبلا تعداد این پروازها بیشتر بود که پس از تحریم آمریکا، کاهش یافت. هواپیمایی ماهان که دوشنبه هر هفته به مقصد قزاقستان پرواز دارد، تصمیم گرفته این پرواز را به دو روز در هفته برساند. استان گلستان در ایران نیز تمایل دارد پرواز مستقیمی با قزاقستان داشته باشد، اما شرکت هواپیمایی که از سوی ایران معرفی شده در فهرست تحریم آمریکاست و دولت آستانه نمی تواند این شرایط را نادیده بگیرد. از ایران خواسته ایم شرکت هواپیمایی دیگری را معرفی کند. مذاکراتی هم با هواپیمایی کیش شده که اگر موافقت گردد، کیش هم به عنوان مبدا سفر به راستا هوایی گرگان ـ آکتائو اضافه می گردد. او اشاره نمود که پروازهای مستقیم هواپیمایی قزاقستان به خاطر نبود ارتباط بین المللی بانکی متوقف شده، البته این شرکت به طور کامل ایران را از فهرست مقاصد خود حذف ننموده، اما پروازهای آن به دلیل محدودیت در مبادلات مالی متوقف شده است. اورزبی درباره نتیجه تمایلات این کشور برای سرمایه گذاری در بندر چابهار گفت: این برنامه در دستور کار دولت قزاقستان است. حتی رئیس جمهور ایران پیشنهاد کرد ما در بندر رجایی بندرعباس و امیرآباد خزر ترمینال گندم برای خودمان بسازیم و از راه آهن ایران استفاده کنیم تا به آب های آزاد دسترسی داشته باشیم، اما برای اجرای این طرح با تحریم آمریکا روبرو شده ایم. شرکت های قزاقستان به شرایط مطمئن تری احتیاج دارند تا نگران مبادلات مالی نباشند. اگرچه انجام این کار به وسیله ایران آسان و ارزان تر است، ولی با توجه به تحریم، فعلا ما به وسیله چین اقدام می کنیم. سفیر قزاقستان سپس به جشن روز ملی این کشور که قرار است ششم آذرماه در تهران همزمان با این کشور برگزار گردد و همچنین گزارش عملکرد دولت قزاقستان در این سال ها که از سوی رئیس جمهور جدید آن ارائه خواهد شد، اشاره نمود و اضافه نمود: مهمترین محور سیاست های آینده رئیس جمهور جدید قزاقستان، ارتقای سطح زندگی مردم، تقویت حقوق بشر، مشارکت جامعه مدنی در امور اجتماعی و مالی، گسترش آزادی بیان، رشد مالی، کشاورزی و تقویت تفاهم عمومی و کاهش اختلافات قومی و مذهبی در قزاقستان است که در حال 130 قوم، قبیله و نژاد را در خود گرد آورد. به گفته او، در حال حاضر 70 درصد جمعیت قزاقستان را مسلمان ها و حدود 20 درصد را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می دهند و معمولا اختلاف مذهبی بین آن ها وجود ندارد، یعنی در 28 سال گذشته حتی یک مورد حمله به مساجد مسمانان اتفاق نیفتاد. اورزبی گفت: رئیس جمهور جدید قزاقستان در بیست و هشتمین سالگرد استقلال این کشور و در جشن روز ملی قزاقستان در 27 نوامبر برابر با ششم آذرماه گزارشی از عملکرد مالی، سیاسی و اجتماعی این کشور در سه دهه گذشته ارائه خواهد نمود.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 446

به "سفر ایرانی ها به قزاقستان آسان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر ایرانی ها به قزاقستان آسان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید