فاصله 7 میلیونی حقوق کارگران با خط فقر

به گزارش افق بسطام، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با ابراز درخواست ما از رئیس جمهور این است که مسائل کارگران در قالب کارگروهی بررسی شود گفت: کارگران با درآمد فعلی خود فقط می توانند بخشی از هزینه های زندگی را تأمین کنند.

فاصله 7 میلیونی حقوق کارگران با خط فقر

به گزارش تسنیم، ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره کاهش قدرت خرید کارگران گفت: دیگر نمی توان گفت که افزایش حقوق خنثی شده است بلکه باید بگوییم دستمزد کارگران نابود شده است.

وی گفت: زمانی که در یک جامعه خط فقر تعیین می شود، اما جامعه کارگری با حقوق 2 میلیون و 655 هزار تومان فعالیت می کند، حتی اگر عیدی و سنوات دریافت کند، باز هم حقوق او به حدود 3 میلیون و 300 هزار تومان بیشتر نمی رسد.

چمنی بیان کرد: یعنی حقوق کارگران حدود 7 میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد. با توجه به اینکه در جامعه کارگری امنیت شغلی وجود ندارد، بیش از 70 درصد جامعه کارگری حداقل بگیر هستند، و بخش زیادی از آن ها حقوق و مزایایی دریافت نمی کنند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران افزود: با درآمدی که دارند فقط می توانند بخشی از هزینه زندگی را بگذرانند. در زمان حاضر هستند منطقه های که هزینه اجاره بها برای زندگی حدود 3 میلیون تومان است، در بدترین جا ها حدود 1.5 میلیون تومان است، در چنین شرایطی یک کارگر حدود 50 درصد درآمد خود را برای مسکن هزینه می کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در برخی منطقه ها اجاره پشت بام منازل هم مرسوم شده است، این نشان دهنده سطح زندگی کارگران است. در سال های گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این دلیل که تورم ایجاد می کند زیر نرخ تورم تصویب کردیم باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت. امسال هم قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافت یکی با گران شدن ارز و دیگری افزایش هزینه های مسکن و مواد خوراکی که باعث شد معیشت کارگران به شدت آسیب ببیند.

کننده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه کارگران نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند گفت: در وضعیتی که چه بخواهیم چه نخواهیم تورم و افزایش هزینه ها را شاهد هستیم، باید برای دستمزد مطابق خط فقر تصمیم گیری کرد.

وی درباره مطالبات کارگران از رئیس جمهور گفت: جامعه کارگری ما با احتساب بازنشستگان الآن چیزی حدود 48 میلیون نفر هستند پس ما در مورد مشکل بیش از نیمی از جامعه صحبت می کنیم، بنابراین دولت آینده باید با کنندگان کارگران مسائل جامعه کارگری را دسته بندی کند و برای حل آن اقدام نماید. بزرگترین خواسته ما این است که آقای رئیس جمهور کارگروهی تشکیل دهند که بتوانند مسائل کارگران را با تشکلات و کنندگان کارگری تا جایی که می توانند حل کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1548

به "فاصله 7 میلیونی حقوق کارگران با خط فقر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله 7 میلیونی حقوق کارگران با خط فقر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید