ضرورت مصرف روغن های حیوانی برای حفظ سلامتی

به گزارش افق بسطام، تهران (پانا) - اگر به راستی روغنهای مایع موجود در بازار کشورمان روغنهای سالمی هستند و با حذف روغن های حیوانی چرا هرروز شاهد رشد روزافزون بیماران قلبی عروقی و رشد تصاعدی سکته های قلبی و مغزی هستیم؟! و چرا در زمان حاضر علت اول مرگ ایرانیان سکته های قلبی است؟!

ضرورت مصرف روغن های حیوانی برای حفظ سلامتی

به گزارش تسنیم؛ تا به حال، بارها و بارها در اخبار و تبلیغات مختلف به انحای مختلف شنیده اید که از مصرف روغن های حیوانی پرهیز جدی داشته باشید! و روغن های حیوانی دشمن سلامتی و قلب و عروق شماست!

اما آیا حقیقتاً و بر اساس مستندات علمی، مصرف روغن های حیوانی برای سلامت ما مضر هستند و باعث ایجاد یا تشدید بیماری های قلبی و عروقی می شوند؟!

آیا این که تقریباً طی حدود 50 سال اخیر به واسطه تبلیغات پرحجم علیه روغن های حیوانی، این نوع از روغن ها از سبد مصرفی خانوارهای ایرانی حذف شده و جای آن را روغن های نباتی جامد یا مایع گرفته است، میزان سلامت عمومی مردم کشورمان افزایش داشته و میزان بیماری های قلبی و عروقی کاهش یافته است؟!

آیا این نکته که طبق آمار رسمی وزارت بهداشت کشورمان، در زمان حاضر بیماری های قلبی و عروقی عامل شماره یک مرگ ومیر ایرانیان است، خود نمی تواند گواهی بر عدم درستی باور القایی مضر بودن روغن های حیوانی باشد؟! چرا که طی حداقل 5 دهه اخیر، روغن های حیوانی از سفره های ایرانی حذف شده و در صورت واقعی بودن مضرات روغن های حیوانی از سویی و از سوی دیگر، جایگزین شدن روغن های نباتی مایع موجود در بازار کشورمان، امروز می باید شاهد کاهش محسوس بیماری های قلبی و عروقی می بودیم! اما به عکس، طی 5 دهه اخیر و پس از حذف روغن های حیوانی شاهد رشد تصاعدی و پرسرعت بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی هم بوده ایم!

پس حالا با این اوصاف باید به این سؤال کلیدی پاسخ داده گردد که؛ آیا روغنهای مایع موجود در بازار کشورمان که هر بطری از آن ها ترکیبی از روغنهای مختلفی مانند کانولا، سویا، ذرت، آفتاب گردان، پالم و... هستند برای سلامتی انسان بی خطرند و آیا مصرف این روغنها در درازمدت باعث ابتلا به انواع و اقسام بیماریها از جمله بیماریهای قلبی عروقی و سکته های قلبی نمی گردد؟

اگر به راستی روغنهای مایع موجود در بازار کشورمان، روغنهای سالمی هستند چرا هر روز شاهد رشد روزافزون بیماران قلبی عروقی و رشد تصاعدی سکته های قلبی و مغزی هستیم؟! و چرا در زمان حاضر، علت اول مرگ ایرانیان، سکته های قلبی است؟!

پس جا دارد در این گزاره که طی این سالها به صورت گسترده تبلیغ و تبدیل به باور عمومی شده است، با تردید نگاه کرد که روغن های حیوانی دشمن سلامتی و قلب و عروق شماست!

روغنهای حیوانی مانند روغن زرد، شحم گاوی، دنبه و... در گذشته های نه چندان دور، روغن اصلی مصرفی مردم کشورمان بوده است و اتفاقاً بخش زیادی از سطح سلامت مردم کشورمان به مدد مصرف این نوع از روغن ها بوده است.

در ادامه به مرور بعضی از مستندات درباره فواید روغن های حیوانی و ضروری بودن مصرف این دسته از روغن های برای سوخت وساز بدن پرداخته ایم:

با روغن نباتی جامد، مایع و دارای پالم قلب نمی تواند 100هزار بار در شبانه روز بزند

دکتر حسن اکبری؛ متخصص آسیب شناسی: قلب باید در یک روز 100 هزار بار ضربان داشته باشد، باید بنزینی سوپر استفاده کرد تا قلب در طول یک روز 100 هزار بار بزند تا عمر طولانی داشته باشیم؛ با روغن نباتی جامد، مایع و سرخ کردنی دارای پالم، قلب نمی تواند صدهزار بار در شبانه روز بزند و در نتیجه، عمر آن کاهش می یابد و به 50 یا 60 سال رسیده و در افراد ضعیف تر به 35 سال یا کمتر کاهش می یابد.

در کتابی تحت عنوان مثلث سلامتی نوشته ام چه بخوریم و چه نخوریم، چه غذاهایی برای سلولهای بدن مثل بنزین سوپر و چه غذاهایی مثل نفت و گازوئیل هستند، سؤال من این است که؛ آیا جوانان به بدنشان بنزین سوپر منتقل می نمایند یا گازوئیل و نفت؟

وقتی فردی گرسنه می گردد و از فست فود استفاده می نماید، این نوع غذا برای سلولهای بدن خیلی زحمت درست می نماید و به دلیل کُند شدن تبدیل این غذا به گلوکز باید فرآیندهای پیچیده انرژی طی گردد؛ اگر یک کره حیوانی را به همراه عسل در وعده صبحانه مصرف کنیم خیلی زود به انرژی تبدیل می گردد.

سلولهای قلبی و عضلانی از روغن حیوانی به عنوان سوخت استفاده می نمایند

بیشتر سلولهای بدن مثل سلولهای مغزی از گلوکز به عنوان سوخت استفاده می نمایند اما سلولهای قلبی و عضلانی از روغن حیوانی به عنوان سوخت استفاده می نمایند؛ افرادی سالها به دروغ گفته اند خوردن روغن حیوانی باعث سکته می گردد و سؤال من این است که؛ آیا جوانانی که در سن 35سالگی بر اثر سکته فوت می نمایند، روغن حیوانی مصرف نموده اند یا همین روغن های مایع موجود در بازار کشور را مصرف نموده اند؟!

تهدید سلامتی مردم با حذف روغنهای مفید مانند روغن حیوانی و دنبه از سبد غذایی

قطعاً آهن به عنوان یک عنصر ضروری برای بدن ضروری است اما برای تأمین آهن بدن راه حل داریم؛ متأسفانه افراط و تفریط در کارهایمان زیاد است؛ ابتدا روغنهای ارگانیک مانند روغن کرمانشاهی، روغن کوهان شتر و روغن دنبه را از زندگی مردم حذف کردند و به مردم القا کردند که با خوردن این روغنها، سکته می کنید و روغن نباتی را که مخلوطی از چند روغن صنعتی است به عنوان روغن خوراکی به سبد غذایی مردم اضافه کردند و حالا می خواهند با توسل به قرص و دارو همه چیز را درست نمایند.

مصرف روغن حیوانی ضامن سلامت قلب و عمر طولانی

بنده به عنوان کسی که پزشک طب جدید هم هستم و در زمینه سلول با دیدگاه طب جدید و قدیم فعالیت می کنم، مقاله ای در کتاب مثلث سلامت تحت عنوان روغنهای حیوانی بنزین سلولهای قلبی دارم؛ هر کسی که می خواهد قلب سالم و عمر طولانی داشته باشد، روغن حیوانی بخورد.

روغن حیوانی را اصطلاحاً روغن کرمانشاهی می گویند و روغنی با رنگ زرد است که از شیر گرفته می گردد؛ به این صورت که اگر کره محلی را آب کنیم و دوغ آن را جدا کنیم، بقیه آن روغن حیوانی می گردد؛ روغن حیوانی، بهترین نوع روغن است.

بعد از روغن زرد حیوانی، روغن شحم گاو بسیار مفید است؛ چربیهای اطراف قلب و کلیه و اعضای گاو، شحم گاوی است؛ روغن کوهان شتر هم جزو روغنهای حیوانی خوب است و کم کیفیت ترین روغن حیوانی، روغن دنبه بوده که البته دنبه هم بسیار مفیدتر و بهتر از روغنهای مایع موجود در بازار است؛ البته باید توجه داشت که افراد مسن یا افرادی که فعالیت بدنی بالایی ندارند در مصرف روغنی مانند دنبه احتیاط نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1486

به "ضرورت مصرف روغن های حیوانی برای حفظ سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت مصرف روغن های حیوانی برای حفظ سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید